Hollywood’un Gerçek Hayattan İlham Aldığı 11 Müthiş Film

0
Advertisement

Hollywood gerçek hayat hikayelerinden ilham alarak mükemmel filmler yapıyor. Biz de sizler için bu gerçek hayat öyküsüne dayanan 11 müthiş filmi derledik.

Into the Wild’dan The Imitation Game’e, Hollywood’un en iyi filmlerinden bazıları gerçek olaylardan ve kişisel trajedi, dayanıklılık ve başarı hikayelerinden ilham alıyor. Gerçek hayattaki anları, anıları ve bireyleri ölümsüzleştiren gerçek hikayelere dayanan bu film listesine bir göz atın:

Alcatraz’dan Kaçış (1979)

Alcatrazdan Kaçış

San Francisco Körfezi’ndeki bir adaya dayanan Alcatraz, zamanının en güvenli hapishanesiydi. Üç cüretkar adam (Clint Eastwood, Fred Ward ve Jack Thibeau tarafından oynanan) 1962’de başarılı bir girişimde bulunana kadar kaçmanın imkansız olduğuna inanılıyordu. Çabalarının başarısı hala tartışmalı, ancak bu büyüleyici anlatı bir gerçeklerin ve fantezilerin ince işlenmesi.

Apocalypse Now – Kıyamet (1979)

kıyamet

Apocalypse Now – Kıyamet, film Joseph Conrad’ın kendi başına gelen olayları anlattığı Heart of Darkness (1899) ‘a dayanıyor. Vietnam Savaşı sırasında geçen bu anlatının yeniden düzenlenmesinde, Martin Sheen tarafından canlandırılan Yüzbaşı Willard, kendisini yerel bir kabile arasında bir tanrı gibi gösteren bir dönek albaya (Marlon Brando) suikast düzenlemek için Kamboçya’ya tehlikeli bir göreve gönderilir.

Advertisement

The Imitation Game – Enigma (2014)

enigma

Ana rolde parlak Benedict Cumberbatch’in (AKA Sherlock) yer aldığı bu ilgi çekici film, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında radyo mesajlarının güvenliğini sağlamak için kullandıkları Enigma kodunu kırmaya çalışan bilgisayar bilimcisi Alan Turing’in hikayesini anlatıyor. Turing bir dahiydi ama meslektaşlarının kendisinden aşağı olduğunu düşündüğü için birlikte çalışmak çok zordu. Ancak, başarılı olmak için hem matematiksel hem de sosyal zorlukların üstesinden gelmek zorunda kalacak.

Into the Wild – Özgürlük Yolu (2007)

into the wild

Bir adamın doğal dünyada ruhsal yolculuğunu anlatan gerçek hikâyeden oluşan film Into the Wild, materyalist bir yaşamdan rahatsız olanları rahatsız eden birçok çatışma ve sorunu yansıtıyor. Özgür ve bağımsız olma, toplumun normlarından kaçma ve doğadaki aşkınlığı keşfetme arzusu ile desteklenmiştir. Emory Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, en iyi öğrenci ve atlet Christopher McCandless mal varlığını terk eder, 24.000 dolarlık birikim hesabının tamamını hayır kurumuna verir ve sonunda hayalini takip etmek için Alaska’ya otostop çeker.

Arabistanlı Lawrence (1962)

Arabistanlı Lawrence

Bu gerçek hikaye filmi, Galli diplomat ve askeri subay Thomas Edward Lawrence’ın Birinci Dünya Savaşı sırasında Arap Yarımadası’ndaki deneyimlerini anlatıyor. Subayın savaşın doğasında olan şiddetle, kendi kimliğiyle ve memleketi Britanya ile Arap Çölü kabileleri içindeki yoldaşları arasındaki bölünmüş bağlılıkla duygusal mücadelesini belgeliyor. Gerçekten destansı bir şaheser.

Advertisement

Spartacus (1960)

Spartacus

Köleliğin egemen sınıflara karşı ilk ayaklanışına, çağdaş ve modern bir yorum getiren filmde Spartacus (Kirk Douglas) Roma dönemininde yaşayan cesur bir gladyatördür ve davasında ona inanıp destekleyen Varinia ile bağımsızlıkları için verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2002)

Sıkıysa Yakala

Leonardo DiCaprio ve Tom Hanks, Frank Abagnale Jr.’ın hayatını konu alan bu uzun metrajlı filmde başrol oynuyor. Genç Abagnale, sahtecilik ve kılık değiştirme konusunda uzmandır. Bir Pan Am pilotu, bir doktor ve bir hukuk savcısı olarak hareket ederek milyonlarca dolar dolandırmayı başarır. Daha da etkileyici olanı, hepsini 19. yaş gününden önce yapar ve bunu yapmasının tek nedeni, zor mali koşullara giren ve sonuç olarak ayrılan ebeveynlerini tekrar bir araya getirmektir. Film, komik sahneleri hızlı aksiyon ve mükemmel oyunculukla birleştiriyor.

Schindler’in Listesi (1993)

Schindler'in Listesi

Bu film, fikrini değiştiren ve sonunda 1.000’den fazla Yahudiyi Holokost’tan kurtarmayı başaran Nazi iş adamı Oskar Schindler‘in (Liam Neeson tarafından ustaca canlandırılmış) hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapıyor ve baş Nazi infazcısı, kötü şöhretli komutan Amon Goeth olarak Ralph Fiennes oynuyor. Film çok iyi karşılandı ve o yıl Akademi’den totemik En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini aldı.

A Beautiful Mind – Akıl Oyunları (2001)

Akıl Oyunları

Matematik dehası John Forbes Nash Jr.’ın hikayesini anlatan bu film, saf dahi ile delilik arasında genellikle ince bir çizgi olduğunun kanıtıdır. İzleyiciler, Russell Crowe’un canlandırdığı bu inanılmaz yetenekli ve aynı zamanda aşırı yük altında bir kişinin hayatına yakından bakıyor. Nash, kişisel hayatını, ailesiyle ve arkadaşlarıyla ilişkilerini ve işini şiddetle etkileyen şizofreni hastasıydı.

Piyanist (2002)

Piyanist

Roman Polanski’nin yönettiği ve Adrien Brody’nin oynadığı Piyanist, 2. Dünya Savaşı sırasında Varşova gettosundaki yıkımdan sağ çıkmaya çalışan Polonyalı-Yahudi müzisyen Wladyslaw Szpilman hakkında bir film. Bu eleştirel beğeni toplayan film üç Oscar, bir Palme d’Or ve birçok önemli ödül kazandı.

Erin Brockovich (2000)

Erin Brockovich

Advertisement

Julia Roberts’a ana karakter rolüyle Oscar kazandıran bu film, küçük bir kasaba avukatı ve üç çocuk annesi Erin Brockovich’in hayatını temsil ediyor. Uygun bir eğitim geçmişi olmayan Brockovich, bir avukat olarak işe alınır. Yanlışlıkla kasabasında birçok kanser hastalığına yol açan büyük bir su zehirlenmesi vakasına rastlar ve savaşı büyük işlere götürür. Gerçekten ilgi çekici ve ilginç bir hikaye.


Leave A Reply