Hipotiroidizm Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavi Seçenekleri

0

Hipotiroidizm nedir, nedenleri nelerdir? Hipotiroidizm belirtileri, hamilelikte Hipotiroidizm, teşhis ve tedavi seçenekleri nelerdir?

Hipotiroidizm nedir?

Hipotiroidizm, vücudunuz yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Tiroid, boynunuzun ön tarafında bulunan küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Vücudunuzun enerjiyi düzenlemesine ve kullanmasına yardımcı olmak için hormonlar salgılar.

Hipotiroidizm

Tiroidiniz vücudunuzdaki hemen hemen her organa enerji sağlamaktan sorumludur. Kalbinizin nasıl attığı ve sindirim sisteminizin nasıl çalıştığı gibi işlevleri kontrol eder. Doğru miktarda tiroid hormonu olmazsa, vücudunuzun doğal işlevleri yavaşlamaya başlar.

Düşük aktif tiroid olarak da adlandırılan hipotiroidizm, kadınları erkeklerden daha sık etkiler. Genellikle 60 yaşın üzerindeki insanları etkiler, ancak her yaşta başlayabilir. Rutin bir kan testi ile veya semptomlar başladıktan sonra keşfedilebilir.

Yakın zamanda bu hastalık teşhisi konduysa, tedavinin basit, güvenli ve etkili olduğunu bilmeniz önemlidir. Çoğu tedavi, düşük hormon seviyenizi yapay çeşitlerle takviye etmeye dayanır. Bu hormonlar, vücudunuzun kendi başına üretmediği şeylerin yerini alacak ve vücudunuzun işlevlerini normale döndürmeye yardımcı olacaktır.

Hipotiroidizmin belirti ve semptomları nelerdir?

Hipotiroidizmin belirti ve semptomları kişiden kişiye değişir. Durumun ciddiyeti, hangi belirti ve semptomların ne zaman ortaya çıktığını da etkiler. Semptomların belirlenmesi de bazen zordur.

Erken belirtiler kilo alımı ve yorgunluğu içerebilir. Tiroidinizin sağlığı ne olursa olsun, her ikisi de yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Daha fazla semptom ortaya çıkana kadar bu değişikliklerin tiroidinizle ilgili olduğunu fark etmeyebilirsiniz.

Çoğu insan için, durumun semptomları yıllar içinde yavaş yavaş ilerler. Tiroid gittikçe yavaşladıkça semptomlar daha kolay tespit edilebilir hale gelebilir. Tabii ki, bu semptomların çoğu genel olarak yaşla birlikte daha yaygın hale gelir. Belirtilerinizin bir tiroid sorununun sonucu olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Hipotiroidiniz olup olmadığını belirlemek için bir kan testi isteyebilirler.

Hipotiroidizmin en yaygın belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • yorgunluk
 • depresyon
 • kabızlık
 • soğuk hissetmek
 • kuru cilt
 • kilo almak
 • Kas Güçsüzlüğü
 • azalmış terleme
 • yavaşlayan kalp atış hızı
 • yüksek kan kolesterolü
 • eklemlerinizde ağrı ve sertlik
 • kuru, seyrelmiş saç
 • zayıf bellek
 • doğurganlık zorlukları veya adet değişiklikleri
 • kas sertliği, ağrıları ve hassasiyeti
 • ses kısıklığı
 • kabarık, hassas yüz

Hipotiroidizme ne sebep olur?

Hipotiroidizmin yaygın nedenleri şunları içerir:

Otoimmün bir hastalık

Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun hücrelerini istilacı bakteri ve virüslere karşı korumak için tasarlanmıştır. Bilinmeyen bakteri veya virüsler vücudunuza girdiğinde, bağışıklık sisteminiz yabancı hücreleri yok etmek için savaşçı hücreler göndererek yanıt verir.

