İlkbaharın Özellikleri, İlkbahar Mevsimi İle İlgili Kompozisyon Yazı Örneği

18
Advertisement

İlkbahar ne zaman başlar, neler meydana gelir? İlkbahar nasıl bir mevsimdir, özellikleri nelerdir, ilkbahar hakkında kompozisyon, yazı örneği

İlkbahar

Kaynak: pixabay.com

İlkbaharın Özellikleri

İlkbahar mevsiminin Kuzey yarım küredeki ilk günü 21 Marttır. Aslında yılın ilkbahar mevsimine ait ayları Mart, Nisan ve Mayıs’tır. İlkbahar kışın soğuğunun bitip, doğanın canlandığı bir mevsimdir. İlkbaharda hava sıcaklıkları yükselmeye başlar ve çiçekler açar, kış uykusuna yatan canlılar uyanır, dağlarda karlar erimeye başlar, ağaçlar çiçeklenir. İnsanlar da kış aylarının soğuğundan kurtulduklarının sevinci ile doğa ile baş başa kalacakları piknik alanlarını doldururlar.

İlkbaharda bol miktarda yağmur da görülür. Bu yağmurlar ve karların erimesi barajların su ile dolmasında etkilidir.

Hava sıcaklıklarının artmaya başlaması ile birlikte, mevsim değişimi insanların sağlıkları üzerinde etkiler gösterir. Genellikle bu mevsimlerde soğuk algınlıkları baş gösterir. Bunun sebebi insanların havalar ısındı düşüncesi ile aniden ince kıyafetleri giymeye başlamalarıdır. Aynı zamanda ısınan havalar bahar yorgunluğu adı verilen bir halsizlik de yaratır.

ilkbahar çiçek

Kaynak : pixabay.com

İlkbahar İle İlgili Kompozisyon

İLKBAHAR

Sabahları güneş ışıklarının perdemiz ile oynaşarak sıcaklığını yüzümüze, kalbimize taşımaya çalıştığı günler, ilkbaharla başlar. Gri bulutların, esen sert rüzgarların vedasıdır ilkbahar, sıcaklıktır, canlanmadır, başlangıçtır.

Takvime göre Mart Nisan Mayıs ayları ilkbahar olarak kabul edilse de, 1 Mart dedi mi öyle şıp diye gelmez, bekletir, nazlanır. Hafta sonlarında piknik ve papatyalı planları yapmak için sabırsızlanan çocukların, kışın evde kapalı kalan, dolaşmak için soğuk havalarda sadece alışveriş merkezleri ve ev gezmeleri ile yetinmeye çalışan ev hanımlarının temiz hava ile buluşma şansıdır. Güzeldir, güzel olduğu için olsa gerek geç gelir, çabuk gider. Ya da bana öyle gelir.

Advertisement

Her yıl kışın ilallah dedirten soğuğu yavaşlamaya başlayınca uğur böceği aramaya çıkarım. Bana göre ilkbaharın en güzel müjdecisi, en sevimli yaratığıdır uğur böceği. Bulduysan hiç korkma. Etrafın çiçeklerle renklenmesi, doğanın tekrar merhaba demesi yakındır. Zamanıdır piknik sepetlerini hazırlayıp, kırlara koşmanın. Çok geç olmadan, havalar çok ısınmadan.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


18 yorum

  1. yaşasınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn o zmn kuze yarım küreye göre yarın ilkbaharın ilk günü. ama Google göre……… bugünnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Leave A Reply