İçimdeki Müzik Kitap Özeti, Sharon M. Draper Roman Konusu Karakterler

1
Advertisement

Sharon M. Draper’ın İçimdeki Müzik (Out of My Mind) isimli kitabının özeti. İçimdeki Müzik kitabı konusu, özet ve karakterleri hakkında bilgi.

İçimdeki Müzik

İçimdeki Müzik (Out of My Mind), New York Times’ın en çok satan yazarı Sharon M. Draper’in bir romanıdır.

İçimdeki Müzik

Kitabın Özeti

Melody Brooks, serebral palsi ile doğan on yaşında bir kızdır. Ailesi, normal bir yaşam sürmesine yardımcı olmak için ellerinden geleni yapmışlardır, ancak hayat, Melody için hayal kırıklığı doludur. Çünkü konuşamıyor, hareket edemiyor veya isteklerini iletemiyordur. Sonuç olarak, Melody isteklerini karşılamak için savaşmak zorunda kalıyordur. Beş yaşındayken Melody için “aşırı zeka geriliği” teşhisi koyan doktor, Melody’nin bir bakım evine yatırılmasını önerir. Buna rağmen, Melody’nin annesi ihtiyacı olan eğitimi alabilmesi için onu Spaulding Street İlköğretim Okulu’na kaydeder. Ancak, onun içinde bulunduğu sınıf her gün aynı şeylerin öğretildiği bir bebek sınıfı gibidir.

Melodi, çok daha fazla bilgiye sahip olmasından dolayı hayal kırıklığına uğrar, ancak konuşamaz veya yazamaz. Komşuları Bayan V., kibar ama sert bir kadındır. Melody’i elinden gelenin en iyisini yapması için zorlar. Melody üç yaşındayken, Bayan V., Melody’nin her konuda ebeveynlerine güvenmek zorunda kalmasını istemez. Bu nedenle, Bayan V., onu, emekleyerek yerde yuvarlanmayı öğrenmeye zorlar. Hatta Melody’e tekerlekli sandalyesinden düştüğünde kendini nasıl tutacağını bile öğretir. Bu, Melody’nin kendi kendine yeterli olmasına yardımcı olur, ancak beslemek ve tuvalete ihtiyaçları için ebeveynlerine bağlıdır.

Penny’nin Gelişi

Melody sekiz yaşına geldiğinde annesi hamile kalır. Bu süre zarfında Melody, anne ve babasının yeni bebeğin gelişi ve sağlıklı olup olmayacağı ile ilgili endişelerine kulak misafiri olur. Bununla birlikte, Melody, bebek Penny sağlıklı olarak doğduğunda mutlu olur. Ancak Penny büyüdükçe ve olgunlaştıkça kıskançlık hisseder çünkü Penny’nin yapabileceği şeyleri o hiçbir zaman yapamayacaktır. Bununla birlikte, Melody küçük kız kardeşini ve aileye getirdiği neşeyi çok sever.

Advertisement

Melody beşinci sınıfa başladığında, istediklerini insanlara iletmekte zorluk yaşıyordur. Sonunda diğer insanlarla konuşmasına imkan veren bir iletişim cihazı olduğunu öğrenir ve alır. Okulda, yeni öğretmeni özel ihtiyaçları olan öğrencilerin standart derslere katılmasını sağlayan bir dahil etme programı başlatır. Aynı zamanda Melody’e yardımcı olan Catherine vardır. Melody, Rose Spencer ile arkadaş olur, ancak Molly ve Claire tarafından zorbalığa maruz kalır.

İçimdeki Müzik

Bilgi Yarışması

Bu arada yaklaşan bir bilgi yarışması vardır. Öğretmeni Bay Dimming bile, Melody’nin katılamayacağını düşünür, ancak Melody sadece katılmakla kalmayıp aynı zamanda mükemmel bir puanla test sınavını geçince etrafını şaşırtır. Melody okulunu temsil etmek üzere seçilen birkaç öğrenciden birisi olmuştur.

Sonunda Melody, takımın ulusal müsabakaya katılıp Washington D.C.’ye gidebilmesi takımına çok yardımcı olur. Ancak, grubun Washington’a uçacağı gün, Melody hava şartları nedeniyle uçuşunun iptal edildiğini öğrenir. Fakat ekibin geri kalanı daha erken bir uçuşla ondan önce gitmişlerdir. Ertesi gün Melody, annesinin hasta, yorgun ve sinirli olmasına rağmen okula gitmekte ısrar eder. Annesi ile arabaya binen Melody, Penny’nin evden çıktığı ve arabanın yolunda olduğunu görür. Annesini uyarmak için tekmeler ve çığlıklar atmaya başlar ancak annesi anlayamaz üstelik dikkati dağıldığı için Penny’nin yaralanmasına neden olur. Melody, annesini uyaramadığı için kendini suçlu hisseder, ancak Penny’nin iyileşeceğini öğrenince rahatlar.

Pazartesi günü, Melody’nin sınıfı okula dönmüştür. Melody’nin gönlünü almak için kazandıkları kupayı Melody’e verirler. Melody onları affeder ve güler ancak kupayı yanlışlıkla kırar. Ertesi gün, o ve Catherine, kitabın ilk birkaç satırı ile başlayan otobiyografisi üzerinde çalışmaya başlarlar.

Karakterler

Melody Brooks

Melody Brooks romanın kahramanı ve anlatıcısı. Serebral palsi ile doğan Melody, konuşamaz veya uzuvlarını kontrol edemez. Melody etrafındaki kişilerle sözlü olarak iletişim kuramasa da, fotoğrafik bir hafızası ve esprili bir kişiliği vardır. Dehasına rağmen, Melody kendini on bir yaşına kadar özel ihtiyaçları olan sınıfta izole edilmiş bulur; bu noktada, önceden programlanmış ifadeleri tetiklemek için başparmağını kullanarak konuşmasını sağlayan bir cihaz olan Medi-Talker alır. Melodi, normal bir çocuk olarak görülmeyi ve tedavi edilmeyi ister. Kendini kahverengi kıvırcık saçlı, kahverengi gözlü ve pembe tekerlekli sandalyeli olarak tanımlıyor.

Advertisement
Bayan V

Bayan Violet Valencia, Melody’nin komşusu ve okul sonrası bakıcısıdır. Bayan V eskiden hemşire olarak çalışırdı. Bayan V, Melody’nin zekasının farkındadır ve Melody’yi her zaman daha fazlasını yapmaya zorlar. Bayan V, Melody’nin Medi-Talker’ı edinmesine ve bilgisini genişletmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Melody hayal kırıklığına uğradığında, Melody’nin engelini vazgeçmek için bir bahane olarak kullanmasına izin vermez.

Catherine

Catherine, Melody’nin Spaulding Street Elementary’de yardımcısıdır. Üniversiteye gitmediğinde Catherine okula, Melody’ye okul günü boyunca yardımcı olmak için gelir. Catherine, Melody ile zeki ve anlayabiliyormuş gibi konuşur.

Penny

Penny, Melody’nin küçük kız kardeşidir. Penny’nin hareket ve ifade kolaylığı, Melody için kıskançlık ve sıkıntı kaynağı olsa da Penny’i çok sever.


1 Yorum

Leave A Reply