Jérôme Pétion de Villeneuve Kimdir?

0
Advertisement

Jérôme Pétion de Villeneuve kimdir? Fransız siyaset adamı olan Jérôme Pétion de Villeneuve hayatı ve dönemi hakkında bilgi.

Jérôme Pétion de Villeneuve

Jérôme Pétion de Villeneuve Kimdir?

Jérôme Pétion de Villeneuve (d. 3 Ocak 1756, Chartres – ö. 1794, Saint-Emilion yakınları, Fransa), Fransız siyaset adamı. Devrim sırasında desteklediği Jakobenlerin önderi Robespierre‘e sonradan karşı çıkmıştır.

Bir avukatın oğluydu. Bir süre avukatlık yaptıktan sonra 1789’da toplanan Etats-Generaux’da Tiers-Etats (Halk Meclisi) üyeliğine seçildi. Tiers-Etats’nın kendini Ulusal Meclis ilan ederek feodal kurumlan kaldırmaya başlaması üzerine, Robespierre’le birlikte, köklü demokratik reformların gerçekleştirilmesini savunan küçük grubun önderliğini üstlendi. Kurucu Meclis’in (eskiden Ulusal Meclis) 30 Eylül 1791’de feshedilmesinin ardından kasımda Paris belediye başkanlığına seçildi. Robespierre’le ilişkisini sürdürmekle birlikte yeni kurulan Yasama Meclisi’nde ılımlı burjuvaziyi temsil eden Jirondenleri desteklemeye başladı.

20 Haziran 1792’de Paris’te Jirondenlerin XVI. Louis’ye karşı gösterileri sırasında düzeni sağlamaya yönelik gerekli önlemleri almadı. Bunun üzerine 12 Temmuz’da kral tarafından görevden uzaklaştırıldı, ama 3 Ağustos’ta Yasama Meclisi’nin kararıyla görevine döndü. Gene de 10 Ağustos’ta Paris’te monarşinin devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmayı desteklemekten kaçındı.

Petion Eylül 1792’de Yasama Meclisi’nin yerini alan Konvansiyon’un başkanı seçildi. Robespierre’in Konvansiyon’da Montagnard’lara öncülük etmesine karşı çıkarak Jirondenlere katıldı. 2 Haziran 1793’te 28 Jironden önderle birlikte Konvansiyon’dan uzaklaştırıldı. Kaçtığı Saint-Emilion yakınlarında, Jirondenlerin liderlerinden François Buzot ile birlikte intihar etti. Her ikisinin cesedi 18 Haziran 1794’te ortaya çıkarıldı.

Advertisement

Leave A Reply