Bazen vücudunuz normal, sağlıklı hücreleri istilacı hücreler ile karıştırır. Buna otoimmün yanıt denir. Otoimmün yanıt düzenlenmezse veya tedavi edilmezse bağışıklık sisteminiz sağlıklı dokulara saldırabilir. Bu, hipotiroidizm gibi durumlar da dahil olmak üzere ciddi tıbbi sorunlara neden olabilir.

Hashimoto tiroiditi, otoimmün bir durumdur ve az çalışan tiroidin en yaygın nedenidir. Bu hastalık tiroid bezinize saldırır ve kronik tiroid iltihabına neden olur. İltihap, tiroid fonksiyonunu azaltabilir. Aynı duruma sahip birden çok aile üyesi bulmak yaygındır.

Hipotiroidizm

Hipertiroidizm tedavisi

Tiroid beziniz çok fazla tiroid hormonu üretiyorsa, hipertiroidizm olarak bilinen bir durumunuz vardır. Bu durumun tedavisi, tiroid hormon üretimini azaltmayı ve normalleştirmeyi amaçlar. Bazen tedavi, tiroid hormon seviyenizin kalıcı olarak düşük kalmasına neden olabilir. Bu genellikle radyoaktif iyotla tedaviden sonra ortaya çıkar.

Tiroidinizin ameliyatla alınması

Tiroid sorunları nedeniyle tiroid bezinizin tamamı çıkarılırsa, hipotiroidizm geliştirirsiniz. Hayatınızın geri kalanında tiroid ilacı kullanmak birincil tedavidir.

Bezin sadece bir kısmı çıkarılırsa, tiroidiniz yine de kendi başına yeterli hormon üretebilir. Kan testleri, ne kadar tiroid ilacına ihtiyacınız olacağını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Radyasyon tedavisi

Baş veya boyun kanseri, lenfoma veya lösemi teşhisi konduysa, radyasyon tedavisi görmüş olabilirsiniz. Bu rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan radyasyon, tiroid hormonu üretimini yavaşlatabilir veya durdurabilir. Bu neredeyse her zaman hipotiroidizme yol açacaktır.

İlaçlar

Birkaç ilaç tiroid hormonu üretimini azaltabilir. Bunlar, psikolojik durumların yanı sıra kanser ve kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılanları içerir. Bu hipotiroidizme yol açabilir.

Hipotiroidizmi teşhis etmek

Hipotiroidiniz olup olmadığını belirlemek için iki temel araç kullanılır:

Tıbbi değerlendirme

Doktorunuz kapsamlı bir fizik muayene ve tıbbi geçmişi tamamlayacaktır. Aşağıdakiler dahil hipotiroidizmin fiziksel belirtilerini kontrol edeceklerdir:

 • kuru cilt
 • yavaşlamış refleksler
 • şişme
 • daha yavaş bir kalp atış hızı

Ek olarak, doktorunuz sizden yorgunluk, depresyon, kabızlık veya sürekli üşüme gibi yaşadığınız semptomları bildirmenizi isteyecektir.

Ailenizde bilinen bir tiroid hastalığı öyküsü varsa, bu muayene sırasında doktorunuza söylemeniz önemlidir.

Kan testleri

Kan testleri, hipotiroidizm teşhisini güvenilir bir şekilde doğrulamanın tek yoludur.

Tiroid uyarıcı hormon (TSH) testi, hipofiz bezinizin ne kadar TSH oluşturduğunu ölçer:

Tiroidiniz yeterli hormon üretmiyorsa, hipofiz bezi TSH’yi artırarak tiroid hormonu üretimini artıracaktır.

Hipotiroidiniz varsa, vücudunuz daha fazla tiroid hormonu aktivitesini uyarmaya çalıştığı için TSH seviyeleriniz yüksektir.

Hipertiroidiniz varsa, vücudunuz aşırı tiroid hormonu üretimini durdurmaya çalıştığı için TSH seviyeleriniz düşüktür.

Tiroksin (T4) seviye testi de hipotiroidizmi teşhis etmede faydalıdır. T4, tiroidiniz tarafından doğrudan üretilen hormonlardan biridir. Birlikte kullanıldığında T4 ve TSH testleri tiroid fonksiyonunun değerlendirilmesine yardımcı olur.

