Hipnoz Tarihçesi

0
Advertisement

Hipnoz ilk olarak ne zaman uygulanmaya başladı? Hipnozun tarihi, tarihçesi hakkında bilgi

hipnoz-1Hipnoz Tarihçesi

İnsanlar tarihin ilk çağlarından beri hipnotizmayı, hipnoz durumunu denemişlerdir. Yalnız hipnotizmayı bir bilim açısından ele alarak bu alanda çalışmış ilk bilgin, Franz A. Mesmer adında Viyanalı bir doktordur. Mesmer ( 1734 1815) her insanda magnetik bir sıvı olduğunu, bu sıvıdan dolayı herkesin manyetize edilebileceğini, hastalıkların ise bu sıvının eksikliğinden, ya da vücuda düzensiz bir biçimde dağılmış olmasından meydana geldiğini ileri sürüyordu. Mesmer hasta insanların magnetik sıvısını takviye etmek üzere bir de hipnotizma tekniği keşfetmişti. 1784’te Fransız hükümeti, Mesmer’ in kuramlarını incelemek üzere bir komisyon kurdu. Bu bilimsel araştırmalar komisyonunda, Antoine Lavoisier, Benjamin Franklin gibi o devrin en tanınmış bilim adamları bulunuyordu. Komisyon, yaptığı incelemeler sonunda, Mesmer’in bir sahtekâr olduğunu ilân etti. Zamanla Mesmer’in teorilerinin tamamıyla yanlış olduğu bildirildi.

İngiliz bilgini James Braid, 1840- 1850 yılları arasında yaptığı çalışmaların sonuçlarını bildirirken “hipnotizma” terimini ilk defa kullandı. 1845’te ise Hindistan’da yaşayan James Estâaile adında bîr İngiliz doktoru ilk olarak hipnotik anestezi durumundaki bir hastasını ameliyat etti. 1864’te Liebault adında bir Fransız doktoru modern hipnotizma kuramını ortaya attı.

Hipnotizma bugün tam mânasıyla bir bilim sayılmamakla beraber, doğumlarda, insan psikolojisinin incelenmesinde, ruh hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı oluyor.

Advertisement

Leave A Reply