Hayvanlar Nasıl Kur Yapar?

0
Advertisement

Hayvanlar nesillerinin devam etmesi için birbirlerine nasıl kur yaparlar? Hayvanların cilveleşme şekilleri, hakkında bilgi.

Hayvanlar Nasıl Kur Yapar?

Cennet kuşu

Büyük Cennet Kuşu Nasıl Kur Yapar?

a) Büyük Cennetkuşu, Yeni Gine yakınlarında  adalarda gruplar halinde yaşar. Çoğalma mevsiminde, erkekler, dişilerin önünde raksetmek için toplanırlar. Sabahın erken saatlerinde renkli ve güzel kanatlarını açarak daldan dala sıçrayarak, boğuk sesle bağrışırlar. Derken danslar yavaş, yavaş hızlanır. Renk renk kanatlar birbirine vurulup açıldıkça ışıldayan şelâleler gibi dalgalanırlar. Kanatlar, bir gösteriş yapmak veya sadece böbürlenmek için açılmaz. Onlar bu güzel görünüşleriyle, eşlerinin ilgisini çekmek, onlara hoş görünmek isterler…

penguen

Penguenler Nasıl Kur Yapar?

b) Buzlu bölgelerde yaşayan penguenler, karlarla örtülü toprak üzerine yumurtasını yapar. Erkek penguen, seçtiği eşe, nazikâne bir istekte bulunur. Onun önünde durur, yerden bir taş alarak eşine uzatır. Eğer, dişi kuş bu taşı alırsa, iltifatına cevap vermiş bulunur. O vakit yuvanın kuruluşuna o da yardım eder. Bu yuva, taşlardan yapılmış bir kovuktur. Bu kovukta gelecek ailenin temeli atılır. Dişi kuş, bazen kendisine uzatılan bu taşı almaz. O zaman erkek tevazu ile gözlerini kapar ve yere yatar. Dişi, gagasıyla onu dövmeye başlar. Vuruşlar bitince, erkek yeniden ona yaklaşır, tatlı seslerle ötmeye, eşini okşamaya koyulur. Böylece yenibaştan, eşinin iltifatını kazanmaya çalışır.

balina

Advertisement

Balinalar Nasıl Kur Yapar?

c) Balinalar da birbirlerine karşı sevgi gösterileri yaparlar. Balinalarda, çiftler yanyana yüzerler. Bu cins balinaların sırtlarında oldukça gelişmiş bir yüzgeç vardır. Balinalar, yeryüzünde yaşayan hayvanların en büyüğüdür. 20 – 30 metre uzunluğunda, 150 bin kilo ağırlığında olurlar. Ağızları 5 metre uzunlukta 3 metre genişliktedir. Derisinin altında 30-40 santim kalınlığında bir yağ tabakası bulunur. Balina her defasında bir yavru doğurur. İlk dünyaya gelen yavru – balinanın boyu 6 metredir.

Karın kısmının iki tarafında cepe benzeyen çukurlar içinde memeleri vardır. Yavru buraya başını sokar, memelerden fışkıran sütle beslenir. Yanyana yüzen balinalar, yüzgeçleri ile birbirlerine vururlar. Deniz sakin olduğu zaman, bu okşama sesleri millerce uzaktan işitilir. Bu zamanda balinalar çok hassastırlar. Kendi yüzgeçleri ile, bizzat kendilerine de vururlar. Sudan dışarı atılırlar. Yanyana yüzen ve birbirlerini şakacıktan döven çiftler, gelecekteki yavruları şefkatle besleyecek olan anne ve babalardır.

geyik

Geyikler Nasıl Kur Yapar?

d) Amerika kıtasında bulunan Büyük Geyik asil görünüşlü bir hayvandır. Kanadanın kayalıklı dağlarında yaşarlar. Geyiklerde, erkekler, dişiler uğrunda dövüşürler. Beş yaşında kuvvetli bir geyik, uzun çarpışmalardan sonra bütün bir dişi sürüsünü elde edebilir. Dişi geyikler, iki erkek arasında cereyan eden bu dövüşmeyi sessizce seyrederler.

Düellolar bazen bir gün, hattâ savaşçılardan birisinin ölümüne dek, yahut zayıfın yorulup kaçmasına kadar sürebilir. Boynuzlar müthiş silâhlardır. Yetişkin bir geyiklerin boynuzları 1,5 metre uzunlukta ve ona göre de geniş ve çatallı olabilir.

Advertisement


Leave A Reply