Hz. Cüveyriye Hayatı

1
Advertisement

Hz. Cüveyriye kimdir? Hz. Cüveyriye hayatı, Peygamber efendimiz ile olan ilişkisi, Hz. Cüveyriye hakkında bilgi.

Hz. Cüveyriye;

Kureyş müşrikleri Peygamberimizi ve Müslümanları ortadan kaldırmak için yeni ve kuvvetli bir ordu hazırladılar. Hendek Savaşı için silahlandılar. Bu sıralarda Beni Mustalık isimli bir başka kabile de Müslümanlara saldırmak istedi. Peygamberimiz onlara gereken dersi vermek üzere ani bir baskın tertip etti. Benî Mustalık kabilesi Müslümanların kılıçları karşısında daha fazla dayanamayıp mağlup oldular. Malları, mülkleri ve kadınları ele geçirildi. Bu arada kabile reisi Dırar oğlu Haris’in kızı Cüveyriyye de esir edildi. Daha dün geniş bir hürriyet içinde yaşarken böyle esir edilmek, kabile reisinin kızı Cüveyriyye’ye çok dokundu. Bizzat Peygamberimizin huzuruna çıkarak:

“- Ey Allah’ın Resûlü! Ben kabilemin başkanı El Haris’in kızıyım. Üzerime gelen felaketi ve içine düştüğüm durumu görüyorsun. Tekrar hürriyetime kavuşabilmek için bana yardım et. Allah da sana yardım edecektir” diye yalvardı.

Merhamet sahibi sevgili Peygamberimiz onun durumuna üzüldü. Belki Cüveyriyye’ye gösterilecek yakınlık sebebiyle İslâm düşmanı bu kabile, Müslüman olabilirdi. Kadının yalvarmalarına karşılık:

“- Seni azad eder ve seninle evlenirsem bu, seni memnun eder mi?” diye sordu. Cüveyriyye şaşırmış, büyük bir sevinç içinde:

Advertisement

“- Tabi ey Allah’ın Peygamberi! Bunu memnuniyetle kabul ederim” cevabını vermişti.

Haber kısa zamanda etrafa yayıldı. Cüveyriyye’nin peygamberimizle evlenmesi, Beni Mustalık kabilesinin hemen hemen tamamının Müslüman olmasını sağladı. Esir olarak ele geçen Cüveyriyye’nin akrabaları serbest bırakıldı. Benî Mustalık kabilesi o zaman Peygamberimizin ne kadar üstün bir insan olduğunu, İslâmiyetin ne büyük bir din olduğunu anladı.

Hz. Cüveyriyye Peygamberimizle mesut bir hayat yaşadı. Kendisini ilme ve ibadete verdi. Peygamberimizden çeşitli hadisler rivayet etti. Nihayet Hicret’in 57. yılında vefat etti. Allah O’ndan razı olsun.


1 Yorum

Leave A Reply