Hersekzade Ahmet Paşa Kimdir?

0
Advertisement

Hersekzade Ahmet Paşa Kimdir? Hersekzade Ahmet Paşa hayatı, biyografisi, dönemi önemli olaylar ile ilgili bilgi.

Hersekzade Ahmet Paşa; Osmanlı sadrazamıdır (Hersek/Kastelnova 1458-Halep/Kızılçul Yaylası 1517)

1463’te Fatih Sultan Mehmet Hersek’i ele geçirince, Voyvoda Stefan Vukşiş Kossariç, en küçük oğlunu rehine olarak İstanbul’a gönderdi. Osmanlı sarayında eğitim gördü, Hersekzade diye anıldı. Müslüman olunca, Ahmet adını aldı. Fatih‘in İşkodra Seferi’ne katıldı. 1481’de de II. Bayezit‘in kızı Hundi Hatun ile evlendirildi. Bursa Sancakbeyliği’ne ve Anadolu Beylerbeyliği’ne getirildi.

Hersekzade Cami

Hersekzade Cami

Cem Sultan’ı ele geçirmek için görevlendirildiyse de başarılı olamadı. 1486’da Adana’da Memlûklara yenildi ve tutsak düştü. 1487’deki antlaşmayla İstanbul’a döndü. 17 Mart 1483’te kaptanıderya oldu. Osmanlı Ordusu da ikinci kez Memlûklara yenildi. Savaş sonunda Ahmet Paşa, Gelibolu Sancakbeyliği’ne atandı. Yeniden Anadolu Beylerbeyi oldu. Memlûklarla yapılan savaşta ikinci kez tutsak düştü ve Kahire’ye götürüldü. İstanbul’a dönünce, yeniden Anadolu Beylerbeyi, 8 Mart 1497’de sadrazam oldu.

1498’de bu görevden alındıysa da Aralık 1505’te ikinci kez sadrazam oldu. Bir yıl kadar süren bu görevinden sonra kaptanıderya ve Gelibolu Sancakbeyliği’ne getirildi. 1511’de de üçüncü kez sadrazam oldu. Yavuz Sultan Selim, 1512’de dördüncü kez sadrazamlığa getirdiyse de kısa süre sonra yeniden görevden alındı. 1515’te beşinci kez sadrazam oldu.

Memlûk kuvvetlerinin Bıyıklı Mehmet Paşa’yı Diyarbakır’da kuşatmasına sinirlenen Yavuz Selim, huzuruna çağırdığı Hersekzade Ahmet Paşa’ya birkaç yumruk atmaktan kendini alamadı. Bir kez daha görevden alındı ve Yedikule’ye hapsedildi. Yavuz Sultan Selim, Mısır Seferi’ne ihtiyar paşayı da götürdü. Ancak Dulkadiroğulları ülkesinde, Kızılçul Yaylası’nda öldü ve Yalova yakınlarında yaptırdığı Dilovası’ndaki caminin avlusuna gömüldü.

Advertisement

Leave A Reply