II. Katerina (Büyük) Kimdir?

0
Advertisement

Ünlü Rus çariçesi Büyük Katerina ya da II. Katerina’nın hayatı ve dönemi ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız. II. katerina kimdir?

Büyük Katerina

Büyük Katerina

II. (Büyük) KATERİNA (2 Mayıs 1729, Szczecin, Polonya – 17 Kasım 1796, St. Petersburg, Rusya)

Ünlü bir Rus çariçesidir. Doğu Almanya’da Anhalt hükümdarının kızıydı. Halası Elizavetta, Rusya çariçesiydi. Katerina’yı da oraya çağırdı. Holştayn Dukası Petro’yla evlendirdi. Petro, sonradan II. Petro adı ile çar oldu. Askerler ayaklanarak onu tahttan düşürdüler. Petro az sonra öldü, Katerina tahta geçti.

II. Katerina siyaset alanında çok başarılı işler gördü. Memlekete Alman göçmenleri getirterek boş toprakları verimli hale koydu. Orduyu, adliyeyi düzenledi. Bir akademi kurdu. Voltaire, Grimm, Diderot gibi, çağının tanınmış adamlarını Rusya’ya çağırdı, onların incelemelerinden faydalandı. Böylece Rus dili ve edebiyatının gelişmesine hizmet etti. Dış siyasette, Büyük Petro’nun yolunu tuttu. Emperyalizmden vazgeçmedi. Lehistan’ın bölünmesine katıldı. Osmanlılar’ı yenerek Küçük Kaynarca Antlaşması’nı sağladı. Bütün bu işlerinden dolayı tarihte Büyük Katerina diye anıldı. Yalnız, özel hayatı pek maceralı ve hareketli geçmiş, Orlov, Potemkin, Zubov gibi ordunun ileri gelenleriyle birçok maceraları olmuştur.

BÜYÜK KATERINA’NIN BİLİNMEYEN TARAFLARI

Katerina belki güzel bir kadın değildi ama, son derece zeki, çalışkan ve kültürlü bir insandı. Sabahları beşte kalkar, odasının şöminesini kendisi yakardı. Bundan sonra da hiç oyalanmadan çalışmaya başlardı.

Advertisement

Katerina Rusya’ya yerleştikten sonra annesini babasını aramayı aklına getirmemişti. Kocası Petro’yu hiç sevmediği halde Rus halkına hayrandı. Kısa zamanda Rus milletini kocası Petro’dan daha fazla benimsedi. Petro ise aksine Alman milletinin ve Alman kültürünün hayranıydı. Bu yüzden, memleketinde pek sevilmiyordu. Katerina halkı sevdiği için çok geçmeden kendini Rus milletine sevdirmesini bildi.

Katerina, evlilikte bulamadığı saadeti, aşıklarında bulmaya çalışıyordu. Evlendikten dört yıl sonra kocasına ihanet etmeye başladı. Fakat hiçbir zaman âşıklarını devlet işlerine karıştırmadı. Hiçbir erkek, Katerina’nın zayıf tarafından faydalanıp kendine yüksek bir mevki sağlamaya imkân bulamadı.


Leave A Reply