İngiliz Atı Hakkında Bilgi

0

İngiliz atı nedir? İngiliz atı nasıl bir hayvandır, özellikleri nelerdir? İngiliz atı hakkında bilgi.

İngiliz Atı

İngiliz atı, İngiltere’de yarışlarda kullanma amacıyla geliştirilen at soyudur. Bazı eski kayıtlara göre ingiliz atlarının kökeni 3. yüzyılda İngiltere’ye getirilen Arap ve Berberi atlarına değin uzanmaktadır. Doğal koşullar bu soyun ortaya çıkmasını sağlamış ve seçmeye dayalı ıslah çalışmaları da yarış meraklıları tarafından desteklenmiştir. Safkan İngiliz atları için tutulmaya başlayan ilk şecere (pedigri) kayıtlarından birine göre bu soy yalnız I. James ve I. Charles dönemlerinde ingiltere’ye getirilen 43 “kraliyet” kısrağı ile ülkeye giriş sırasına göre “Byerly Türkü” (1689), “Darley Arabi” (1700’den sonra) ve “Godolphin Berberisi” (y. 1730) adlı aygırların soyundan gelen atlardan oluşur. İngiliz atları birçok ülkede yarış amacıyla üretilmiş ve yerel soyların ıslahında kullanılmıştır.

İngiliz atları soylu görünüşleri, duyarlı ve canlı doğalarıyla tanınır. Vücut yapısı ince, göğsü geniş, sırtı kısa, sağrısı uzun ve düzdür. Kısa bacak kemikleri, uzun ve rahat bir yürüyüş sağlar. Olgunluk çağında ortalama cidago yüksekliği 160 cm, ağırlığı 450 kg’dir. Donları genellikle doru, al, yağız ya da bozdur. Çok hızlı ve dayanıklı olan bu hayvanlar birçok at soyunun da ıslahında kullanılmıştır. İngiliz atları 1750’lerde kurulmuş olan İngiliz Cokey Kulübü’nün General Stud Book (Genel Secere Kitabı) adlı yayınında ve öbür ülkelerdeki benzer kulüplerin hazırladığı soykütüklerinde kayıtlıdır. Bakım ve yemlerine çok dikkat edilmesi gereken bu atlar tarım işletmelerinde kullanılmayıp yalnızca yarış amacıyla yetiştirilmektedir.

Türkiye’de İngiliz atları ilk kez Karacabey harasında yetiştirilmeye başlamıştır. Daha sonraları at yarışı organizasyonlarının gelişmesiyle birlikte, özel girişimciler de İngiliz atı yetiştirmeye başlamışlardır.


Leave A Reply