III. Philippe (Cesur Philippe) Kimdir?

0
Advertisement

III. Philippe kimdir? Cesur Philippe olarak da bilinen Fransa kralı III. Philippe hayatı ve dönemi hakkında bilgiler.

III. Philippe (Cesur Philippe) Kimdir?

III. Philippe (Cesur Philippe)III. Philippe, lakabı cesur philippe. Fransızca philippe le hardi (d. 3 Nisan 1245, Poissy – ö. 5 Ekim 1285, Perpignan, Fransa), 1270-85 arasında Fransa kralı. Dış politikada ve askeri alanda büyük ölçüde başarısızlığa uğramasına karşın krallık yönetiminin otoritesini pekiştirmiş ve ülke topraklarını genişletmiştir.

Fransa kralı IX. Louis’nin (Aziz Louis) ikinci oğluydu. Ağabeyi Louis’nin 1260’ta ölmesi üzerine tahtın vârisi oldu. 1270’te babasının Tunus’a düzenlediği Haçlı seferine katıldı. Babasının bu sefer sırasında ölümü üzerine Fransa’ya dönerek 1271’de Reims’de taç giydi.

Yetenekli ve deneyimli memurları görevde tutarak babasının başanlı yönetimini sürdüren Philippe’in yönetiminin en etkili kişisi, IX. Louis’nin naipliğe getirdiği Saint-Denis rahibi Mathieu de Vendöme’du. 1271’de Poitiersli Alphonse’la Toulouse Kontluğu’ nun vârisi olan karısının ölümü üzerine Philippe onların geniş topraklarını kraliyet mülklerine kattı. Ama 1279’da Agenais Kontluğu’nu İngiltere kralı I. Edward’a bırakmak zorunda kaldı. 1284’te oğlu Philippe’in (sonradan IV. Philippe) Navarre tahtının ve Champagne ile Brie kontluklarının vârisi Jeanne’la evlenmesi üzerine bu bölgeler de Capet hanedanının denetimine girdi. Philippe ayrıca hükümdarlığı boyunca birçok küçük araziyi topraklarına ekledi.

Askeri alanda başarı gösteremeyen Philippe 1276’da yeğenlerinin Kastilya tahtındaki hak iddialarını desteklemek için savaş ilan ettiyse de kısa süre sonra savaştan vazgeçti. 1284’te Papa IV. Martinus’un kışkırtmasıyla Aragon kralı III. Pedro’ya karşı düzenlediği sefer ise askerlerinin zalimlikleri nedeniyle bölgede bir ayaklanmanın başlamasına neden oldu. Gerona’da kazandığı zaferin ardından filosu Las Hormigas’da yok edildi. Geri çekilmek zorunda kalan Philippe ülkesine dönerken hummaya yakalanarak öldü.

Advertisement

Leave A Reply