Tipik olarak, yüksek düzeyde TSH ile birlikte düşük bir T4 seviyeniz varsa, hipotiroidiniz vardır. Bununla birlikte, bir tiroid hastalığı yelpazesi vardır ve durumunuzu doğru şekilde teşhis etmek için diğer tiroid fonksiyon testleri gerekli olabilir.

Hipotiroidizm için ilaçlar

Hipotiroidizm ömür boyu süren bir durumdur. Çoğu insan için ilaç semptomları azaltır veya hafifletir.

Hipotiroidizm en iyi şekilde levotiroksin (Levothroid, Levoxyl) kullanılarak tedavi edilir. T4 hormonunun bu sentetik versiyonu, vücudunuzun normalde üreteceği tiroid hormonunun hareketini kopyalar.

İlaç, yeterli seviyelerde tiroid hormonu kanınıza geri döndürmek için tasarlanmıştır. Hormon seviyeleri geri yüklendiğinde, durumun semptomları muhtemelen kaybolur veya en azından çok daha yönetilebilir hale gelir.

Tedaviye başladıktan sonra, rahatlamaya başlamanız birkaç hafta sürer. İlerlemenizi izlemek için takip kan testlerine ihtiyacınız olacak. Siz ve doktorunuz semptomlarınıza en iyi şekilde hitap eden bir doz ve tedavi planı bulmak için birlikte çalışacaksınız. Bu biraz zaman alabilir.

Çoğu durumda, hipotiroidizmi olan kişiler hayatları boyunca bu ilacı kullanmalıdır. Ancak, aynı dozu almaya devam etme olasılığınız düşüktür. İlacınızın hala düzgün çalıştığından emin olmak için, doktorunuz TSH seviyenizi yıllık olarak test etmelidir.

Kan seviyeleri, ilacın gerektiği kadar iyi çalışmadığını gösteriyorsa, doktorunuz, denge sağlanana kadar dozu ayarlayacaktır.

Hipotiroidizm için alternatif tedavi

Tiroid hormonu içeren hayvan özleri mevcuttur. Bu özler, domuzların tiroid bezlerinden gelir. Hem T4 hem de triiyodotironin (T3) içerirler. Levotiroksin alırsanız, yalnızca T4 alıyorsunuz. Ancak tüm ihtiyacınız olan budur çünkü vücudunuz sentetik T4’ten T3 üretebilir.

Bu değişken hayvan özleri genellikle dozajlama konusunda güvenilmezdir ve çalışmalarda levotiroksinden daha iyi olduğu gösterilmemiştir. Bu nedenlerden dolayı, rutin olarak tavsiye edilmezler.

Hipotiroidizm

Hipotiroidizmli insanlar için diyet önerileri

Genel bir kural olarak, hipotiroidizmi olan kişilerin takip etmeleri gereken belirli bir diyetleri yoktur. Ancak, akılda tutulması gereken bazı öneriler şunlardır:

Dengeli bir diyet yapın

Tiroidinizin tam olarak çalışması için yeterli miktarda iyota ihtiyacı vardır. Bunun olması için bir iyot takviyesi almanıza gerek yoktur. Tam tahıllar, fasulye, yağsız proteinler ve renkli meyve ve sebzelerden oluşan dengeli bir diyet yeterli iyot sağlamalıdır.

Soya alımını izleyin

Soya, tiroid hormonlarının emilimini engelleyebilir. Çok fazla soya ürünü içerseniz veya yerseniz, ilacınızı doğru şekilde ememeyebilirsiniz. Bu, özellikle soya formülü içen hipotiroidizm için tedaviye ihtiyaç duyan bebeklerde önemli olabilir.

