Hz. Musa’nın Hayat Hikayesi ve Göstermiş Olduğu Mucizeler Nelerdir?

155

Hz. Musa peygamberin hayatı, özellikleri, mucizeleri. Hz. Musa’nın doğumu, peygamberlik dönemine kadar ki hayat hikayesi, mucizelerinin tam listesi ve On Emir hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Hz. Musa

Hz. Musa

Hz. Musa (as), İslam, Hristiyanlık ve Musevilik gibi semavi dinlerde önemli bir peygamberdir. İşte Hz. Musa’nın tanımı, doğumu ve peygamberlik dönemine kadar olan hayatı hakkında bilgiler:

Hz. Musa, İsrailoğulları’nın kurtuluşu ve Allah’ın emirlerini tebliğ etmekle görevlendirilen bir peygamberdir. Kur’an ve Tevrat’ta anlatılan hikayelere göre, Hz. Musa, Firavun’un hükümdar olduğu dönemde Mısır’da doğmuştur.

Doğumu: Hz. Musa, Mısır’da İsrailoğulları’na zulmeden Firavun’un saltanatı sırasında doğmuştur. Allah, Hz. Musa’nın annesine ilham vererek onu bir sepete koyup Nil Nehri’ne bırakmasını emretmiştir. Hz. Musa, Nil Nehri’nde bulunan Firavun ailesi tarafından bulunarak büyütülmüştür.

Hz. Musa doğumu

Hz. Musa doğumu

Peygamberlik Dönemine Kadar Hayatı: Hz. Musa, Firavun’un sarayında büyümüş ve kısa bir süre için de olsa Firavun’un yakınında önemli bir pozisyonda bulunmuştur. Ancak bir gün bir Mısırlı’yı İsrailoğulları’ndan biriyle kavga ederken öldürdüğü için Firavun tarafından öldürülmekle tehdit edilir ve Mısır’dan kaçar.

Hz. Musa, Midyan’da yaşayan Şuayb (Jethro) peygamberin yanına sığınır ve burada sakin bir hayat sürerken Allah tarafından peygamberlik göreviyle görevlendirilir. Allah, Musa’ya bir mucize olarak asasını yere atmasını ve asanın yılan olmasını emreder. Bu mucize sayesinde Musa, Allah’ın elçisi olduğunu kanıtlar.

Hz. Musa, İsrailoğulları’nın Mısır’daki kölelikten kurtulması ve Kızıl Deniz’i yarıp geçmeleri gibi birçok mucizevi olay gerçekleştirir. Ayrıca, Sina Dağı’nda Allah’tan aldığı vahiy ile On Emir gibi önemli ahlaki ve dini kuralları tebliğ eder.

Hz. Musa’nın hayatı, İsrailoğulları’nın kölelikten kurtuluşunu simgeler ve İslam, Hristiyanlık ve Musevilik gibi dinlerde önemli bir figür olarak kabul edilir. Hz. Musa, İsrailoğulları’nı Allah’ın emirlerine uygun bir şekilde yaşamaya çağırmış ve onlara rehberlik etmiştir.

Hz. Musa’nın Mucizeleri

Musa (as) peygamber, İslam, Hristiyanlık ve Musevilik gibi semavi dinlerde önemli bir figürdür. Kur’an’da ve Tevrat’ta anlatılan hikayelere göre, Musa (as) peygamberin birçok mucizesi vardır. İşte Musa (as) peygamberin bilinen bazı mucizeleri:

