Honeybush Çayının Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri

0
Advertisement

Honeybush çayı nedir, ne için kullanılır, sağlık yararları nelerdir? Honeybush çayının yan etkileri, kullanım şekli hakkında bilgi.

Honeybush çayı Güney Afrika’dan gelen bir bitkisel infüzyondur. Çay, kuru honeybush bitkisinin yapraklarının kaynar suya demlenmesiyle yapılır ve çeşitli tıbbi ve terapötik özellikleri nedeniyle dünya çapında popülerlik kazanmıştır.

honeybush

Bu makalede, honeybush çayı içmenin potansiyel faydaları ve olumsuz yönleri gözden geçirilmektedir.

Honeybush çayı nedir?

Honeybush veya Cyclopia spp., Güney Afrika’nın Doğu ve Batı Cape bölgelerinde yetişen bir çalıdır. Her iki bitki de Fabaceae familyasına ait olduğu için rooibos ile yakından ilgilidir. Yaklaşık 23 farklı Cyclopia türü vardır. Honeybush çayı esas olarak Cyclopia intermedia’dan yapılır.

Bu odunsu bitki 3 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Çayın adını aldığı karakteristik tatlı, bal benzeri bir koku ve tada sahip soluk sarı çiçekleri vardır. Bununla birlikte, honeybush çayı sadece tatlı bir çay değildir. Ayrıca kafein içermez, besleyicidir ve kalsiyum, demir ve çinko gibi çeşitli minerallerin yanı sıra antioksidan aktiviteye sahip faydalı bitki bileşikleri içerir.

Advertisement

Gece rutininizin bir parçası olarak bu çayın sıcak bir fincanının tadını çıkarabilir veya buzlu çay yapmak için buzlu bir bardağa dökebilirsiniz.

Potansiyel faydaları

Honeybush çayı, 19. yüzyılın başından beri çoklu rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Potansiyel sağlık etkilerinin çoğu antioksidan içeriğiyle bağlantılıdır.

Antioksidan bakımından zengindir

Antioksidanlar, oksidatif stresin neden olduğu hücresel hasarın önlenmesine veya azaltılmasına yardımcı olan yararlı bitki bileşikleridir.

Honeybush çayı, polifenol adı verilen bir grup antioksidan, yani kantinler ve flavanonlar açısından zengindir. Honeybush özündeki ana ksanton türü mangiferin iken, birincil flavanonlar hesperidin ve izokuranetindir. Hem mangiferin hem de hesperidin, güçlü anti-enflamatuar ve kanserle mücadele etkileri ile ilişkilendirilir. Bu bileşiklerin, çayın varsayılan faydalarının çoğundan sorumlu olması muhtemeldir.

Antidiyabetik özelliklere sahiptir

Diyabet, dünya çapında 400 milyondan fazla insanı etkileyen en yaygın küresel hastalıklardan biridir. Genel olarak, her ikisi de pankreas fonksiyonunun bozulması nedeniyle yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize edilen tip 1 ve tip 2 diyabet olarak sınıflandırılır. Bu, azalan insülin üretimi veya düşük insülin sekresyonu ve insülin direncinden kaynaklanabilir.

Araştırmalar, honeybush çayının polifenollerinin tip 2 diyabeti önlemeye, yönetmeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini desteklemektedir.

Advertisement

Mangiferinin antidiyabetik etkilerini araştıran test tüpü ve hayvan çalışmaları, insülin sekresyonunu uyararak ve hasarlı pankreatik hücrelerin rejenerasyonunu teşvik ederek kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Hesperidin’e gelince, hayvan çalışmaları, şeker metabolizmasında rol oynayan anahtar enzimleri düzenleyerek ve pankreası oksidatif hasardan koruyarak kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Hem mangiferin hem de hesperidin’in, böbrek ve sinir hasarı gibi diyabetle ilişkili komplikasyonların ilerlemesini önlemeye yardımcı olabileceğini de belirtmek gerekir.

Kemik sağlığını iyileştirir

Honeybush çayı, osteoklastlar ve osteoblastlar olarak adlandırılan kemik hücrelerini etkileyerek kemik metabolizmasına fayda sağlayabilir. Kemik rezorpsiyonu ile osteoklastlar, mineralleri kan dolaşımına bırakmak için kemik dokusunu parçalar. Aksine, osteoblastlar kemik sentezi yoluyla yeni kemik oluştururlar. Kemik kaybı oluşumu aştığında, artrit ve osteoporoz gibi kemik hastalıkları riski artar.

Neyse ki, test tüpü çalışmaları, her ikisi de honeybush çayında bulunan mangiferin ve hesperidin’in kemik metabolizmasına fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. İlk olarak, mangiferin osteoklast oluşumunu inhibe eder, bu da kemik dokusunun bozulmasını azaltır. İkincisi, hesperidin osteoblastları oksidatif hasardan koruyarak kemik iyileşmesini destekler. Bu nedenle, honeybush çayı kemiklerinizi koruyabilir.

honeybush çayı

Kanserle mücadele özellikleri

Honeybush çayındaki bazı bileşikler de kanserle mücadele özellikleri sunabilir. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, çaydaki antioksidanların kanserli hücreleri yok etmeye, kanseri teşvik eden toksinlere karşı korumaya yardımcı olabileceğini ve belirli kanser türlerinin gelişimini engelleyebileceğini düşündürmektedir.