Soya şuralarda bulunur:

 • soya peyniri
 • vegan peynir ve et ürünleri
 • soya sütü
 • soya fasulyesi
 • soya sosu

Kanınızda eşit seviyelerde tiroid hormonu elde etmek için sabit ilaç dozlarına ihtiyacınız vardır. İlacınızı almadan önce ve sonra en az iki saat soya bazlı yiyecekler yemekten veya içmekten kaçının.

Lifler konusunda akıllı olun

Soya gibi, lif de hormon emilimini engelleyebilir. Çok fazla diyet lifi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hormonları almasını engelleyebilir. Lif önemlidir, bu nedenle ondan tamamen kaçınmayın. Bunun yerine, ilacınızı yüksek lifli yiyecekler yedikten sonraki birkaç saat içinde almaktan kaçının.

Tiroid ilacını diğer takviyelerle birlikte almayın

Tiroid ilacına ek olarak takviye veya ilaç kullanıyorsanız bu ilaçları farklı zamanlarda almaya çalışın. Diğer ilaçlar emilimi engelleyebilir, bu nedenle tiroid ilacınızı başka ilaçlar veya yiyecekler olmadan aç karnına almanız en iyisidir.

Hipotiroidizm ile yaşamak: Dikkate alınması gereken noktalar

Tedavi görüyor olsanız bile, durum nedeniyle uzun süreli sorunlar veya komplikasyonlarla başa çıkabilirsiniz. Hipotiroidizmin yaşam kaliteniz üzerindeki etkisini azaltmanın yolları vardır:

Yorgunlukla başa çıkma stratejileri geliştirin

İlaç almanıza rağmen zaman zaman yorgunluk hissedebilirsiniz. Her gece kaliteli uyku almanız, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yemeniz ve düşük enerji seviyeleriyle mücadele etmenize yardımcı olması için meditasyon ve yoga gibi stres giderici mekanizmaları kullanmayı düşünmeniz önemlidir.

Bunu konuşun

Kronik bir tıbbi rahatsızlığa sahip olmak, özellikle başka sağlık sorunlarının eşlik etmesi durumunda zor olabilir. Duygularınızı ve deneyimlerinizi açıkça ifade edebileceğiniz insanlar bulun. Bu bir terapist, yakın arkadaş veya aile üyesi veya bu durumla yaşayan diğer insanlardan oluşan bir destek grubu olabilir.

Diğer sağlık durumlarını izleyin

Diğer otoimmün hastalıklar ile hipotiroidizm arasında bir bağlantı vardır.

Hipotiroidizm genellikle aşağıdaki gibi diğer durumlarla birlikte gider:

 • Çölyak hastalığı
 • diyabet
 • romatizmal eklem iltihabı
 • lupus
 • adrenal bez bozuklukları
 • hipofiz sorunları
 • Obstrüktif uyku apnesi

Hipotiroidizm ve depresyon

Tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda, vücudunuzun doğal fonksiyonları yavaşlar ve gecikir. Bu, yorgunluk, kilo alımı ve hatta depresyon gibi çeşitli semptomlar yaratır.

Hipotiroidizmi olan bazı kişiler yalnızca ruh hali sorunları yaşayabilir. Bu, hipotiroidizmi teşhis etmeyi zorlaştırabilir. Doktorlar, sadece beyni tedavi etmek yerine, yetersiz tiroid için test etmeyi ve tedavi etmeyi de düşünmelidir.

Depresyon ve hipotiroidizm birkaç semptom paylaşır. Bunlar şunları içerir:

 • Konsantrasyon zorluğu
 • kilo almak
 • yorgunluk
 • depresyon hali
 • azalmış arzu ve tatmin
 • uyku güçlüğü

İki koşul da onları birbirinden ayırabilecek semptomlara sahiptir. Hipotiroidizm için kuru cilt, kabızlık, yüksek kolesterol ve saç dökülmesi gibi sorunlar yaygındır. Yalnızca depresyon için bu koşullar beklenmez.

