Heinrich Albers Schönberg Kimdir?

0
Advertisement

Heinrich Albers-Schönberg kimdir? Heinrich Albers-Schönberg hayatı, biyografisi, çalışmaları, Albers-Schönberg hastalığı hakkında bilgi.

Heinrich Albers-Schönberg; ilk Alman röntgen uzmanı ve bilimcisidir (Hamburg 1865-ay. y. 1921).

1919’da ordinaryüs oldu. Röntgen ışınlarının anne karnındaki bebeğe zarar verdiğini buldu. Albers-Schönberg hastalığını (Osteoporoz) tanımladı. Röntgen ışınlarından öldü.

Albers Schönberg Hastalığı: Kalıtsal olarak başat ya da dominant resessif olarak geçen, kemik yapımının ve yıkımının bozulması sonucu kemiklerin mermer gibi sert ve kolay kırılabilir bir durum aldığı hastalık. Mermer Hastalığı, Osteoporoz da denir. Enkodral ve periostal kemik yapımı bozuktur. Hücreler arasında madde mermer gibi serttir. Hafif biçiminde hastalık belirti vermez, bir rastlantı olarak çekilen röntgende kemiklerde yoğunluk artışı görülür. Dominat geçiş gösteren biçimde kemiklerde kendiliğinden kırıklar oluşur ve gittikçe artan bir kansızlık gelişir. Kırık kemikler zor kaynar. Orta yaşlarda enfeksiyonlar nedeniyle ölüm görülür. Resessif geçişli habis seyreden biçiminde çocukların gelişmesi geri kalır. Kafaları büyüktür. Dişlerde bozukluk, kafatası kemiklerinde yoğunluk artışı görülür. Gözler dışarı fırlar, körlük ve sağırlık gelişir. Kansızlık gelişir. On yaşına doğru ölüm görülür. Tedavisi yoktur. Kırık kemikler daha uzun süre alçıda bırakılır ve travmalardan çarpmalarla düşmelerden korunur.


Leave A Reply