 1. Asasının Yılan Olması: Musa (as), Firavun’un huzuruna çıktığında, asasını yere bıraktığında asa bir yılan haline dönüşmüştür. Bu mucize, Musa (as)’ın Allah’ın elçisi olduğunu göstermiştir.
 2. Kızgın Kömürden Beyaz El: Musa (as), bir gün Mısır’dan kaçarken, bir ağaçtan aldığı kızgın kömürle parmağını yakmıştır. Ancak Allah’ın izniyle, yanan parmağı beyaz bir el haline gelmiştir. Bu mucize de Musa (as)’ın peygamberliğine işaret etmiştir.
 3. Kızıl Deniz’in Yarılması: Firavun’un ordusu tarafından kovalanan İsrailoğulları, Kızıl Deniz önünde sıkışmışlardır. Musa (as), asasını denize doğru uzattığında deniz ikiye ayrılmış ve İsrailoğulları kuru bir yol üzerinden geçmiştir. Bu mucize, İsrailoğullarını kurtarmış ve Firavun’un ordusunu helak etmiştir.
 4. Su Kaynağının Çıkması: İsrailoğulları, çölde susuz kalmışlardır. Musa (as), Allah’ın emriyle bir kayayı asasıyla vurduğunda, kayadan tatlı bir su kaynağı çıkmıştır. Böylece İsrailoğulları susuzluktan kurtulmuşlardır.
 5. On Emir: Musa (as), Sina Dağı’nda Allah’tan aldığı vahiy ile topluma on emri tebliğ etmiştir. Bu emirler, İsrailoğullarının ahlaki ve dini prensiplerini belirlemiştir.

Musa (as) peygamberin mucizeleri, onun peygamberlik görevini destekleyen ve insanlara Allah’ın varlığını ve kudretini gösteren olağanüstü olaylardır. Bu mucizeler, Musa (as)’ın peygamberlik misyonunu yerine getirirken, İsrailoğullarını da korumuş ve onları iman etmeye çağırmıştır.

Kızıldeniz'in Yarılması mucizesini anlatan bir tablo

Kızıldeniz’in Yarılması mucizesini anlatan bir tablo

Musa’nın şeriatı, Sina Dağı’nda kendisine buyrulan meşhur On Emir‘e dayanır, ki şunlardır:

Musa (as) peygamberin şeriatı, Sina Dağı’nda kendisine Allah tarafından buyrulan ve Tevrat’ta yer alan meşhur On Emir’e dayanır. İşte Musa (as)’a verilen bu emirler:

 1. “Ben, Allah’ım. Senden başka ilah tanımayacaksın.”
 2. “Allah’a ortak koşmayacaksın.”
 3. “Allah’ın adını yersiz yere anmayacaksın.”
 4. “Haftanın yedinci günü, cumartesi günü, ibadete ayırılacak.”
 5. “Anne ve babana saygı göstereceksin.”
 6. “Adam öldürmeyeceksin.”
 7. “Zina yapmayacaksın.”
 8. “Çalmayacaksın.”
 9. “Yalancı şahitlik yapmayacaksın.”
 10. “Komşuna karşı kötü düşünceler beslemeyeceksin, onunla kardeşçe yaşayacaksın.”

Bu On Emir, İsrailoğulları’na ahlaki, dini ve sosyal kuralları hatırlatmak ve onları doğru yola yönlendirmek amacıyla verilmiştir. Musa (as) peygamber, bu emirleri İsrailoğullarına tebliğ ederek toplumlarını düzenlemeyi ve Allah’ın hoşnutluğunu kazanmayı amaçlamıştır. On Emir, Museviler için hala önemli bir ahlaki ve dini rehberlik kaynağı olarak kabul edilmektedir.


155 yorum

 1. çok teşekkür ederim herkese bu yazı benim için çok önemliliydi tekrardan teşekkür ederim herkese

 2. Çok teşekkür ederim çok merak etmiştim .Kısa olduğu için de teşekkürler her yerde uzun uzun yazıyordu.

 3. fatmanur yaşar on

  harika çok beğendim.din kültürü veahlak bilgisi öğretmenim ayşe hoca bu ödevi verdi…

 4. fatmanur öğretmeninin adını vermen hiç hoş değil belki o öğretmenin adının başka yerlerde okunmasını istemiyor yanlış yapmışsın ben de bu siteyi çok beyendim çok yardım cı oldu teşekkürler bu siteyi kuran kişi

 5. Bir düşünür on

  Yahu arkadaş herkez ödev için girmiş okumuş bu yazıyı hiç mi bir kimse içinden geldiği için okumaz !!

