I. Amenemhat Hayatı

0
Advertisement

I. Amenemhat kimdir? Mısır firavunlarından I. Amenemhat hayatı, biyografisi, dönemi ve hükümdarlığı hakkında bilgi.

I. Amenemhat

I. Amenemhat; İÖ 1991-1962 arasında hüküm sürmüş Mısır firavunudur. 12. sülaleyi kurmuş, veziri olduğu firavunun ölümünü izleyen iç savaştan sonra bazı güçlü bölge valileriyle birlikte Mısır’ın birliğini yeniden sağlamıştır.

Deneyimli bir yönetici olan Amenemhet başkenti Teb’den Memfis’in güneyinde (bugün el-Lişt yakınında) daha merkezi bir yer olan Iç-Tovi’ye taşıdı ve kendi yandaşlarını yönetimde önemli görevlere getirdi. Bölge valiliklerinden topladığı askerleri gemilere yerleştirip Nil’den yukarı doğru ilerledi ve kendisine karşı yöneltilmiş bütün direnişi yok etti. Nil Deltasını korumak için doğu ve batı sınırları boyunca kaleler kurdurdu. Teb’deki Amon Tapınağı’nı büyüttü ve Yukarı Mısır’da çeşitli yerlerde yapılar yaptırdı.

Amenemhet, hükümdarlığının 20. yılında oğlu I. Sesostris’i tahtına ortak etti (İÖ 1971). Sesostris, Nil Irmağının ikinci çavlanına kadar ulaşıp stratejik noktalarda savunma hatları kurarak, Mısır’ın denetimi altındaki toprakları güneyde Nübye’ye (bugün Sudan) kadar yayma görevini üstlendi. Amenemhet döneminde, Sina’daki bakır madenleri işletildi; yöredeki Bedevi kabilelerini cezalandırmak için baskınlar düzenlendi. Amenemhet, hükümdarlığının 30. yılında düzenlenen bir suikastle öldürüldü.


Leave A Reply