İskemik Nedir? İskemik İnme Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Riskleri ve Tedavisi

0

İskemik nedir? İskemik inme nasıl anlaşılır, hangi belirtiler görülür? İskemik inme risk faktörleri nedir? İskemik inme teşhis ve tedavisi hakkında

İskemik inme

İskemik inme üç inme tipinden biridir. Beyin iskemisi ve serebral iskemi olarak da adlandırılır.

Bu tür inmeye, beyne kan sağlayan bir arterdeki tıkanma neden olur. Blokaj, beyne giden kan akışını ve oksijeni azaltır ve beyin hücrelerinin hasar görmesine veya ölümüne yol açar. Dolaşım hızlı bir şekilde geri kazanılmazsa, beyin hasarı kalıcı olabilir.

İskemik inme

Tüm inmelerin yaklaşık yüzde 87’si iskemik inmedir.

Bir başka majör inme türü, beyindeki bir kan damarının patladığı ve kanamaya neden olduğu hemorajik inmedir. Kanama beyin dokusunu sıkıştırarak ona zarar verir veya öldürür.

Üçüncü inme tipi, ministrok olarak da bilinen geçici iskemik ataktır. Bu tür inmeye geçici bir tıkanma veya beyne giden kan akışının azalması neden olur. Semptomlar genellikle kendi kendine kaybolur.

Semptomlar (Belirtiler) nelerdir?

İskemik inmenin spesifik semptomları, beynin hangi bölgesinin etkilendiğine bağlıdır. Bazı semptomlar yaygındır, bunlar arasında:

 • bir gözde körlük veya çift görme gibi görme problemleri
 • etkilenen artere bağlı olarak bir veya her iki tarafta olabilecek uzuvlarınızdaki zayıflık veya felç
 • baş dönmesi
 • karışıklık
 • koordinasyon kaybı
 • bir tarafta yüzün sarkması

Semptomlar başladıktan sonra, mümkün olduğunca çabuk tedavi olmak çok önemlidir. Bu, hasarın kalıcı hale gelme olasılığını azaltır. Birinin felç geçirdiğini düşünüyorsanız, HIZLI kullanarak bunları değerlendirin:

Yüz. Yüzlerinin bir tarafı sarkıyor ve hareket etmesi zor mu?

Kollar. Kollarını kaldırırlarsa, bir kol aşağıya doğru kayıyor mu veya kollarını kaldırmakta önemli zorlukları var mı?

Konuşma. Konuşmaları bulanık mı yoksa garip mi?

Zaman. Bu soruların herhangi birinin cevabı evet ise, acil durum servislerini arama zamanı gelmiştir. Bu, tam gelişmiş bir iskemik inmenin bir uyarı işareti olabilir.

İskemik inme

İskemik inmeye ne sebep olur?

İskemik inme, beyne kan sağlayan bir arter, plak adı verilen bir kan pıhtısı veya yağ birikmesi tarafından engellendiğinde ortaya çıkar. Bu tıkanıklık boyunda veya kafatasında görülebilir.

Pıhtılar genellikle kalpten başlar ve dolaşım sisteminden geçer. Bir pıhtı kendi kendine parçalanabilir veya bir artere yerleşebilir. Bir beyin arterini bloke ettiğinde, beyin yeterli kan veya oksijen alamaz ve hücreler ölmeye başlar.

Yağlı bir birikimin neden olduğu iskemik inme, plak bir arterden kırıldığında ve beyne gittiğinde ortaya çıkar. Plak ayrıca beyne kan sağlayan arterlerde birikebilir ve bu arterleri iskemik inmeye neden olacak kadar daraltabilir.

Daha şiddetli bir iskemik inme türü olan küresel iskemi, beyne oksijen akışı büyük ölçüde azaldığında veya tamamen durduğunda ortaya çıkar. Bu genellikle kalp krizinden kaynaklanır, ancak karbon monoksit zehirlenmesi gibi diğer koşullardan veya olaylardan da kaynaklanabilir.

Risk faktörleri nelerdir?

Dolaşım problemleri iskemik inme için ana risk faktörüdür. Çünkü pıhtı veya yağ birikimi riskinizi artırırlar. Bu problemler şunları içerir:

 • yüksek tansiyon
 • ateroskleroz
 • yüksek kolestorol
 • atriyal fibrilasyon
 • önceki kalp krizi
 • Orak hücre anemisi
 • pıhtılaşma bozuklukları
 • konjenital kalp kusurları

Diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • diyabet
 • sigara içmek
 • Aşırı kilolu olmak, özellikle çok fazla karın yağınız varsa
 • ağır alkol kullanımı
 • kokain veya metamfetamin gibi bazı ilaçların kullanımı

İskemik inme, ailede inme öyküsü olan veya geçmiş inme geçiren kişilerde daha yaygındır. Erkeklerin kadınlardan iskemik inme geçirme olasılığı daha yüksektir. Risk yaşla birlikte artar.

