Hugh Capet Kimdir?

0
Advertisement

Hugh Capet kimdir, ne yapmıştır? Hugh Capet hayatı, biyografisi, Fransa krallığı dönemi hakkında bilgi.

Hugh Capet

Hugh Capet; (d. y. 938 – ö. 14 ekim 996, Paris), Capet hanedanından gelen 14 Fransa kralının ilkidir. Paris ve Orléans bölgelerinde geniş topraklara egemen olması 987’de Frank ileri gelenlerince kral seçilmesini sağlamıştır.

Babası Büyük Hugues’ün 956’da ölmesiyle Frankların dükü unvanını aldı. 970’te Akitanya’nın denetimini ele geçirmek için çeşitli girişimlerde bulunduysa da bu çabaları sonuç vermedi. 978-986 arasında Kutsal Roma-Germen imparatorları II. ve III. Otto ile Reims başpiskoposu Adalbero’yla birlikte, Karolenj hanedanından gelen Fransa kralı Lothaire’e karşı çeşitli entrikalar düzenledi. Sonunda bütün Fransa topraklarının gerçek hükümdarı durumuna geldi (985) ve Lothaire’in oğlu V. Louis’nin kısa süren hükümdarlığının (986-987) ardından Mayıs 987’de kral seçildi. Bu arada Adalbero da Frank ileri gelenlerini, kralların seçim yoluyla belirlenmesi gerektiğine, dolayısıyla tahtın Karolenj hanedanından gelen tek meşru vârisi Lorraine dükü Charles’ın hükümdar olamayacağına ikna etmişti. Hugues’ün 5 Temmuz 987’de Noyon’da taç giymesiyle Fransa tahtı Karolenj hanedanından Capet hanedanına geçmiş oldu. Ama Hugues’den önce büyükbabası I. Robert, büyük amcası Eudes ve amcası Rodolphe da Fransa tahtına çıktıkları için, tarihçiler bunu Fransa tahtındaki ilk hanedan değişikliği olarak kabul etmezler.

Hugues’ün 991’de hapsettirdiği Lorraine dükü Charles’ın tahtı ele geçirmeye yönelik çabaları ve Blois kontu I. Eudes’le Anjou dükü Foulques Nerra arasındaki çatışma Hugues’ün hükümdarlığı boyunca sürdü. Hugues bu çatışmada sonradan Foulques’u desteklemeye başladı. Eudes bunun üzerine Laon piskoposunun yardımıyla Hugues’ü devirerek, onu oğlu Robert’le birlikte III. Otto’ya teslim etmek üzere bir komplo düzenledi (993). Başarısızlıkla sonuçlanan bu girişimin ardından kimsenin cezalandırmaması, Capet hanedanının zayıflığını ve Hugues’ün, düşmanları aralarında bir ittifak kuramadıkları için tahtta kalabildiğini gösteriyordu. Hugues 987 Noel’inde oğlu II. Robert’e taç giydirerek ölümünden sonra onun tahta çıkmasını güvence altına aldı.

Advertisement

Leave A Reply