Hidrojen ve Helyumun Sıvılaştırılması

0
Advertisement

Hidrojen nasıl sıvılaştırılır? Helyum nasıl sıvılaştırılır? Hidrojen ve Helyumun sıvılaştırma yöntemleri, hakkında bilgi.

hidrojen-helyum-sivilastirma

Hidrojen ve Helyumun Sıvılaştırılması

Hidrojen ve helyumu sıvılaştırma yöntemleri, öteki sıvılaştırma, yöntemlerinden, bir son değiştiriciye (bir V genleşme vanasından önce yer alır) sokulmadan önce düşük sıcaklıkta önsoğutma işleminden geçirilmelerinden kaynaklanır. Bu iki gazın sıvılaşma çevrimleri de soğutma teknikleri bakımından kendi aralarında farklılık gösterirler.

Hidrojenin Sıvılaştırılması

HİDROJEN SIVILAŞTIRICISI‘nda (Çiz. 2 a), basınç altındaki hidrojen (C sıkıştırıcısıyla sağlanır), üçlü noktasının yakınlarındaki bir basınç altında, 63 K’de kaynayan R1 sıvı azot banyosuna batırılmış bir değiştiricide soğutulur. Daha sonra, gaz, V genleşme vanasıyla süren E değiştiricisine girer. PV-N2 vakumlu pompa R1 içinde, uygun bir basıncın sürdürülmesini sağlar; E2, yüksek basınçta (100-150 bar) soğuk toplama değiştiricisidir.

Helyumun Sıvılaştırılması

SIVI HİDROJEN YARDIMIYLA ÖN-SOĞUTMALI HELYUM SIVILAŞTIRICISI‘nda (Çiz. 2 b), helyum, E, değiştiricisine girmeden önce, üstünde PV-H2 vakumlu pompasının bulunduğu R2 hidrojen banyosuna batırılmış değiştirici içinde 14 K kadar bir sıcaklığa (hidrojenin üçlü nokta sıcaklığı), basınç altında soğutulur. Ama tıpkı hidrojen sıvdaştırıcısmda olduğu gibi, önceden Rı ‘de, 63 K’de soğutulmuştur. E 2 ve E 3 değiştiricileri yüksek basınçta (30 bar) soğuk toplayıcı değiştiricilerdir.

COLLİNS HELYUM SIVILAŞTIRICISI‘nda (Çiz. 2 c), V vanasına girecek helyumun önsoğutulması, basınç altında (30 bar kadar) gazın 2 başka kütlesinin D1 ve D2 makinelerinde, birbirini izleyen 2 genleşmesiyle sağlanır. Bu soğutma, değiştiricinin E2 ve E3 bölümlerinde gerçekleştirilir. Bunlar, genleşme vanasından önce yer alan E1 değiştiricisini izlerler. Hiçbir soğutucu akışkana gerek duyulmadığı için çok kullanışlı olan bu sıvılaştırıcı 1948’den sonra piyasaya sürülmüş ve düşük sıcaklıklar alanındaki araştırmaların hızlı gelişmesine olanak vermiştir.

Advertisement

Leave A Reply