İnmeler (Felç) Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Bilgiler Nelerdir?

0
Advertisement

İnme nedir? İnmeler ya da felç durumları ile ilgili neler biliyoruz? İnme indiğini nasıl anlarız? İnme ve felç neden olur ve önlenebilir bir durum mudur?

Avustralya’da yapılan bir araştırmada her 9 dakikada bir bir kişinin inme geçirdiği tespit edilmiştir (Rakam Avustralya için geçerlidir). Bir inme yaşamak bir kişinin hayatı üzerinde zayıflatıcı bir etkiye sahip olabilir. Aslında, inme geçiren kişilerin% 65’i günlük aktivitelerini engelleyen bir engelle sonuçlanır. İyi haber şu ki, sağlıklı bir yaşam tarzı seçerek inme riskinizi azaltabilirsiniz. İşte inme hakkında sık sorulan beş sorunun yanıtları.

felç

Kaynak: pixabay.com

İnme nedir?

İnme, bloke veya patlama atartısı nedeniyle beyne giden kan akışı durduğunda inme meydana gelir. Beynimiz oksijen ve besinler için sürekli kan tedarikine güvenir. Bu akış bozulduğunda beyin hücrelerimiz ölür. Bu kalıcı beyin hasarına ve hatta ölüme neden olabilir. İnme kaynaklı hasarın hayatta kalma ve en aza indirilme şansı, tıbbi yardım hızlı bir şekilde alınarak arttırılır.

Kimler felç geçirme riski altındadır?

İnme Vakfına göre, inme için risk faktörleri arasında sigara içmek, aşırı kilolu olmak, yeterince egzersiz yapmamak, zayıf bir diyet yapmak ve düzenli olarak çok fazla alkol almak bulunmaktadır. Kan dolaşımınızı etkileyen bazı durumlarınız varsa, yüksek risk altındasınız demektir. Örnekler diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve atriyal fibrilasyondur. Ailenizin felç öyküsü varsa, daha büyük bir risk altındasınız demektir. Ve birçok sağlık koşulunda olduğu gibi, 65 yaşın üzerindeyseniz riskiniz artar.

Birinin felç geçirip geçirmediğini nasıl anlarsınız?

Birinin felç geçirip geçirmediğini değerlendirirken hatırlamanız gereken dört kelime vardır: Yüz, Kollar, Konuşma, Zaman. Bu soruları sorarak inme belirtilerini tanımanın kolay bir yolu olduğunu söylüyor. Ağızları düştü mü? (Yüz.) İki kolu da kaldırabilirler mi? (Silahlar) Konuşmaları bulanık mı? Sizi anlıyorlar mı? (Konuşma) Ve son olarak, zaman. Kişi bu işaretlerden herhangi birini gösteriyorsa hızlı bir şekilde yardım almak çok önemlidir.

İnmeler (Felç) Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Bilgiler Nelerdir?

Kaynak: pixabay.com

Birisinin felç geçirmesi durumunda ne yapmalıyım?

Birinin felç geçirdiğini düşünüyorsanız, hemen harekete geçin – tıbbi bir acil durumdur. Hemen 112 Acil Sağlık hizmetlerini arayın. Durumu açıkça anlatıp yardım isteyin.

Advertisement
İnmeyi önleyebilir misiniz?

Blim insanları arasında yapılan global bir çalışma, inmelerin % 80’inden fazlasının önlenebileceğini tespit etmiştir. Evet, daha önce duyduğunuz her zamanki sağlıklı yaşam tarzı tavsiyesi. Genlerinizi veya yaşınızı değiştiremeseniz de, iyi yaşam tarzı seçimleri yapabilirsiniz. Düzenli egzersiz. Besin açısından zengin gıdaları seçin. Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Sigarayı bırakın. Alkol alımınızı sınırlandırın ya da komple sonlandırın.

İnme riskinizi nasıl azaltabileceğiniz konusunda doktorunuzla sohbet edin. Doktorunuz inme riskinizi değerlendirebilir ve kilo vermek ve sigarayı bırakmak gibi sağlığınızı iyileştirmenin en iyi yollarını size önerebilir. Ayrıca doktorunuz sizin göremediğiniz bazı riskleri de değerlendirip sizleri uyarabilir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply