James Simpson Kimdir?

0
Advertisement

James Simpson Kimdir? James Simpson hayatı, biyografisi, çalışmaları, buluşları. James Simpson ile ilgili bilgi.

James Simpson

James Simpson (7 Haziran 1811 – 6 Mayıs 1870)
Bugün küçük ameliyatlar bile, ya tam bayıltma ya da vücudun bir kısım hissiz hale getirmek üzere, herhangi bir anestezi şekli uygulamaksın yapılmamaktadırlar. Tam yüz önce anestezikler ancak kullanılmaya başlanıyorlardı, ve Sir James Simpson, öncülerden biri, belki en dikkate değeri idi. Sir James bir iskoçyalı idi, ve 1811’de Batı Lothiam’da Bathgate’de, bir fırıncının oğlu olarak doğmuştu. Edinburg Üniversitesinde okudu, ve 29 yaşında orada Jinekoloji Profesörü oldu.

1840 yılı başlarında, dünyanın çeşitli yerlerindeki bir çok bilginler, anesteziklerin kullanılmasıyla ilgileniyorlardı. Daha 1799’da, İngiliz kimyacı ve fizikçisi Sir Humphry Dawy, nitroz oksidin, acıyı yok edebildiğini görmüştü. 1844 sıralarında, bir Amerika’lı dişçi olan Horace Wells, diş çekerken bu anesteziği kullandı. Yine bu sıralarda, Crawford Long, William Morton ve başka Amerikalılar, eteri anestezik olarak kullanıyorlardı. Bu çalışmanın haberi İngiltere’ye gelince, eter cerrahi operasyonlar için kullanıldı. İngiltere’de eterle yapılan ilk büyük ameliyat, 1846 Aralık ayında, Londra’da, Üniversite Hastanesinde Robert Liston tarafından yapıldı. 1831’de, kloroform adı verilen bir madde çeşitli kimyacılar (Gutherie, Sonbeiram ve Liebig) tarafından elde edilmişti. Bu maddeden, daha önce eteri denemiş ve genellikle jinekolojide kullanmaya elverişli bulmamış olan, Sir James Simpson’a bahsedildi. Kloroform çok daha ümit verici görüldü. 1847 sonlarında Simpson dostlarıyla bir deney yaptı, ve bu anesteziğin etkilerini, onu koklayarak göstermeğe çalıştı. Sonunda, hepsi kendilerini kaybederek odaya serildiler. 15 Kasım 1847’de kloroformu, bir cerrahi ameliyat için verdi. Ardından gelen yıllarda, doğum esnasında ağrıyı azaltmak üzere, kloroformu sık sık kullandı. Başlangıçta, jinekolojide anestezik kullanılması çok eleştirildi, fakat 1853’de, John Snow, Prens Leopold’un doğumu esnasında Kraliçe Elizabeth’e kloroform verince bu teknik resmiyete girdi.

Simpson, hem mesleğinde hem de mesleği dışında geniş ilgi çeken bir adamdı. Jinekoloji pratiğine pek çok yenilikler getirdi, ve Lord Lister tarafından ortaya atılan antiseptikler kullanılmasını ele aldı. Sir James Simpson 1870’de öldü. En büyük eseri, şimdi Edinburgh Royal Infirmary’nin bir kısmı olan, Simpson Maternity Hospital’dır.

Advertisement

Leave A Reply