Johannes Althusius Kimdir?

0
Advertisement

Johannes Althusius kimdir? Ünlü Alman hukukçu ve siyaset kuramcısı Johannes Althusius hayatı ve çalışmaları hakkında kısa bilgiler.

Johannes Althusius

Johannes Althusius Kimdir?

Johannes Althusius (Latince), Almancası johannes althaus (d. 1557, Diedenshausen, Wittgenstein-Berleberg – ö. 12 Ağustos 1638, Emden, Hollanda), çağdaş federalizmin babası ve halk egemenliğinin savunucusu Hollandalı Kalvenci siyaset kuramcısı.

İsviçre’de felsefe ve hukuk öğrenimi gördükten sonra Althusius, 1604’e değin Nassau’ daki Herborn Üniversitesinde profesörlük yaptı. O yıl, sonradan Almanya‘ya katılan Frizya’daki Emden kasabasında sulh yargıcı oldu. Roma hukukuyla ilgili seçkin bir bilimsel incelemenin, ayrıca hukuk konusunda daha başka denemelerin de yazarı olan Althusius’un en önemli yapıtı, insan ilişkilerinin biçimleri üzerine sistemli bir dinsel risale olan Politica methodice digesta atque exemplis sacris et profanis illustrata’ dır. (1603; genişletilmiş baskısı 1610 ve 1614).

Siyaset incelemesini Kalvenci öğretiyle bağdaştırmak isteyen Althusius, siyaset kuramının geliştirilmesinde özellikle Eski Ahit’ten yararlandı. Kalvenci Püritenliği açıklarken, Althusius, her toplumsal grubun, kendi üyelerine eksiksiz ve mutlu bir yaşam sağlamakla meşruiyet kazanacağını savunuyordu. 20. yüzyıl başlarında Otto von Gierke tarafından yeniden keşfedilinceye değin Althusius’a duyulan ilgi sönük kalmıştır.

Advertisement

Leave A Reply