James Naismith Kimdir? Basketbol Sporunun Mucidinin Hayatı ve Çalışmaları

0

James Naismith kimdir ve ne yapmıştır? Basketbolu icat eden ünlü antrenörün hayatı, çalışmaları ve basketbolun icadının hikayesi.

James Naismith

Meslek: Öğretmen, Koç ve Mucit
Doğum: 6 Kasım 1861, Almonte, Ontario, Kanada
Ölüm: 28 Kasım 1939, Lawrence, Kansas, Amerika Birleşik Devletleri
En çok bilinen özelliği: Basketbol sporunu icat etmek.

James Naismith

James Naismith nerede doğdu?

James Naismith Kanada, Ontario’daki Almonti’de doğdu. Hala çocukken, her iki ebeveyni de tifo ateşinden öldü. James çiftlikte çalışmaya yardım ettiği Peter Amcası ile birlikte yaşamaya gitti.

Genç James atletizmden ve oyun oynamaktan zevk alıyordu. En sevdiği oyunlardan birine “kayanın üzerinde ördek” deniyordu. Bu oyunda büyük bir kayanın üstüne daha küçük bir kaya (“ördek” denir) yerleştirildi. Sonra oyuncular küçük bir taş atarak “ördeği” kayadan atmaya çalışırlardı. Bu oyun daha sonra basketbol buluşunun arkasındaki ilhamın bir parçası olacaktı.

Erken kariyer

1883’te Naismith Montreal’deki McGill Üniversitesi’ne kaydoldu. İyi bir atletti ve futbol, ​​lakros, jimnastik ve ragbi gibi birçok spor dalına katıldı. Beden Eğitimi bölümünden mezun olduktan sonra McGill’de PE öğretmeni olarak göreve başladı. Daha sonra Montreal’den ayrıldı ve YMCA için çalışmaya gittiği Massachusetts Springfield’a taşındı.

James Naismith

Rowdy Sınıfı

1891 kışında, Naismith sınıfındaki gençleri aktif tutacak ve biraz enerji yakmaya yardımcı olacak bir kapalı mekanda oynanacak bir spor bulması gerekiyordu. Futbol, ​​beyzbol ve lakros gibi sporları düşündü, ancak ya çok sertti ya da kapalı mekanlarda oynanamıyordu.

Sonunda Naismith basketbol oyununu ortaya çıkardı. Onun fikri duvara bir sepet yerleştirmekti. Oyuncular puan kazanmak için sepete bir futbol topu atmak zorunda kalacaklardı. Yaralanmaları en aza indirmek için topla koşamayacaklarını söyledi. Topu sepete yaklaştırmak için pas atmak zorunda kalacaklardı. Oyunu “Basket Ball” olarak adlandırdı.

13 Temel Kurallar

Naismith oyunun “13 Temel Kuralları” nı yazdı. “Bir oyuncu topla koşamaz”, “Omuz atma, tutma, vurma, itme veya atma yok” ve “Zaman on beş dakikalık yarılar olacak” gibi kuralları içeriyordu. Dersten önce spor salonunda bülten tahtasında 13 kuralı yayınladı, böylece çocuklar onları okuyabilir ve nasıl oynayacaklarını anlayabilirlerdi.

İlk Basketbol Oyunu

Naismith iki şeftali sepeti aldı ve spor salonunun her iki ucuna yaklaşık 10 metre yüksekliğinde tutturdu. Sonra kuralları açıkladı ve ilk basketbol oyununu başlattı. İlk başta, çocuklar kuralları tam olarak anlamadı ve oyun spor salonunun merkezinde büyük bir kavgaya dönüştü. Bununla birlikte, zamanla çocuklar kuralları anlamaya başladı. En önemlisi, eğer çok fazla faul yaptılarsa veya birine zarar vermeye çalışırlarsa, oyunu terk etmek zorunda kalacaklarını öğrendiler.

“Basket Ball” un erkeklerin favori sporlarından biri olması uzun sürmedi. Springfield YMCA’daki diğer sınıflar oyunu oynamaya başladı ve 1893’te YMCA oyunu ülke çapında tanıttı.

James Naismith

Baş antrenör

Naismith, Kansas Üniversitesi’nde ilk basketbol koçu oldu. İlk başta, oyunlarının çoğu YMCA takımlarına ve yakındaki kolejlere karşı oynandı.

Daha sonraki yaşam

Daha sonraki yaşamında, Naismith basketbolun dünyanın en popüler sporlarından biri haline geldiğini gördü. Basketbol, ​​1936 Yaz Olimpiyat oyunlarında Olimpiyatların resmi sporu oldu. Naismith Olimpiyat madalyalarını kazanan takımlara dağıtabildi. Ayrıca 1937’de Ulusal Üniversitelerarası Basketbol Birliği’nin kurulmasına yardımcı oldu.

Ölüm ve Miras

James Naismith, beyin kanaması geçirdiğinde ve 28 Kasım 1939’da öldüğünde 78 yaşındaydı. Naismith Memorial Basketbol Onur Listesi 1959’da onuruna seçildi. Her yıl en iyi kolej basketbol oyuncuları ve antrenörleri Naismith Ödülleri ile onurlandırıldı.


Leave A Reply