İskenderiye Kom es Shoqafa Yeraltı Mezarları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Mısır’ın İskenderiye şehrinde yer alan ve Mısır’ın 3 kültür, din ve sanatını temsil eden Kom es-Shoqafa yeraltı mezarları hakkında ilginç bilgilerin yer aldığı sayfamız. Kom es-Shoqafa mezarlarının özellikleri ve hakkında bilinenler.

İskenderiye Kom es-Shoqafa Yeraltı Mezarları

Kaynak : wikipedia.org

Kom es-Shoqafa Yeraltı Mezarları, Yedi Ortaçağ Harikasından biridir. İskenderiye, Mısır’da bulunur ve tarihi bir arkeolojik sit alanıdır. Yeraltı mezarları birkaç İskenderiye mezarından oluşur. Başlangıçta tek bir aile mezar odası olarak tasarlanmış olmasına rağmen, diğer birçok insanın erişimine izin verecek şekilde genişletildi. Bu yeraltı tünelleri MS 2. yüzyıl civarında inşa edilmiştir ve hala bugün sağlam bir şekilde durmaktadırlar.

İskenderiye Kom es-Shoqafa Yeraltı Mezarları

Kaynak : wikipedia.org

Kom es-Shoqafa Yeraltı Mezarları İlginç Gerçekler:

 • Kom es-Shoqafa Yeraltı Mezarları, MS 2. ve 4. yüzyıllar arasında mezarlık olarak kullanılmıştır.
 • Kom es-Shoqafa, kırık yığını anlamına gelir. Bu ismin nedeni, eskiden çok sayıda pişmiş toprak parçası bulunmasıdır. Bu parçalar bir zamanlar ziyaretçiler tarafından mezarlara getirilen testiler ve diğer çanak çömleklerdi. Ziyaretçiler ziyaretleri sırasında tüketmek için yiyecek ve şarap getirirler, ancak artan boş çömlekleri eve getirmek istemezler. Onları “ölüm yerinden” çıkarmak yerine, onları kırar ve geride bırakırlardı.
 • Yeraltı mezarlarına girdiğinizde, sizi Roma ve Mısır sanatının olduğu bir odaya götüren dairesel bir merdivenle karşılaşıyorsunuz. Solda, ölenlerin yas tutanlarının oturduğu oda. Başka bir merdiven, heykellerle dolu bir odaya çıkar.
 • Birinci katta Salon de Caracalla adlı odaya giden bir koridor var. Bu oda mezar olarak tasarlanmamıştır, ancak içinde insan kemikleri ve at kemikleri bulunmaktadır. Bunun MS 215’te öldürülenler için büyük bir mezar odası olduğuna inanılıyor. İmparator Caracalla tarafından yapıldığı bilinmektedir.
  İskenderiye Kom es-Shoqafa Yeraltı Mezarları

  Kaynak : wikipedia.org

 • Yeraltı mezarlarında üç lahit bulunmuştur. Bunlar temelde büyük taş tabutlardır. Katı kaya parçalarından yapılmışlar ve çiçek, tanrı ve diğer sahnelerin görüntüleri ile süslenmişlerdi. Tabutların içine erişim, oda duvarının dışından geçen bir geçitten geçiyordu.
 • Yeraltı mezarlarında keşfedilen birçok arkeolojik eser vardı. Roma, Mısır ve Yunan etkilerine sahip nesneler bulundu.
 • Yeraltı mezarları, antik dünyanın kaya kesme teknolojisi kullanılarak inşa edilmiştir. Ana kaya tünelinde mezarlar çok önemliydi. Yeraltı mezarlarının üç katı katı kayadan oyulmuştu.
 • Yeraltı mezarları bugün çok iyi durumdalar çünkü uzun yıllar örtülü kaldılar ve değiştirilmediler.
 • Yeraltı mezarlarının üçüncü (en düşük) seviyesi bugün su altında yer almaktadır.
 • Yeraltı mezarları, sağlam kayada 30 metre (100 fit) derinliğe ulaşır.
  İskenderiye Kom es-Shoqafa Yeraltı Mezarları

  Kaynak : wikipedia.org

 • Kom es-Shoqafa Yeraltı Mezarları muhtemelen bu zamanda inşa edilen tek mezar değildi, ancak diğerleri aynı şekilde keşfedilemedi.
 • 28 Eylül 1900’de Yeraltı Mezarları tesadüfen keşfedildi. Bir eşek dengesini kaybedip kuyuya düştü. Bir çok insan kazıcılar ile 1892’den beri yeraltı mezarlarını arıyorlardı, ancak eşek kaza yapana kadar bu mezarlar bulunamamıştır.
 • Yeraltı mezarlarının Mısır topraklarında bir araya gelen üç kültür, din ve sanatın kanıtı olduğu söyleniyor.


Leave A Reply