I. İsaakios Komnenos Kimdir?

0
Advertisement

I. İsaakios Komnenos kimdir? I. İsaakios Komnenos hayatı, biyografisi, imparatorluk dönemi, tarihçesi hakkında bilgi.

I. İsaakios Komnenos

I. İsaakios Komnenos; (d. y. 1005 – ö. 1061, Konstantinopolis [İstanbul]), Bizans imparatorudur. Ülke ekonomisinde istikrarı sağlamış ve imparatorluğun savunma sistemini güçlendirmiştir.

Bizans imparatoru II. Basileios’un komutanlarından Manuel Komnenos’un oğluydu. Kardeşi İoannes ile birlikte imparatorun gözetiminde yetiştikten sonra önemli yönetim görevlerine getirildi. Basileios’tan sonra hüküm süren imparatorların döneminde ordunun güvenini kazandı ve 1057’de İmparator VI. Mikhail’i tahttan indirmeyi amaçlayan askeri bir komploya katıldı. Aynı yılın haziran ayında Anadolu’daki Paflagonya’ da İsaakios’u imparator ilan ettikten sonra Konstantinopolis üzerine yürüyerek Nikaia’ yı (İznik) alan ayaklanmacılar, Mikhail’in güçlerini 20 Ağustos’ta Petroe’de yenilgiye uğrattılar. Mikhail 31 Ağustos’ta tahttan çekildi ve ertesi gün İsaakios imparator ilan edildi.

İsaakios’un ülke ekonomisini istikrara kavuşturmak için kilise mülklerinin bir bölümüne el konması gibi önlemlere başvurması, tahta çıkmasına yardımcı olan Patrik Mikhail Keroullarios’la arasında açılmasına neden oldu. İsaakios, görevinden istifa etmesini istediği Keroullarios’un bunu reddetmesi üzerine onu tutuklatarak sürgüne gönderdi (1058). İhanet ve heretiklikle suçlanan Keroullarios yargılanamadan öldü.

İsaakios, 1059 ilkbaharında Macarlara karşı askeri bir sefere çıktı. Aynı yılın yaz aylarında kuzey sınırlarına saldırılar düzenleyen Peçeneklerle savaştı. Kasım 1059’da hastalanan İsaakios ölümcül bir hastalığa yakalandığı inancıyla tahttan çekildi (25 Aralık 1059) ve X. Konstantinos Dukas’ı tahtın vârisi ilan etti. Daha sonra iyileştiyse de tahta çıkmayıp bir manastıra yerleşti. Yaşamının son iki yılım keşiş olarak geçirdi ve manastır işlerinden arta kalan zamanında edebiyatla uğraştı.

Advertisement

Leave A Reply