Bu antioksidanlar arasında, mangiferin, kanser hücrelerinin başlamasını, büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceği için en güçlü antikanser potansiyeline sahip gibi görünmektedir. Bununla birlikte, çay üretiminde yaygın bir süreci olan fermantasyonun, çayın antioksidan içeriğini azaltarak (bu, çay türüne ve fermantasyon sürecine bağlı olmasına rağmen), koruyucu etkisini azaltabilir.

Örneğin, sıçanlarda yapılan bir çalışma, fermente edilmemiş honeybush çayının, toplam özofagus kanseri boyutunu % 94 oranında azalttığını, bununla birlikte fermente edilmiş bir versiyonda bu sonucu % 74 olarak buldu. Çayın kanserle mücadele özellikleri üzerine araştırmalar umut verici olsa da, insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Cilt sağlığını artırır

Honeybush çayını hem içmek hem de topikal olarak bir honeybush çay ekstresi uygulamak cilt sağlığını iyileştirebilir.

Araştırmalar, ekstraktın yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Cilt hücrelerini ultraviyole (UV) radyasyonunun neden olduğu oksidasyondan koruduğuna, kırışıklıkları azalttığına ve cilt elastikiyetini ve hidrasyonunu geliştirdiğine inanılmaktadır. Kaz ayağı kırışıklıkları olan 120 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışma, ekstraktın günlük takviyelerinin alınmasının, bir kontrol grubuna kıyasla cilt kırışıklık derecesini önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi.

Ek olarak, hayvan çalışmaları, ekstraktın cilt kalınlaşmasını ve cilt kızarması ve soyulması gibi güneş yanığı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Advertisement

Diğer potansiyel faydalar

Honeybush çayı, aşağıdakiler dahil olmak üzere ek sağlık yararları sağlayabilir:

  • Anti-obezite potansiyeli. Honeybush çayındaki antioksidanlar genç yağ hücrelerinde yağ birikimini engelleyebilir. Ayrıca, yağ yıkımını uyararak olgun yağ hücrelerindeki yağ içeriğini düşürebilir.
  • Menopoz semptomlarının rahatlaması. Çayın izoflavon içeriği, bazıları fitoöstrojenler olarak kabul edilir – vücuttaki kadın hormonu östrojeninin etkisini taklit eden bileşikler, menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Bağışıklık sistemi desteği. Test tüpü çalışmaları, mangiferin’in yabancı cisimleri süpüren ve sindiren bir tür beyaz kan hücresi olan makrofaj aktivitesini artırabileceğini düşündürmektedir.
  • Solunum semptomlarını hafifletir. Honeybush çayı geleneksel olarak balgam söktürücü potansiyeli nedeniyle soğuk algınlığı, grip, mukus oluşumu ve pulmonik tüberküloz için bir tonik olarak kullanılmıştır.

Bu faydalar umut verici görünmekle birlikte, araştırmanın çoğu çayın kendisinden ziyade bitkinin antioksidanlarına ve konsantre ekstraktlarına odaklanmaktadır. Bir fincan çayın bu bileşiklerden ne kadar tutabileceği ve içmenin aynı faydaları sağlayıp sağlayamayacağı belirsizdir.

Yan etkiler ve önlemler

Şu anda Honeybush çayı içmenin bildirilmiş bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, fermantasyon işlemi sırasında mikrobiyal kontaminasyon raporları vardır – çayın en az 60 ° C suya batırılması, tüketim güvenliğini sağlamalıdır.

Ayrıca, ilacı metabolize eden enzimlerle etkileşime girebileceği ve ilaçların terapötik penceresini etkileyebileceği için çayı içmeden önce sağlık uzmanınıza danışmak en iyisidir. Ayrıca diğer diyet antioksidanlarının biyoyararlanımını da etkileyebilir.

Son olarak, yan etkileri konusunda araştırma yapılmaması nedeniyle, hamile ve emziren kadınlar onu içmekten kaçınmalıdır.

Özetle;

Honeybush çayı, rooibos çayına benzer kafeinsiz bir bitkisel infüzyondur. Yüzyıllardır tıbbi özellikleri için kullanılmaktadır.

Antioksidanları – yani mangiferin ve hesperidin – ona antidiyabetik ve kanserle mücadele özellikleri, ayrıca kemik ve cilt sağlığının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlar.

Şu anda çayın rapor edilmiş hiçbir yan etkisi olmasa da, bazı ilaçların metabolizmasına müdahale edebilir. Bu nedenle, denemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Soğuk günlerde bu honeybush çayının sıcak bir fincanının veya yaz aylarında buzlu bir versiyonun tadını çıkarabilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply