John Barbirolli Kimdir? İtalyan Asıllı İngiliz Orkestra Şefinin Hayatı

0
Advertisement

John Barbirolli kimdir? İtalyan asıllı İngiliz ünlü orkstra şefi ve aynı zamanda viyolenselci olan John Barbirolli hayatı ve kariyeri.

John Barbirolli

John Barbirolli Kimdir?

Sir John (Giovanni Battista) Barbirolli, (d. 2 Aralık 1899, Londra – ö. 28 Temmuz 1970, Londra), İtalyan asıllı İngiliz orkestra şefi ve viyolonselci.

Kraliyet Akademisi ile Trinity Müzik Yük-sekokulu’nda burslu olarak okudu. Daha 20 yaşma gelmeden gerek orkestrada, gerek solo çalışıyla kendini iyi bir yorumcu olarak kabul ettirdi. Askerliğini yaparken gönüllü olarak orkestra yönetti. Yirmi yaşlarındayken bir süre tümüyle oda müziğiyle uğraştı. Ardından kadrolu orkestra şefi olarak operaya geçti. Opera mevsimlerinde Covent Garden ve Sadler’s Wells’de orkestra şefliği yaptı; arada İngiliz Ulusal Operası’nın orkestrasını da yönetti. Konser salonundaki ilk başarılarını, Londra Senfoni Orkestrası ve İskoç Senfoni Orkestrası ile kazandı. 1936-37 konser mevsiminde New York Filarmoni Orkestrası’na çağrılan Barbirolli, Toscanini’nin ardından bu orkestranın sürekli şefliğine getirildi. Bu görevini kuruluşun 1941-42’deki unutulmaz 100. yıl konser mevsimi boyunca sürdürdü.

Daha sonraki görevleri arasında Halle Orkestrası, Manchester (1943-58) ve Hous-ton Senfoni Orkestrası (1961-67) şeflikleri vardır. On yıl süren rahatsızlığı, Barbirolli’ nin konuk şeflik yapmasına, plak doldurmasına ve büyük orkestralarla dünya turnesine çıkmasına engel olamadı. 1949’da kendisine “sir” unvanı verildi.

Advertisement

Leave A Reply