IP Adresi Nedir? Ne İşe Yarar? Kısaca IP Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

IP adresi ne demektir, ne anlama gelir? IP adresi nerede kullanılır, özelliği nedir, ne işe yarar? IP adresi hakkında bilgi

IP Adresi Nedir? Ne İşe Yarar? Kısaca IP Ne Anlama Gelir?

Kaynak: pixabay.com

IP ADRESİ; Tıpkı diğer iletişim ağlarında olduğu gibi internet ortamında bulunan cihazların da (bilgisayar, akıllı telefon, televizyon) gerektiğinde birbirleriyle iletişime geçebilmesi gerekir. Bunun için de hepsinin bir adrese ihtiyacı vardır. İnternet ortamında bulunan cihazların en azından bir tane IP adresi olmak zorundadır. İnternete bir IP adresiyle sadece bir veya daha çok cihaz bağlanabileceği gibi (örneğin çok yöne doğru yayın yapan cihazlar) bir cihazın birden çok IP adresine sahip olması da mümkün.

Bu açıdan bakıldığında bir cihazın IP adresi posta adresi gibidir, fakat fiziksel bir posta adresinin aksine sanal ortamdaki bu adresler belirli bir zaman ve mekân kavramına bağlı değildir. IP adresi sayesinde dünyanın herhangi bir yerinden bir cihaza gönderilen bilgi paketçikleri, bu uzun yolda otomatik olarak devreye giren ve paketçikler bir ağdan diğerine geçtikçe bu paketçiklerin rotasını her defasında yeniden çizen yönlendiriciler (router) tarafından büyük bir hızla hedeflerine ulaştırılır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply