Her Türlü Felaketten Kurtulmayı Başarabilecek 6 Canlı

1
Advertisement

Covid 19 ne ki? Bu canlılar her türlü felaketten, nükleer savaş, büyük salgınlar da dahil olmak üzere sağ kalmayı başarabilir? Felaketlerin öldüremedikleri

COVID-19 ile ilgili tüm endişelerle, birçok insan daha kötü bir pandemi durumunda ne olacağını düşünüyor.

Peki … hangi yaratıklar bir dünya kıyametinde hayatta kalacaktı? Hangi organizmalar dünya çapında bir nükleer savaşta, pandemide veya başka bir dünya felaketinde hayatta kalabilir? İşte en iyi olma şansına sahip altı yaratık.

1. Hamamböcekleri

hamam böceği

Kaynak: pixabay.com

Hamamböcekleri klasik kıyamet kurtulanlarıdır. 4.000’den fazla türle, bu esnek küçük böcekler yüksek radyasyon seviyelerinde hayatta kalabilir ve çoğu böcek öldürücüye hızla dirençli hale gelir.

Purdue Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, hamamböceği insektisitlere ve toksine maruz kaldıklarında, bu toksinlere hızla direnç geliştirdiklerini gösterdi. Sadece bu değil, aynı zamanda, zamanla diğer böcek öldürücülere karşı da direnç kazanırlar.

İnsanlara zarar verebilecek toksinlere karşı dirençlerinin yanı sıra, hamamböceği hemen hemen her şeyi yiyebilir ve hayatta kalabilir. Tipik diyetlerine erişemeseler bile, temelde herhangi bir şeyde besin bulabilirler.

Advertisement

Ayrıca, başka bir korkutucu gerçek: Tek bir dişi hamamböceği 1-2 yıllık ömrü boyunca 200 ila 300 yavru doğurabilir.

2. Mummichog

Mummikhog

Kaynak: commons.wikimedia.org

Killifish veya çamur minnow olarak da adlandırılan Mummichog, son derece kirli suda hayatta kalmak için evrimleşmiştir. Normal şartlarda ölümcül kirlilik ve toksin dozunun 8.000 katından fazla suda hayatta kalmakla kalmayıp, araştırma yapan bilim adamlarının bildirdiğine göre bu suda “gelişiyorlar” da.

Çalışma, bu balıkların, normalde kirleticilerin zarar görmesine neden olacak kimyasal yolları devre dışı bırakmalarını veya kapatmalarını sağlayan genetik mutasyonları hızla geliştirdiğini buldu. Hamamböceklerine benzer şekilde, korkunç koşullarda hayatta kalmak için hızla gelişebilirler.

Eğer bu küçük balıklar bu korkunç kirli ortamlarda hayatta kalmak için evrimleşebilirlerse, muhtemelen kıyamet dünyasında hayatta kalabilecekler.

3. Tardigrade (Su Ayıları)

Tardigrade

Kaynak: commons.wikimdia.org

“Su ayıları” olarak da bilinen tardigradlar, gezegendeki en dayanıklı canlılardan biridir. Bu mikroskobik hayvanlar, bir kıyametin onlara sunacağı hemen hemen her şeyde hayatta kalabilir.

Bir insanın dayanabileceği radyasyon seviyelerinin 1000 katından daha fazlasında hayatta kalabilirler. Normal atmosfer basıncının 1.200 katından fazlasına dayanabilirler. Su olmadan 10 yıl hayatta kalabilirler. Çok geniş bir sıcaklık aralığında hayatta kalabilirler:  -273 ºC den (mutlak 0’dan) 149 ºC dereceye kadar.

Advertisement

Ayrıca neredeyse her yerde yaşayabilirler. Okyanusun dibi? İnce, küçük bir su birikintisi mi? Evet! Küçük bir yosun yamacında mı? Elbette. Uzay boşluğunda mı? Sorun değil.

Bilim adamları ayrıca bu küçük su ayılarının bir süpernova ve büyük asteroit etkilerinden bile kurtulabileceğini söylüyorlar.

4. Şeytan Solucanı

şeytan solucanı

Böyle bir isimle, neredeyse her şeyden kurtulabileceğini düşünmek korkutucu.

Şeytan Solucanı, mikroskop altında korkunç görünümü ve aşırı basınç, sıcaklıklarda ve oksijen olmadan hayatta kalma yeteneği bilinen bir nematod türüdür.

Bu yaratık sadece 2011 yılında keşfedildi ve Dünya yüzeyinin 2.2 mil altında bulundu. Aşırı basınç altında tamamen karanlıkta yaşar, sadece küçük bakterileri yer. Şu anda Dünya’nın yüzeyinden en derinde yaşayan hayvan.

Dünya sona ermiş olsaydı, bu solucanların bir şeyler fark edeceği bile şüphelidir, dünya felaketinden çok daha az etkilenir.

5. Karıncalar

karınca

Kaynak: pixabay.com

Tüm dünyada, çeşitli ortamlarda ve sıcaklıklarda 12.000’den fazla karınca türü vardır. Çeşitli sıcaklıklarda, basınçlarda, hava olaylarında ve daha fazlasında hayatta kalabilen birçok karınca türü anlamına geliyor.

Ayrıca karıncalar, kolonilerinin hastalıklı üyelerini belirlemek gibi eşsiz bir yetenek geliştirdiler. Bir çalışma, karıncaların karınca kolonilerinin hastalıklı veya enfekte olduğunu düşündükleri üyelerini “feda edeceklerini” veya öldüreceklerini ortaya koydu. Bu, hastalıkların koloni boyunca yayılmasını durdurmaya yardımcı olur, bu da pandemi ve ciddi hastalıklardan kurtulmalarına yardımcı olabilir.

6. E. Coli

koli basili

Kaynak: pixabay.com

Şimdiye kadar, bu listedeki tüm organizmalar hayvandı. Bununla birlikte, dünya salgınlarından veya felaketlerden sağ çıkması muhtemel bazı organizmalar, bakteri ve tek hücreli organizmalar gibi mikroplardır.

E. Coli, gastrointestinal rahatsızlığa neden olan ve insanların ve diğer hayvanların bağırsaklarında yaşayan bakterilerdir.

Advertisement

Canlı ve ölü organizmalarda var olacak bir yer bulmanın yanı sıra, E. Coli, insanların dayanabileceğinden 6 kat fazla radyasyona dayanır. Bu direnci son derece hızlı bir şekilde inşa edebilirler, yani çok ani bir felaketten bile kurtulurlar.


1 Yorum

Leave A Reply