İmparator Penguenlerinin Özellikleri Yaşam Alanları Davranışları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İmparator penguenleri nasıl hayvanlardır? Nerede yaşarlar, kış uykusuna yatarlar mı? Davranış biçimleri, beslenmesi ve üremesi hakkında bilgi.

İmparator Penguenleri

İmparator Penguenleri

İmparator pengueni (Aptenodytes forsteri) en büyük penguen türüdür. Kuş, tüm hayatını Antarktika kıyılarının soğuğunda geçirir. Aptenodytes genel adı Antik Yunancada “kanatsız dalgıç” anlamına gelir. Diğer penguenler gibi imparatorun da kanatları vardır ama uçamaz. Sert kanatları, kuşun zarif bir şekilde yüzmesine yardımcı olmak için palet görevi görür.

Kısa Bilgiler: İmparator Pengueni

  • Bilimsel Adı: Aptenodytes forsteri
  • Yaygın isim: İmparator pengueni
  • Temel Hayvan Grubu: Kuş
  • Boyut: 110-135 cm
  • Ağırlık: 23-45 kg
  • Ömrü: 20 yıl
  • Diyet: Etçil
  • Habitat: Antarktika kıyısı
  • Nüfus: 600.000’den az
  • Koruma Durumu: Tehdit Altında

Açıklama

Yetişkin imparator penguenler 110 ila 135 cm. boyunda ve 23 ila 45 kg ağırlığındadır. Kilo, cinsiyete ve mevsime bağlıdır. Genel olarak, erkekler dişilerden daha ağırdır, ancak hem erkekler hem de dişiler yumurtaları kuluçkaya yatırırken ve yavruları büyütürken kilo verirler. Üreme mevsimlerinden sonra, her iki cinsiyet de yaklaşık 23 kilo ağırlığındadır. Erkekler sezona 38 ile 45 kilo arasında girerken, dişiler ortalama 29 kilo civarındadır.

İmparator Penguenleri

Yetişkinlerin siyah sırt tüyleri, kanatlarının altında ve karınlarında beyaz tüyleri, sarı kulak yamaları ve üst göğüs tüyleri vardır. Gagalarının üst kısmı siyah, alt çene turuncu, pembe veya lavanta olabilir. Yetişkinlerin tüyleri, her yıl yazın kahverengiye döner. Civcivlerin siyah kafaları, beyaz yüzleri ve gri tüyleri vardır.

Advertisement

İmparator penguenlerinin yüzmek için tasarlanmış vücutları, palet benzeri kanatları ve siyah ayakları vardır. Dilleri, avın kaçmasını önlemeye yardımcı olan arkaya bakan dikenlerle kaplanmıştır.

Penguen kemikleri, kuşların derin su baskısı altında hayatta kalmalarına yardımcı olmak için içi boş değil katıdır. Hemoglobinleri ve miyoglobin seviyeleri, dalışla ilişkili düşük kan oksijen seviyelerinde hayatta kalmalarına yardımcı olur.

Habitat ve Dağılım

İmparator penguenleri, Antarktika kıyılarında 66 ° ile 77 ° güney enlemleri arasında yaşarlar. Koloniler karada, buzda ve deniz buzunda yaşar. Üreme, denizde 11 mil açıklığa kadar buz kütlesi üzerinde gerçekleşir.

İmparator Penguenleri

Diyet

Penguenler, balıkları, kabukluları ve kafadan bacaklıları avlayan etoburlardır. Genellikle birlikte avlanan sosyal kuşlardır. 1500 feet’e dalabilir, su altında 20 dakikaya kadar zaman geçirebilir ve kolonilerinden 300 mil uzakta yiyecek arayabilirler.

Civcivler Güney dev kuşları ve güney kutup skuaları tarafından avlanır. Yetişkinler yalnızca leopar fokları ve katil balinalar tarafından avlanır.

Advertisement

Davranış

Penguenler, 10 ila yüzlerce kuş arasında değişen kolonilerde yaşarlar. Sıcaklıklar düştüğünde, penguenler yavruların etrafında sert bir daire şeklinde toplanır, yavaşça etrafta dolanır, böylece her yetişkin rüzgardan ve soğuktan korunma şansı bulur.

İmparator penguenleri birbirlerini tanımak ve iletişim kurmak için sesli çağrılar kullanırlar. Yetişkinler aynı anda iki frekanstan seslenebilirler. Civcivler ıslık seslerinin frekansını ebeveynlerini aramak ve açlık belirtmek için değiştirirler.

İmparator Penguenleri

Üreme ve Yavrular

Üç yaşında cinsel olarak olgunlaşsa da, çoğu imparator dört ila altı yaşına gelene kadar üremeye başlamaz. Mart ve Nisan aylarında yetişkinler kur yapmaya başlar ve yuvalama alanlarına 35 ila 75 mil içeride yürür. Kuşlar her yıl bir eş alır. Mayıs veya Haziran aylarında dişi, yaklaşık yarım kilo ağırlığında tek bir yeşilimsi beyaz yumurta bırakır. Yumurtayı erkeğe aktarır ve iki ay boyunca avlanmak üzere denize doğru ayrılır. Erkek, yumurtayı buzdan uzak tutmak için ayakları üzerinde dengeleyerek kuluçkaya yatırır. Yumurta çatlayıp eşi dönene kadar yaklaşık 115 gün oruç tutar. İlk hafta erkek, yemek borusundaki özel bir bezden çıkan süt yavruyu ile besler. Dişi geri döndüğünde, erkek avlanmak için ayrılırken civcivleri kusmuş yiyeceklerle besler. Ebeveynler sırayla civcivleri beslerler ve avlanmaya çıkarlar. Kasım ayında civcivler yetişkin tüylerine dönüşür. Aralık ve Ocak aylarında tüm kuşlar beslenmek için denize döner.

İlk yıl civcivlerin % 20’sinden azı hayatta kalır, çünkü bir ebeveyn, eşi geri dönmezse enerji kaynakları tükenmeden civcivleri terk etmek zorundadır. Yıldan yıla yetişkin hayatta kalma oranı yaklaşık % 95’tir. Bir imparator pengueninin ortalama ömrü yaklaşık 20 yıldır, ancak birkaç kuş 50 yıla kadar yaşayabilir.

Koruma Durumu

IUCN, imparator pengueninin koruma sınıflandırma statüsünü 2012’de “en az endişe verici” durumdan “neredeyse tehdit altında” olarak güncelledi. 2009’da yapılan bir ankette imparator penguenlerinin sayısının yaklaşık 595.000 olduğu tahmin edildi. Nüfus eğilimi bilinmemektedir, ancak 2100 yılına kadar yok olma riski ile azalacağından şüphelenilmektedir.

İmparator penguenleri iklim değişikliğine karşı oldukça hassastır. Yetişkinler, sıcaklıklar deniz buzu örtüsünü azaltacak kadar yükseldiğinde ölürken, düşük sıcaklıklar ve çok fazla deniz buzu civciv ölümlerini arttırır. Küresel ısınmadan kaynaklanan deniz buzunun erimesi sadece penguen yaşam alanını değil, aynı zamanda türün besin arzını da etkiler. Özellikle krill sayıları deniz buzu eridiğinde düşer.

İmparator Penguenleri ve İnsanlar

İmparator penguenleri de insanlardan gelen tehditlerle karşı karşıyadır. Ticari balıkçılık gıda bulunabilirliğini azalttı ve turizm ise üreme kolonilerini aksattı.


Leave A Reply