Hindenburg Kimdir?

0
Advertisement

Paul von Hindenburg kimdir? Ünlü Alman mareşal ve devlet adamı olan Paul von Hindenburg hayatı hakkında kısaca bilgiler veren yazımız.

Paul von Hindenburg (2 Ekim 1847, Poznań, Polonya – 2 Ağustos 1934, Ogrodzieniec, Warmian-Masurian Voivodeship, Polonya)

Birinci Dünya Savaşı komutanlarından, ünlü bir Alman mareşalidir. Alman Cumhuriyeti’ nin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Posen’de doğdu. Prusyalı bir subayın oğluydu. Silezya ve Berlin’deki askerî okullarda öğrenimini tamamladıktan sonra, 18 yaşında, Danzig’de ki alayda asteğmen olarak görev aldı. Avusturya’ya karşı girişilen Königgratz Savaşı’nda büyük yararlıklar göstererek dikkati çekti. 1870- 1871 Fransız – Alman Savaşanda da büyük yararlıklar gösterdi.

Paul von Hindenburg

Ruslar, 1914’te Doğu Prusya sınırlarından içeri girdikleri zaman İmparator II. Wilhelm, General von Ludendorf’u Doğu sınırına göndermişti. Ludendorf strateji bilgisi en üstün Alman generaliydi. O tarihte, Hindenburg emekliye ayrılmış bulunuyordu, hükümetin emri üzerine Ludendorf’un başına yetkili bir komutan olarak gönderildi. İki asker, Ruslar’a karşı şiddetli bir savaş açtılar. Halk, Hindenburg’un emekliye çekilmesinin sebebinin Ruslara karşı savunma plânı hazırlamak olduğuna inanmıştı. Artık Hindenburg bir efsane kahramanından farksızdı. Hindenburg’un Birinci Dünya Savaşı’n da ki zaferleri arasında Tannenberg Zaferi ünlüdür.

Hindenburg, 1925’te Almanya Cumhurbaşkanı seçildi. 1932 seçimlerinde yeniden cumhurbaşkanı oldu. Naziler’in kuvvetlenmelerine göz yumdu, Nazi lideri Hitler’e de büyük imkanlar sağladı. 1934’te doğduğu Prusya’da Neudeck’teki evinde uyurken öldü.

Advertisement

Leave A Reply