Japon Ayvası Nasıl Yetiştirilir?

1

Japon ayvası nasıl bir çiçektir, dikilmesi ve yetiştirilmesi nasıl yapılır? Japon ayvası çiçeğinin bakımı nasıldır? Hakkında bilgi.

Japon Ayvası Nasıl Yetiştirilir?

Gül Rosaceae ailesinin bir üyesidir. Gerçek bir ayva türü değildir ama halk arasında bu isimle bilinir. Bahar dalı olarak da adlandırılır. Yaprak döken bir çalıdır. Anavatanı Çin ve Japonya’dır. Üç metreye kadar boylanabilir. Her hali ayrı bir güzeldir. Şubat öncesi sarı yaprakları, daha sonra kırmızı çiçekleri ve dekoratif meyveleriyle her mevsimi kendine bağlar. Tanışmak için çok beklemeyin, çünkü o çok sabırsız; baharı bekleyemeden sunduğu rengini size.

Nasıl dikelim?

***Dört mevsim rahatlıkla dikebilirsiniz ama biz şubatı öneriyoruz. Böylece hem çiçekli hem meyveli halini kaçırmamış olursunuz!

***Fidesini fidanlıklardan rahatlıkla bulabilirsiniz. Saksıda, sağlıklı bir fide seçin. Bahçenizde dikim çukuru açın. Çukurun derinliği bulunduğu saksıdan biraz daha büyük olmalı. Dip bölgeyi bahçe toprağıyla destekleyin.

***Saksıdan çıkardığınız fideyi çukura yerleştirin. Birden fazla fide dikecekseniz, aralarında 90 santime boşluk olmasına dikkat edin.

***Açtığınız çukuru bitki dikim harcıyla doldurun. Üzerini iyice bastırın ve toprağı sıkıştırın. Her bitkinin olduğu gibi onun da suya ihtiyacı var. suyunu vermeyi ihmal etmeyin. Müjde! Bir Japon ayvanız oldu.

Bakımı

***Doğrudan güneş ya da yan gölgede mutlu olur. Ilıman iklim onun için idealdir.

***Azotça fakir, kireçli ve kumlu topraklarda sağlıklı gelişim gösterir.

***Dona ve rüzgara dayanıklıdır. Ülkemizin bütün bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilir. Organik gübre takviyesi yüzünü güldürür. Fazla su istemez. Şubat ayı çiçeklenme dönemidir. Meyveleriyle, haziran-temmuz gibi tanışacaksınız.

***Çit olarak kullanmak için uygundur. Örtücü ya da vurgu ağacı olarak da kullanabilirsiniz. Üretimini tohumla da yapabilirsiniz. İlkbahar ve sonbaharda alacağınız çeliklerle de yeni bitkilere kavuşursunuz.

***Çiçekleri geçtikten sonra budama yapın. Bu dönemde yeşil kısım çok hızlı büyür ve formsuzlaşır.


1 Yorum

  1. Merhaba ben bu gün bahar dalı ağacının budağından kırıb toprağa dikdim acaba doğrumu yapsın tutarmı bana bir tavsiye vere bilermisiniz

Leave A Reply