Hernando Arias de Saavedra Kimdir?

0
Advertisement

Hernando Arias de Saavedra Kimdir? kimdir? İspanyol kaşif, asker ve devlet adamı olan Hernando Arias de Saavedra Kimdir? hayatı ile ilgili genel bilgiler.

Hernando Arias de Saavedra

Hernando Arias de Saavedra Kimdir?

Hernando Arias de Saavedra, lakabı hernandarias (d. 1561?, Asunciön, Rio de la Plata – ö. 1634, Santa Fe, Rio de la Plata), Güney Amerika’daki İspanyol bölgesi Rio de la Plata’da vali yardımcısı (1597-1602) ve vali. (1602-09; 1614-18) olarak görev yapan İspanyol asıllı kâşif ve asker.

Hernandarias, Yerlileri koruması, kilise ile sivil yöneticiler arasında daha yakın bağlar kurulmasını sağlaması, Cizvit ve Fransisken misyonlarının kurulmasını özendirmesi ile tanınırdı. Yetenekli ve dürüst bir subay olan Hernandarias, kendisinden önceki hoşgörülü yöneticiler döneminde kurumlaşmış olan kaçakçılığa karşı yasaları katı bir biçimde uygulayarak, istemeden bölgenin ekonomik durumunun bozulmasına yol açtı. Corrientes kentini (Arjantin) kurdu; Buenos Aires, Santa Fe ve Asuncion’un gelişmesine katkıda bulundu. Rio de la Plata Hernando’nun ikinci dönem valiliğinden sonra, ayrı valilere bağlanan iki yönetim birimine bölündü.


Leave A Reply