Jean Jacques Ampère Kimdir? Fransız Tarihçi ve Filozofun Hayatı, Eserleri

0
Advertisement

Jean-Jacques Ampère kimdir ve ne yapmıştır? Jean-Jacques Ampère hayatı, biyografisi ve eserleri nelerdir, hakkında bilgi.

Jean-Jacques Ampère

Jean Jacques Ampère 19. yüzyılda yaşamış Fransız yazar, tarihçi ve dilbilimcidir. Fransa’nın Lyon kentinde 12 Ağustos 1800’de doğdu ve 27 Mart 1864’te Fransa’nın Pau kentinde öldü.

Ampère’in babası ünlü bir fizikçi, annesi ise yazar ve şairdi. Büyürken bilim, edebiyat ve sanata maruz kaldı ve bu da çok disiplinli ilgi alanlarının şekillenmesine yardımcı oldu. Ampère, École Polytechnique’de matematik, fizik ve mühendislik eğitimi aldı. Ancak, bilim alanında kariyer yapmak yerine edebiyat ve beşeri bilimlerle ilgilenmeye başladı.

Ampère ilk kitabı olan şiir derlemesini 1820’de yayımladı. Daha sonra dikkatini seyahat yazılarına verdi ve İtalya, Mısır ve Orta Doğu’ya yaptığı yolculuklar hakkında kapsamlı yazılar yazdı. Seyahat kitapları iyi karşılandı ve Fransa’da önde gelen bir yazar olarak tanınmasına yardımcı oldu.

Ampère seyahat yazarlığının yanı sıra tarih ve dilbilimle de ilgileniyordu. Fransız Devrimi üzerine bir çalışma da dahil olmak üzere Fransız tarihi üzerine birkaç kitap yazdı ve Latince ve İtalyanca’dan Fransızca’ya birçok eser çevirdi. Ampère aynı zamanda Kelt dilleri ve kültürünün araştırılmasının da savunucusuydu ve bu konuda birkaç kitap yayınladı.

Advertisement

Ampère, Académie française üyesiydi ve edebiyat ve beşeri bilimlere yaptığı katkılardan dolayı Fransa’da prestijli bir ödül olan Legion of Honor ile ödüllendirildi.

Ampère aynı zamanda ünlü yazar Victor Hugo’nun yakın arkadaşıydı ve ikili hayatları boyunca mektuplaştı. Ampère’in Hugo’ya yazdığı mektuplar, 19. yüzyıl Fransa’sının entelektüel ve kültürel yaşamına büyüleyici bir bakış sunmaktadır.

Özetle, Jean Jacques Ampère edebiyat, tarih ve dil çalışmalarına önemli katkılarda bulunmuş önde gelen bir Fransız yazar, tarihçi ve dilbilimcidir. Çalışmaları 19. yüzyıl Fransa’sının önde gelen isimlerinden biri olmasını sağlamıştır ve mirası bugün de kutlanmaya devam etmektedir.

Kaynak 2

Jean-Jacques Ampère; (d. 12 Ağustos 1800, Lyon – ö. 27 Mart 1864, Pau, Fransa), Fransız tarihçi ve filologdur. Batı Avrupa dilleri ve mitolojisinin değişik kültürel kökenleri üzerine önemli çalışmalar başlatmıştır. Bilimsel yapıtlarının yanı sıra romantik üslupta şiirler de yazmıştır.

Seçkin bilim adamı André-Marie Ampere’ in oğluydu. İlk gezisini 1826’da Almanya’ya yaptı. Orada, yapıtlarıyla Goethe üzerinde büyük etkide bulundu. İskandinav mitolojisine ilişkin çalışmaları, 1830’da Ampère’e Sorbonne’daki yabancı edebiyat tarihi kürsüsünü kazandırdı. Üç yıl sonra Collège de France’da profesör oldu ve burada, Histoire littéraire de la France avant le douzième siècle (1839-40, 3 cilt; 12. Yüzyıl Öncesi Fransız Edebiyat Tarihi) ve Histoire de la formation de la langue française (1841; Fransız Dilinin Oluşumunun Tarihi) adlı temel filolojik yapıtları için araştırmalar yaptı. Çevresel öğelerin tarihe etkileri üzerine geliştirdiği kuramlar, Fransız tarihçi ve eleştirmen Hippolyte Taine’in habercisiydi.

1848’de Académie Française üyeliğine seçildi. Yazar Prosper Mérimée’yle birlikte Yakındoğu’yu ve sonra da ABD ile Meksika’yı gezdi. Ampère’in en önemli tarih çalışması L’Histoire romaine à Rome’dur (1861-64 , 4 cilt; Roma’da Roma Tarihi). Öteki çalışmaları arasında, De l’histoire de la poésie (1830; Şiir Tarihi Üzerine) ve Promenade en Amérique: États-Unis, Cuba et Mexique (1855; Amerika’da Gezinti: Birleşik Devletler, Küba ve Meksika) sayılabilir.

Advertisement


Leave A Reply