İş Seyahatine Çıkacaklar İçin 10 Pratik Hayat Kurtarıcı Öneri

0
Advertisement

Siz de benim gibi seyahate çıktığına çıkacağına pişman olanlardan mısınız yoksa? Özellikle de bu bir iş seyahati ise durum daha da kronikleşmekten öteye gidemiyor.

Ancak aşağıdaki önerileri denedikten sonra ilk defa bir iş seyahatinden her şeyi giymiş olarak dönünce, halka arz edilmeleri gerektiğine karar verdim. İşte hayat kurtarıcı 10 öneri:

İş Seyahati

  1. Daha küçük bir bavul kullanın. Komik ama gerçek, eğer bavulunuzda yer kalırsa psikolojik olarak kalan boşluğu da doldurma içgüdüsü hakim oluyor. İnsanlık işte…
  2. Liste yapın. Gitmenizden birkaç gün önce geçireceğiniz her günü düşünüp giyeceklerinizi liste haline getirin. Kalan birkaç gün içinde de listenizi tekrar tekrar gözden geçirip giymeyeceklerinizi listeden çıkartın.
  3. Her mevsim giyilebilecek, koyu renkleri seçin. Hafif yünlüler ve ipekliler her zaman işe yarar. Hem sizi hava serinleyince üşümekten korur hem de bavulda az yer tutarlar. Koyu renkler ise kir göstermez ve ütüsüz olduklarını belli etmezler. Eğer yanınıza çok kalın bir kazak almanız gerekiyorsa, uçakta üzerinize giyin.
  4. En fazla üç çift ayakkabı alın. (Aslında iki çift yeter de artar bile ama.) En çok yer kaplayan ve en ağır ayakkabılarınızı giyerek gidin.
  5. Gideceğiniz oteli arayıp ütü, saç kurutma makinesi gibi şeylerin odalarda bulunup bulunmadığı sorabilirsiniz. Böylelikle bunları yanınıza almaktan kurtulabilirsiniz.
  6. Kişisel bakım ürünlerinizin seyahat boylarını kullanın. Bayanlar için sadece kullandıkları makyaj malzemelerini yanlarına almaları yeterli olur. Makyaj çantanızı seyahate çıkmadan önce düzenlerseniz hiç kullanmadığınız ama yanınızda taşıdığınız bir çok makyaj malzemesinin çoktan modası geçmiş ve bir senedir hiç kullanmadığınız şeyler olduğunu göreceksiniz.
  7. Yanınıza değerli saat, mücevher, vs. gibi şeyler almayın. Çünkü bu gibi şeyleri kaybetmenin en iyi yolu onları seyahatte yanınıza almaktır. Bavula koysanız uçağa gidene kadar çalınabilir (bazı yerlerde X ışınlarından geçerken içinde saat vs. gibi mekanizmalar olduğu görünüyor ve kötü niyetli insanlar bavulunuzu kesip içindekini alabiliyorlar), el çantanıza alsanız ayrı bir stres kaynağı. Gerçekte bunları ne kadar kullanacağınızı iyice düşünüp evde bırakın bizce!
  8. Eğer fazladan bir çanta taşımanız gerekiyorsa (örn: iş çantası, sırt çantası, gece çantası gibi) içine iç çamaşırlarınızı, çoraplarınızı ya da diğer sığabilecek şeyleri doldurup bavula öyle koyarsanız fazladan boş yer tutmasını önlemiş olursunuz. 9) Yanınıza okuyacak bir şeyler almak istiyorsanız yılın en büyük ciltli kitabını almak yerine, karton kapaklı ya da dergi türü şeyler almanızı öneririz.
  9. Listenizi gözden geçirin: Tekrarlar var mı? Aynı pantolonun hem laciverdini hem siyahını almanız gerçekten gerekiyor mu diye sorun kendinize. Gündüz giydiğiniz t-shirt gece bir ceketin altında gece bluzunun yerini tutamaz mı? Belli bir renk türüne sadık kalırsanız otuz çeşit eşya almanız gerekmez. Her şey birbirine daha uygun olacağı için hayatınız kolaylaşır. Bizden söylemesi!


Leave A Reply