İştah Açıcı Bitkiler Nelerdir? İştahsızlık Sorununa İyi Gelen Yiyecekler

0
Advertisement

İştah açıcı bitkiler nelerdir? İştah sorunu olan kişilerin kullanabileceği bitkiler ve yiyeceklerin listesi ve kısa açıklamaları.

İştah açıcı bitkiler nelerdir?

Normal beslenme alışkanlıklarınızdan uzaklaştığınız ve iştahınızın gözle görülür şekilde azaldığı dönemlerde, sorunun derinlerinde yatan psikolojik ya da fiziksel sorunlar daha ön plana çıkabilmektedir. İştahsızlık sonucunda kendi metabolizmanızda gözlemlediğiniz geçici enfeksiyon durumları, karaciğer rahatsızlıklarınızın ortaya çıkması, sindirim sisteminizle ilgili problemler olabilmekte bunun dışında psikolojik olarak ağır stres durumları geçirebildiğiniz gözlemlenebilmektedir. İştahsızlık çoğu zaman bu tip problemlerle bağdaştırılmaktadır çünkü insan metabolik olarak bir anda iştahtan kesilmez, yemek yeme ihtiyacı yaşamsal bir ihtiyaç olduğundan vücut kendiliğinden yemek yemeyi reddetmez.

Mutlaka iştahsızlık yaşanmasına sebep olabilecek bir durum ortaya çıkacaktır. Bunun için öncelikle çözüm olarak bir doktor muayenesine başvurduktan sonra asıl sebebi öğrenip, rahatsızlığın ciddiyet boyutuna göre mutlaka önlem alınmadır. Çünkü iştahsızlık uzun süreli devam ettiği sürece vücudumuz sürekli bitkin, enerjisi düşük ve hastalıklara karşı direncini kaybetmiş bir modda olacağı gibi daha da önemlisi bünyenin ihtiyaç duyduğu başlıca vitaminleri, mineralleri ve enzimleri beslenme düzeni bozulduğu için alamayacak ve bu da başka sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda doktor tavsiyelerinin ışığında bir tedavi sürecine girebilir ve bu tedavi sürecini destekleyen iştah açıcı bitkilerle beslenme tedaviyi daha hızlı ilerletip daha olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. Bu iştah açıcı bitkiler günlük hayatımızda beslenme düzenimizde bulunan çok basit sebzeler, sebzelerin kurutulmuş baharatları ve aktarlarda satılan doğal ürünler olarak bizim kullanımımıza sunulmaktadır.

Bu ürünleri ister öğünlerimizde ek ürün olarak, istersek yemeklerimizin üzerine serpiştirerek. İstersek de toz halde aldığımızda çayını yapıp içerek tüketmemiz mümkündür. Tüm bu çabalarımızın sonucunda iştahımız tekrar eski haline dönecek ve vücudumuz sağlığına yavaş yavaş kavuşacaktır. Tabi bu dönemlerde unutulmaması gereken tek durum, bu iştah açıcı bitkileri kullanırken mutlaka doktorunuzdan da onay almanız gerekliliğidir. Çünkü sizin şifa olsun diye kullandığınız ürünler bünyenizde daha farklı sorunlara (örneğin alerjik reaksiyonlar ya da tuvalete çıkma problemleri gibi) yol açabilmektedir.

İştahsızlık sorunu için iştah açıcı bitkilerden bazıları ise şunlardır;
acı biber

Kaynak: pixabay.com

Acı biber : Acı biber herkes tarafından sevilmeyen bir yiyecektir ancak acı biberin iştah üzerinde olumlu etkileri vardır. Bünyeye alındığında doygunluk hissini geciktiren acı biber, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırarak yediklerimi çabucak öğütmemize ve kısa zamanda tekrar acıkmamızı sağlar.

Advertisement
sarımsak

Kaynak: pixabay.com

Sarımsak : Sarımsak vücudumuza doğal haliyle alındığında hem metabolizmamızda bağışıklık sistemimizi güçlendirmede hem de açlık hissi yaratmada etkili rol oynamaktadır. Eğer sarımsağın kokusundan dolayı rahatsızlık duyuyorsanız, koku bırakmayan formu olan sarımsak turşusunu da tüketebilirsiniz.

Yılan otu : Yılan otu, çok eski dönemlerden beri kullanılan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Yılan otu hem iştah açıcı, hem metabolizmadaki gaz sorunlarını gidericidir. Hem de sindirim sisteminde meydana gelen sorunları gidermede etkili bir besin öğesidir.

zencefil

Kaynak: pixabay.com

Zencefil : Zencefil bitkisini isterseniz doğal haliyle yemek olarak pişirerek isterseniz toz halindeki formuyla doğal karışımlarınızda kullanarak iştahınızı açmak için kullanabilirsiniz. Özellikle zencefil çayının iştahı açtığı ve metabolizmayı hızlandırdığı yönünde bilgiler mevcuttur.

kimyon

Kimyon : Kimyon, metabolizmanın hazmetmekte zorlandığı yiyecekleri daha kolay hazmetmesine. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olan doğal bir bitki özüdür. Kurutulmuş haliyle yemeklerinizde ve doğal karışımlarınızda kullanacağınız kimyonun iştah üzerinde de arttırıcı etkileri bulunmaktadır.

çemen otu

Kaynak: commons.wikimedia.org

Çemen otu : Halk arasındaki çoğunlukla kullanılan adı “buyotu” olan çemen otu, özellikle sindirim sistemlerinin üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olmasında. Sürekli metabolizmayı çalıştırma etkisine sahip olduğu için daha sık aralıklarla acıkmamıza yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra vücuttaki ağrıları azaltıcı ve diyabet hastalarının hastalıklarından kaynaklı şikayetlerini dindirici özelliklere sahip olmasından dolayı etkili bir doğal üründür.

Advertisement

Sağlık Uyarı


Leave A Reply