Hidroklorik Asidin Kullanım Alanları

0
Advertisement

Hidroklorik asit nasıl bir maddedir? Hidroklorik asit nerelerde kullanılır? Hidroklorik asidin kullanım alanları hakkında bilgi.

Hidroklorik Asidin Kullanım Alanları

Hidrojen klorür (HCI) gazı suda çözüldüğünde, Hidroklorik Asit adı verilen keskin kimyasal bir bileşik oluşur. Hidrojen, Klorür ve suyun kokusuz ve renksiz bir çözeltisidir. Ayrıca Muriatic Acid ve tuz veya asidum salislerinin ruhları olarak da bilinir. Oldukça korozif kimyasal bir bileşiktir ve çeşitli kullanımlara / uygulamalara sahiptir.

İşte bazı uygulamalar / Hidroklorik asit kullanımı:

1. Organik Bileşiklerin Üretiminde

Hidroklorik asit çeşitli endüstriyel uygulamalara sahiptir ve PVC için dikloroetan ve vinil klorür gibi organik bileşiklerin üretiminde bulunmaktadır. Aynı zamanda çeşitli farmasötik ürünlerde kullanılan bisfenol A gibi diğer organik bileşiklerin üretiminde de kullanılır.

2. İnorganik Bileşiklerin Üretiminde

Hidroklorik asit, su arıtma kimyasalları, atık su arıtma ve kağıt üretiminde koagülasyon ve flokülasyon maddeleri olarak kullanılan polialüminyum klorür (PAC) ve demir (III) klorür gibi su arıtma kimyasalları gibi inorganik bileşiklerin üretilmesinde kullanılır.

Advertisement

3. Metallerdeki lekeleri çıkarmak için

Çok aşındırıcı olmasına rağmen, metallerden lekeleri çıkarmak için kullanılır. Demir, bakır, pirinç ve diğer metalleri temizleyebilir; Bununla birlikte, asit 1 e 9 oranında seyreltilmelidir. Son derece güçlü bir temizlik maddesi olduğu için doğrudan metallerde kullanılmamalıdır.

4. Havuzların Temizliğinde

Her ne kadar havuzlar normal deterjan ve fırçalarla temizlenebilirse de, karolar arasına yapıştırılmış bazı lekeleri çıkarmak kolay değildir. Bu durumda hidroklorik asit işe yarar. Havuzun temizlenmesi için bir çözelti hazırlamak için 1 birim aside 10 birim su ilave edilmelidir.

5. Gıdaları sindirmek için

Hidroklorik asit, insan vücudunun midesindeki, mide sularında bulunur ve bu da yiyecekleri sindirmeye yardımcı olur. Mide içeriğini asitleştirir.

6. Sofra Tuzunun arıtımı için

Sofra tuzunu saflaştırmak için hidroklorik asit kullanılır.

7. Nötralizasyon ve pH Kontrolü için

Çözeltilerin asitliğini (pH) düzenlemek için kullanılır. Farmasötik ürünlerin, yiyeceklerin ve içme suyunun pH’ını kontrol etmek için kullanılır. Ayrıca atıkları (alkali maddeler içeren) nötralize etmek için de kullanılır.

8. İyon değiştiricilerin rejenerasyonu için

İyon değiştirme reçinelerinin rejenerasyonunda kullanılır. Katyonları reçinelerden temizlemek için kullanılır. Demineralize su ve iyon değiştiriciler, içme suyu üretiminde, tüm kimyasal endüstrilerde ve birçok gıda endüstrisinde kullanılmaktadır.

Advertisement

9. Petrol üretiminde

Petrol üretimi sürecinde hidroklorik asit kullanılır. Asit kayaya enjekte edildiğinde, petrol üretimini uyaran büyük gözenekli bir yapı oluşturur.


Leave A Reply