 6. Benım dıkkatımı 10 emır cektı muslumanların neden ılerlemedıgını anlayın.emır az ama cıddı en sevdıgım emır allah adını bos yere anmayacaksın ama bızler o kadar basıt ınsanlarız kı …………………………

 7. Mehmet Taha Mahsereci on

  Musevilik diye bir din yoktur bildiğim kadarıyla. Tüm peygamberler aynı Islamı tebliğ etmişlerdir. Peygamberler kendi isimleri ile anılacak yeni bir din getirmemişlerdir bildiğim kadarıyla. Ilgilenen ve merak edenler Tefhimul Kur’an tefsirine bakabilirler. Hayırlı akşamlar.

 8. Fatih Önal on

  Çok güzel olmuş zaten bütün peygamberler güzel benim de çoooooooooooooooooook işime yaradı.

 9. BİLGİSAYARA H.Z MUSA NIN HAYATINI KİM YÜKLEDİYSE ELLERİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ PROJE ÖDEVİNDEN 1000PUAN ALDIM

 10. Çok güzelllll perfonmanstan öğretmenin ağzı açık kaldı çünkü çok güzel yazı yazdım yaazımıda ablam yazdı:-) 🙂 🙂

  • slm mahmut ılim meyve ağacı gibi
   Kim dıkerse sevab kazanır ve kazanıyor
   İlim denız gibi içine gittikçe şeref
   Ve nurlaşırsın

 11. Babamdan ogrendigim bir konuyu ariyorum bulmam gerek,,,,,,,,
  kisaca anlatim,,,, Adamin biri bir kopegin on sag ayagini kirar,,, kopep adami HZ MUSA (ra) ya sikayet HZ MUSA (ra) adami çagirir neden bu hayvanin ayagini kirdin diye sorar,,,, adam cevaben benden kaçmadi bana çok yaklasti bende elimdeki sopayla vurarak benden uzaklasmasini istedim,,,,, der,,,
  HZ MUSA kopege donerek neden kaçmadin neden korkmadin bu adamdan?? kopek cevaben sakali vardi bu yuzden bana zarar vermez diye dusundum der,,,,HZ MUSA ozaman cezalandiralim kisasa kisas sag kolunu kiralim diye hukmeder,,,, kopek hemen ihtiraz eder,,,, hayir YA HZ MUSA kolunu kirmayin çoluk çocugu vardir belkide onlarin nafakasi için çalisiyordur,,, o vebali alamam kimse bir daha aldamasin diye,,, sadece sakalini kesin yeter,,, diye cavap verir,,,,

 12. size bir soru sorsam ? bu konu hakkında araştırma yapıyorum.Elimde firavun ramses ile ilgili 5 ciltlik bir kitap serisi var yazılanlara göre mısırın en refah içinde olduğu yıllarda firavun ramses miş ve musa adındaki bir yahudi firavunun çocukluk arkadaşıymış.Burada işçi olarak çalışıp en iyi koşullarda pi-ramses şehrinin inşasını başında bulunmuş daha sonra tanrıçalar ve tanrılar içn tapınaklar yapmanın inançlarına aykırı olduğunu düşünmüş ve arkadaşlarını tek tanrı inancı hakkında yüreklendirmeye çalışmış.Fakat yoldan geçerken mısırlı bir adamın(firavunun kız kardeşinin kocasının) suçsuz bir yahudiyi dövdüğünü görünce adamı istemeden öldürmüş,ve başka ülkelere kaçmak zorunda kalmış.kitabın kalanını daha okumadım ama bunlardan sonra bir araştırma yaptım. ismailbayraceken.blogcu.com/bogulan-firavun-mernaptah-tir/1304959 adlı yazıyı okuduktan sonra boğulan firavunu ramsesin oğlu olduğunu düşünmeye başladım ki bu en mantıklısı gibi geliyor çünkü ramsesin mumyası en iyi korunan mumya ve ölüm nedeni diş apnesine bağlı kanama öldüğünde 96 yaşındaydı.Boğulan firavunun ismini bilen varsa bana söyleyebilir mi ?

Leave A Reply