Jacques Louis David Kimdir

0

Jacques-Louis David kimdir? Fransızların ünlü ressamlarından birisi olan Jacques-Louis David hayatı ve eserleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Jacques-Louis DavidJacques-Louis David (30 Ağustos 1748, Paris, Fransa – 29 Aralık 1825, Brüksel Başkent Bölgesi, Belçika)

En ünlü Fransız ressamlarından biridir. Paris’te doğdu. Bir demir tüccarının oğlu idi. Babası bir düelloda öldüğü zaman David sekiz yaşındaydı, fakat bir akademideki resim derslerini takip edecek kadar resme karşı sevgisi vardı. Zamanın usta ressamları yanında sanatın inceliklerini öğrendikten sonra Roma’ya gitme mükâfatını kazandı. 1775’te Roma’ya gittiği zaman İtalyan heykellerinin tesiri resimlerinde görülmeye başladı O sırada kazıları ilerlemiş olan Pompei ve Herculanum yıkıntılarından çıkan sanat eserlerini inceledi. 1780’de Paris’e döndü, 1783’te bir tablosu dolayısiyle Akademiye kabul edildi. «Horace’ların Yemini» tablosunu bitirmek için yeniden Roma’ya gitti. Eser, Akademi üyelerinin kıskançlığına rağmen» sergide halk arasında büyük hayranlık yarattı. David’in atelyesi talebeyle dolup taşmaya başladı.

David 1789-1792 İhtilâl devresinde siyasete atıldı. Mebus seçildi. İhtilâl hükümetinin Güzel Sanatlar nazırı oldu. Daha sonra, Napoleon da ona «Başressam» unvanını verdi. Taç giyme törenine ait, şimdi Louvre Müzesi’nde bulunan büyük kompozisyonu hazırlamak için, her biri zamanın tanınmış ressamlarından olan yüz elli kişinin ayrı ayrı portrelerini yapmıştı.

David, Napoleon’un 1814 Rusya yenilgisinden sonra bir köşeye çekildiyse de 1815′ te kırallık aleyhine ve Napoleon leh^ıe bir beyanname imzaladı. Napoleon sonunda kesin olarak yenilince, kaderini ona bağlamış olan David de. yeni idare tarafından sürgüne gönderildi, 67 yaşında Brüksel’de öldü.

Louis David, zamanının en kuvvetli ressamı sayılır. Sanatının klâsik yönüne hâkim olan unsurlar bilhassa düşünce ve yapı sağlamlığıdır.


Leave A Reply