Depresyon genellikle semptomlara ve tıbbi geçmişe dayalı olarak konulan bir tanıdır. Düşük tiroid fonksiyonu fizik muayene ve kan testleri ile teşhis edilir. Depresyonunuz ve tiroid fonksiyonunuz arasında bir bağlantı olup olmadığını görmek için doktorunuz kesin tanı için bu testleri isteyebilir.

Depresyonunuza sadece hipotiroidizm neden oluyorsa, hipotiroidizmi düzeltmek depresyonu tedavi etmelidir. Aksi takdirde, doktorunuz her iki durum için de ilaç yazabilir. Depresyonunuz ve hipotiroidiniz kontrol altına alınana kadar dozlarınızı yavaşça ayarlayacaklar.

Hipotiroidizm ve anksiyete

Hipotiroidizm uzun zamandır depresyon ile ilişkilendirilirken, son zamanlarda yapılan bir araştırma bunun anksiyete ile de ilişkili olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar kısa süre önce, bilinen bir hipotiroidizm öyküsü olan 18 ila 45 yaş arasındaki 100 hastayı değerlendirdi. Bir anksiyete anketi kullanarak, hipotiroidizmi olan kişilerin yaklaşık yüzde 60’ının bir tür anksiyete için kriterleri karşıladığını buldular.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar küçük çalışmalardan oluşmuştur. Anksiyete üzerine daha büyük ve daha odaklı çalışmalar, hipotiroidizm ile anksiyete arasında gerçek bir bağlantı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Tiroid rahatsızlıkları için değerlendirilirken tüm belirtilerinizi tartışmanız sizin ve doktorunuz için önemlidir.

Hipotiroidizm ve hamilelik

Hipotiroidizm tüm vücudunuzu etkiler. Tiroidiniz, metabolizma, kalp atışı ve sıcaklık kontrolü dahil olmak üzere vücudunuzun birçok günlük işlevinden sorumludur. Vücudunuz yeterli tiroid hormonu üretmediğinde, tüm bu işlevler yavaşlayabilir.

Hipotiroidizmi olan ve hamile kalmak isteyen kadınlar belirli zorluklarla karşı karşıyadır. Düşük tiroid fonksiyonu veya gebelik sırasında kontrolsüz hipotiroidizm şunlara neden olabilir:

 • anemi
 • düşük
 • preeklampsi
 • ölü doğum
 • düşük doğum ağırlığı
 • beyin gelişimi sorunları
 • doğum kusurları

Tiroid sorunları olan kadınlar sağlıklı gebelikler yaşayabilir ve çoğu zaman da olur. Hipotiroidiniz varsa ve hamileyseniz, beklediğiniz süre boyunca aşağıdakileri aklınızda bulundurmanız önemlidir:

Tıp konusunda güncel kalın

İlaçlarınızı reçete edildiği şekilde almaya devam edin. Sık sık test yaptırmak yaygındır, böylece doktorunuz hamileliğiniz ilerledikçe tiroid ilacınız için gerekli ayarlamaları yapabilir.

Doktorunuzla test hakkında konuşun

Kadınlar hamileyken hipotiroidizm geliştirebilirler. Bu, her 1000 gebelikten üç ila beşinde görülür. Bazı doktorlar, düşük tiroid hormon seviyelerini izlemek için hamilelik sırasında rutin olarak tiroid seviyelerini kontrol eder. Seviyeler olması gerekenden düşükse, doktorunuz tedavi önerebilir.

Gebe kalmadan önce hiç tiroid problemi yaşamayan bazı kadınlar, bebek sahibi olduktan sonra bunları geliştirebilirler. Buna doğum sonrası tiroidit denir. Kadınların yaklaşık yüzde 80’inde durum bir yıl sonra düzelir ve artık ilaç gerekmez. Bu teşhisi konan kadınların yaklaşık yüzde 20’si uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyacak.

İyi beslenin

Hamileyken vücudunuzun daha fazla besine, vitamine ve minerale ihtiyacı vardır. Hamileyken dengeli bir diyet yemek ve multivitamin almak sağlıklı bir hamileliğin sürdürülmesine yardımcı olabilir.

