Jacques Piccard Kimdir?

0
Advertisement

Jacques Piccard kimdir? Ünlü fizikçi Auguste Piccard’ın oğlu olan Jacques Piccard’ın hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Jacques Piccard Kimdir?

Jacques PiccardJacques Piccard, (d. 28 Temmuz 1922, Brüksel, Belçika – 1 Kasım 2008, Cully, Bourg-en-Lavaux, İsviçre), babası Auguste Piccard‘ın deniz dibi araştırmalarında kullanılmak üzere geliştirdiği batiskafın yapımına yardımcı olan ve önceden belirlenmiş derinliklerde otomatik olarak asılı halde kalan bir başka denizaltı araştırma teknesi türü olan mezoskafı geliştiren İsviçreli mühendis, iktisatçı ve fizikçi.

Cenevre Üniversitesi’nde iktisat, tarih ve fizik öğrenimi gören Piccard, 1944-45 arasında Fransız ordusunda görev yaptı, 1946’da mezun olduktan sonra da iki yıl kadar aynı üniversitede ders verdi. Ama daha sonra görevinden ayrılarak özel dersler vermeye başladı. Piccard bir yandan da, batiskaf tasarımı üzerinde çalışan babasına yardımcı oldu. 1953’te babası ile birlikte, “Trieste” adlı batiskafla, Napoli açıklarında 3.150 m’ye daldı. 1956’da mali destek sağlamak amacıyla ABD’ye geçti; iki yıl sonra ABD Deniz Kuvvetleri “Trieste”yi satın aldı ve Jacques’a da danışmanlık görevi verdi. 23 Ocak 1960’ta Jacques ve ABD Deniz Kuvvetleri’nden Teğmen Don Walsh “Trieste”yle Büyük Okyanustaki Mariana Çukurunda 10.911 m’ye inerek yeni bir dalış rekoru kırdılar. 1960’ların başlarında babası ile birlikte çalışarak, sualtı gözlemlerinde kullanılmak üzere, 40 kişi taşıyabilen mezoskafı geliştirdi.


Leave A Reply