Jinekolog Nedir? Neye Bakar? Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları, Ortamı

0
Advertisement

Jinekolog nedir, kime denir? Jinekolog ne iş yapar, neye bakar? Jinekologların görev ve sorumlulukları, çalışma ortamları nasıldır?

Jinekolog nedir?

Jinekolog, kadınların üreme sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Kadınları tedavi etmede uzmanlaşan ayrı doktorlar yüzyıllardır var olmuşlardır ve bu kadim uzmanlar günümüz jinekoloji doktorlarının ve araştırmacılarının atalarıdır. Jinekologlar genellikle kadın sağlığı ve sağlığı konusundaki tartışmaların ön saflarında yer alır. Genel bir hekim kadınların sağlık sorunlarını tespit edip tedavi edebilirken, kadın sağlığının belirli yönleri söz konusu olduğunda jinekologların uzman görüşleri kesinlikle gereklidir.

Jinekolog

Jinekolog ne iş yapar?

Bir jinekolog, kadın sağlığına odaklanan çeşitli testler ve muayeneler yapar. Jinekologlar, üreme sağlıklarını sağlamak için yetişkin kadınlara standart yıllık muayeneyi yapmaktan sorumludur. Bu muayene sırasında doktor, kadını fiziksel olarak muayene edecek, pap smear yapacak, STD testleri yapacak, göğüs muayenesini tamamlayacak ve kadının doğum kontrolünü kullanıp kullanmadığını izleyecektir. Jinekologlar ayrıca bazen doğum uzmanı olarak sertifikalandırılır ve hamilelik sırasında anne ve fetüsün sağlığını izler.

Bir jinekolog, kadınların üreme sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir tıp doktorudur.

Yukarıdakilere ek olarak, bir jinekolog da pratisyen hekimi olarak kadınlarda aynı tıbbi durumların bazılarını izlemelidir. Örneğin, bir kadın şeker hastasıysa, jinekoloji uzmanı, hastalığının üreme organlarını nasıl etkilediğini ona bildirmelidir. Jinekologlar ayrıca kadınların üreme organlarında yaşayabilecekleri polikistik yumurtalık sendromu veya rahim ağzı kanseri gibi sorunları teşhis eder. Alt karın ağrısı veya cinsel ağrıdan şikayet eden kadınlarda vajinal enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarını da kontrol edebilirler. Jinekologlar ayrıca kadınların üreme organları üzerinde tüp bağlama gibi küçük ameliyatlar da yaparlar.

Advertisement

Bir Jinekologun çalışma yeri nasıldır?

Jinekologlar, genellikle kendi muayenehanelerine sahip olan veya diğer jinekologlarla bir muayenehanede ortak olan serbest meslek sahibi doktorlardır. Bazıları hastaneler, devlet kurumları ve yardım kuruluşları tarafından istihdam edilmektedir. Yine de diğerleri araştırma yapan üniversitelerde veya üniversite tıp programlarında profesör olarak çalışıyor.

Tüm jinekologlar ya tıbbi ya da eğitim alanında, bazen her ikisinde de çalışır. Jinekologlara dünyanın her yerinde ihtiyaç duyulmaktadır ve bu meslekte doktorlara olan talep giderek artmaktadır. Jinekologların çoğu işlerinden zevk aldıklarını bildiriyor, ancak birçoğu işlerinin stresli olduğunu ve aile ve sosyal yaşamlarından çok fazla zaman aldığını da bildiriyor.


Leave A Reply