Hipotiroidizm ve kilo kaybı

Tiroid beziniz çok sayıda vücut fonksiyonundan sorumlu olan hormonları üretir. Bu işlevler arasında enerji kullanımı, vücut ısısını kontrol etme, organların çalışmasını sağlama ve metabolizmayı düzenleme yer alır.

Tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda, araştırmalar insanların kilo alma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni muhtemelen vücutlarının enerjiyi daha sağlıklı tiroidi olan bir vücut kadar verimli bir şekilde yakmamasıdır. Bununla birlikte, kilo alma miktarı çok yüksek değildir. Çoğu insan 5 ila 10 pound arasında bir yerde kazanacaktır.

Bu durum için tedavi olduktan sonra, kazandığınız tüm kiloları kaybedebilirsiniz. Tedavi fazla kiloları gidermeye yardımcı olmazsa, diyet değişikliği ve egzersiz artışı ile kilo verebilmelisiniz. Bunun nedeni, tiroid seviyeleriniz düzeldiğinde, kilonuzu yönetme becerinizin normale dönmesidir.

Hipotiroidizm ve kilo alımı

Tiroidiniz olması gerektiği gibi çalışmadığında, vücudunuzun çoğu işlevi yavaşlar. Bu, enerji kullandığınız hızı veya metabolik hızı içerir. Tiroid beziniz düzgün çalışmıyorsa, dinlenme veya bazal metabolizma hızınız düşük olabilir. Bu nedenle, yetersiz bir tiroid genellikle kilo alımı ile ilişkilidir. Durum ne kadar şiddetli olursa, kilo alma olasılığınız o kadar artar.

Durumu uygun şekilde tedavi etmek, tiroid seviyeleriniz kontrolsüzken aldığınız herhangi bir kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak durumun her zaman böyle olmadığını bilmek önemlidir. Kilo alımı dahil olmak üzere yetersiz tiroid semptomları uzun bir süre boyunca gelişir.

Düşük tiroid hormonu olan kişilerin, durum için tedavi bulduktan sonra kilo vermemeleri alışılmadık bir durum değildir. Bu, durumun uygun şekilde tedavi edilmediği anlamına gelmez. Bunun yerine, kilo alımı, düşük hormon seviyelerinden çok yaşam tarzının bir sonucu olabilir.

Hipotiroidizm teşhisi konduysa ve durumu tedavi ediyorsanız ancak kilonuzda bir değişiklik görmüyorsanız, yine de kilo verebilirsiniz. Kilo vermenize yardımcı olabilecek odaklı bir sağlıklı beslenme planı ve egzersiz stratejisi geliştirmek için doktorunuz, kayıtlı diyetisyeniniz veya kişisel antrenörünüzle birlikte çalışın.

Hipotiroidizm hakkında gerçekler ve istatistikler

Hipotiroidizm oldukça yaygın bir durumdur. Hastalık yaşla birlikte daha da yaygınlaşır. 60 yaşın üzerindeki insanlar bunu daha sık yaşarlar.

Kadınların daha az aktif tiroid sahibi olma olasılığı daha yüksektir. Aslında, her 5 kadından 1’i 60 yaşına kadar hipotiroidizm geliştirecektir.

Yetersiz çalışan tiroid bezinin en yaygın nedenlerinden biri Hashimoto tiroiditidir. En sık orta yaşlı kadınları etkiler, ancak erkeklerde ve çocuklarda ortaya çıkabilir. Bu durum ailelerde de var. Bir aile üyesine bu hastalık teşhisi konduysa, buna sahip olma riskiniz daha yüksektir.

Yaşam süreniz boyunca vücudunuzun geçtiği değişikliklere dikkat etmeniz önemlidir. Nasıl hissettiğinizde veya vücudunuzun nasıl tepki verdiğinde önemli bir fark fark ederseniz, bir tiroid sorununun sizi etkileyip etkilemediğini görmek için doktorunuzla konuşun.


Leave A Reply