Nasıl teşhis edilir?

Bir doktor genellikle iskemik inmeyi teşhis etmek için fiziksel bir muayene ve aile öyküsü kullanabilir. Belirtilerinize dayanarak, tıkanıklığın nerede olduğu hakkında bir fikir edinebilirler.

Karışıklık ve konuşma bozukluğu gibi belirtileriniz varsa, doktorunuz kan şekeri testi yapabilir. Çünkü karışıklık ve konuşma bozukluğu aynı zamanda şiddetli düşük kan şekerinin belirtileridir.

Kraniyal BT taraması, iskemik inmeyi, hemoraji veya beyin tümörü gibi beyin dokusu ölümüne neden olan diğer sorunlardan ayırmaya yardımcı olabilir.

Doktorunuz iskemik inme teşhisi koyduktan sonra, ne zaman başladığını ve ana nedeninin ne olduğunu anlamaya çalışırlar. MRI, iskemik inmenin ne zaman başladığını belirlemenin en iyi yoludur. Temel nedeni belirlemek için kullanılan testler şunları içerebilir:

 • anormal kalp ritimlerini test etmek için bir elektrokardiyogram (EKG)
 • kalbinizi pıhtı veya anormallik açısından kontrol etmek için ekokardiyografi
 • hangi arterlerin tıkandığını ve tıkanıklığın ne kadar şiddetli olduğunu görmek için bir anjiyografi
 • kolesterol ve pıhtılaşma problemleri için kan testleri

İskemik inme nasıl tedavi edilir?

Tedavinin ilk amacı nefes, kalp atış hızı ve kan basıncını normale döndürmektir. Gerekirse, doktorunuz daha sonra ilaçla beyindeki basıncı azaltmaya çalışacaktır.

İskemik inme için ana tedavi, pıhtıları parçalayan intravenöz doku plazminojen aktivatörüdür (tPA). tPA’nın inme başlangıcından itibaren dört buçuk saat içinde verildiğinde en etkilidir. İnme başlamasından beş saat sonra verilemez. TPA kanamaya neden olabileceğinden, aşağıdaki koşullarla ilgili geçmişiniz varsa bunu alamazsınız:

 • hemorajik inme
 • beyinde kanama
 • büyük cerrahi veya kafa travması
 • Antikoagülan alan herkes tarafından da kullanılamaz.

TPA çalışmazsa, pıhtılar ameliyatla çıkarılabilir. İnme semptomlarının başlamasından 24 saat sonra mekanik bir pıhtı çıkarma işlemi gerçekleştirilebilir.

Uzun süreli tedaviler, başka pıhtıları önlemek için ilaç vermeyi içerir.

İskemik inme yüksek tansiyon veya ateroskleroz gibi bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu durumlar için tedavi almanız gerekir. Örneğin, doktorunuz kan basıncını düşürmek için plak veya statinler ile daralmış bir arter açmak için bir stent önerebilir.

İskemik inmeden sonra en az birkaç gün gözlem için hastanede kalmanız gerekir. İnme felç veya ciddi zayıflığa neden olduysa, işlevini geri kazanmak için daha sonra rehabilitasyona da ihtiyacınız olabilir.

İskemik inmenin İyileşmesi

Motor becerileri ve koordinasyonu yeniden kazanmak için rehabilitasyon genellikle gereklidir. Mesleki, fiziksel ve konuşma terapisi, diğer kayıp fonksiyonları yeniden kazanmaya yardımcı olmak için de yararlı olabilir. Genç insanlar daha fazla işlev kazanırlar.

Bir yıl sonra hala herhangi bir sorun varsa, bunlar kalıcı olacaktır.

Bir iskemik inme geçirmeniz, bir başkasına sahip olma riskinizi artırır. Sigarayı bırakmak gibi riskinizi azaltmak için adımlar atmak uzun süreli iyileşmenin önemli bir parçasıdır.

İskemik inme ciddi bir durumdur ve acil tedavi gerektirir. Bununla birlikte, doğru tedavi ile, iskemik inme geçiren çoğu insan temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli işlevi geri kazanabilir veya koruyabilir. İskemik inme belirtilerini bilmek, hayatınızı veya bir başkasının hayatını kurtarmaya yardımcı olabilir.


Leave A Reply