Hidromorfon İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Hidromorfon ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Hidromorfon yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Hidromorfon neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Hidromorfon

Hidromorfon

Kullanımları

Bu ilaç orta ila şiddetli ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Hidromorfon bir opioid (narkotik) ağrı kesicidir. Ağrıyı hafifletmek için beyindeki belirli merkezlere etki eder.

Hydromorphone HCL Şırınga nasıl kullanılır?

Özel ürününüze bağlı olarak, bu ilaç deri altına, kas içine veya yavaşça bir damara enjeksiyon yoluyla verilir. Tam olarak doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Enjeksiyon yapmanın uygun yolunu öğrenin. Bu ilacı doğru kullanma hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Kullanmadan önce bu ürünü partikül veya renk değişikliği açısından görsel olarak kontrol edin. İkisinden biri varsa, sıvıyı kullanmayın. Her dozu enjekte etmeden önce, enjeksiyon bölgesini alkolle temizleyin. Bu ilaç bir kas içine veya derinin altına verilirse, cildin altındaki sorunlu alanlardan kaçınmak için enjeksiyon bölgesinin yerini her dozla değiştirmek önemlidir.

İğneleri ve şırıngaları sadece bir kez kullanın. İğneleri ve tıbbi malzemeleri güvenli bir şekilde nasıl atacağınızı öğrenin. Bu ilacın bazı markaları 1’den fazla doz içerir. Bazı markalar sadece 1 doz içerir. Eczacınıza reçete ettiğiniz ürünün kullanımını inceleyin. Doktorunuz sizi tek dozluk bir marka kullanmaya yönlendirdiyse, sadece 1 doz için kullanın. Pakette kalan ilaçları saklamayın. Daha fazla bilgi için eczacınıza danışın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Ağrı ilaçları, ilk ağrı belirtileri ortaya çıktığında kullanılırsa en iyi sonucu verir. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir. Dozunuzu artırmayın, ilacı daha sık kullanmayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Yönlendirildiğinde ilacı uygun şekilde durdurun.

Bulantı meydana gelirse, doktorunuzdan veya eczacınızdan azaltma yolları isteyin (mümkün olduğunca az kafa hareketi ile 1 ila 2 saat uzanmak gibi).

Devam eden ağrınız varsa (kanser nedeniyle), doktorunuz sizi uzun etkili opioid ilaçları almaya yönlendirebilir. Bu durumda, bu ilaç sadece gerektiğinde ani (atılım) ağrı için kullanılabilir. Diğer ağrı kesiciler (asetaminofen, ibuprofen gibi) de reçete edilebilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan hidromorfonu diğer ilaçlarla güvenle kullanmasını isteyin.

Bu ilacı aniden durdurmak, özellikle uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluk hissine neden olabilir. Yoksunluğu önlemek için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Huzursuzluk, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (anksiyete, uyku sorunu, intihar düşünceleri dahil), gözlerde sulanma, burun akıntısı, bulantı, ishal, terleme, kas ağrıları veya ani gibi yoksunluk belirtileriniz varsa hemen doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği şekilde kullanın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun. Ağrınız düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, kabızlık, kızarma, ağız kuruluğu, baş dönmesi, uyuşukluk veya terleme görülebilir. Enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık veya şişme de görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Kabızlığı önlemek için diyet lifi yiyin, yeterince su için ve egzersiz yapın. Bir müshil (dışkı yumuşatıcılı bir uyarıcı tipi gibi) seçmeyle ilgili yardım için eczacınıza danışın.

Baş dönmesi riskinizi azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin:

uyku sırasında kesilmiş solunum (uyku apnesi), şiddetli mide / karın ağrısı, bayılma, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (ajitasyon, halüsinasyonlar, konfüzyon gibi), nöbetler, idrara çıkma zorluğu , adrenal bezlerinizin iyi çalışmadığını gösteren belirtiler (iştah kaybı, olağandışı yorgunluk, kilo kaybı gibi).

Şiddetli uyuşukluk / uyanma zorluğu, yavaş / sığ / düzensiz solunum, hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Hidromorfon kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (sülfit, lateks gibi) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: mide / bağırsak sorunları (tıkanma, kabızlık, enfeksiyona bağlı ishal, felç ileus), beyin bozuklukları (beyin hasarı, tümör, artan kafa içi basınç gibi) , nöbetler, solunum problemleri (amfizem, kronik bronşit, astım, uyku apnesi gibi), kalp problemleri (düzensiz kalp atışı, kalp yetmezliği, düşük tansiyon gibi), pankreas hastalığı (pankreatit gibi), zihinsel / ruh hali bozuklukları (depresyon, psikoz gibi), belirli bir omurga problemi (kifoskolyoz), safra kesesi hastalığı, bir madde kullanım bozukluğunun kişisel veya aile öyküsü (ilaç / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi), böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, adrenal bez problemi (Addison hastalığı gibi), idrara çıkma zorluğu (genişlemiş prostat veya üretral darlık nedeniyle), az aktif tiroid (hipotiroidizm).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kafa karışıklığı, baş dönmesi, uyuşukluk ve yavaş / sığ nefes yaşamaya daha duyarlı olabilir.

Advertisement

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bebeğinizde olağandışı uyku hali, beslenme güçlüğü veya nefes darlığı gelişirse derhal doktora söyleyin. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: simetidin, bağırsak hareketini yavaşlatan ilaçlar (belladonna alkaloidler, oksibutinin gibi), bazı ağrı kesici ilaçlar (karışık opioid agonistleri / pentazosin, nalbuphine, butorphanol gibi), naltrekson.

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte kullanılırsa, ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Diğer opioid ağrıları veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete için ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (amilaz / lipaz seviyeleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply