John Hawkins Kimdir? İngiliz Devlet Adamı, Korsan ve Köle Taciri

0
Advertisement

John Hawkins kimdir? İngiliz devlet adamı, insan (köle) tüccarlığı da yapmış John Hawkins’in hayatı hakkında bilgiler.

Sir John Hawkins (1532 – 12 Kasım 1595) bir asker ve ilk İngiliz köle tüccarı idi. Kuzeni Sir Francis Drake ile birlikte, İspanyollara saldırmak için birkaç seferde yer aldı ve şövalyelerinde yer olduğu İspanyol Armadasına karşı savaşta yer aldı. Kraliyet Donanması Haznedarı olarak görev yaptı ve Donanmanın etkisini artıran gemiler tasarladı.

John Hawkins Kimdir? İngiliz Devlet Adamı, Korsan ve Köle Taciri

Kaynak : wikipedia.org

Sir John Hawkins’in hayatı ve tarihini şekillendiren olaylar hakkındaki gerçekleri biraz detaylandıralım.

John Hawkins, 1532’de İngiltere’de Devon, Plymouth’da doğdu. Babası William Hawkins bir tüccardı, deniz kaptanıydı ve Parlamento’da görev yapmıştı. İyi eğitimli olmasına ve aile ticaretini devam ettirmesine rağmen denize açılmaktan kaçınmamıştır. Ancak erken yaşamı hakkında çok az şey bilinmektedir. 1562’de John Hawkins, köle ticaretine yatırım yapmak isteyen zengin tüccarlardan oluşan bir sendika kurdu. Üç gemiyle Gine’ye yelken açtı ve köle yüklü Portekizli bir gemiye saldırdı. Aynı yıl Kraliyet Donanması Haznedarı Benjamin Gonson’un kızı Katherine Gonson ile evlendi. Oğlu Sir Richard Hawkins, 1592’de doğdu.

John Hawkins, değerli yüküyle Karayipler’e yelken açtı ve Hispaniola’daki Santo Domingo’ya vardıktan sonra onları İspanyol kolonilerinde sattı. Bu hareket, John Hawkins’i ilk İngiliz köle tüccarı olmasını sağlamıştır. Girişim çok kârlıydı, bu nedenle 1564 için ikinci bir sefer planlandı. Kraliçe I. Elizabeth’in de aralarında bulunduğu yatırımcıların desteğiyle Hawkins, Kraliçe’nin “Jesus of Lubeck” gemisi ve diğer üç gemiyle yola çıktı.

John Hawkins, kuzeni Sir Francis Drake ile birlikte Afrika’nın batı kıyılarına doğru yola çıktı. 400’den fazla köleyi esir aldı ve Atlantik’i geçti ve burada bir kez daha İspanyollarla ticaret yaptı. Aynı yıl, bir kez daha Francis Drake eşliğinde, John Hawkins üçüncü kölelik seferine başladı. Bu sefer sırasında, filosu bir fırtınadan korunmak için San Juan de Ulua’ya (günümüz Vera Cruz) doğru yola çıktı. 13 gemiden oluşan bir İspanyol filosu ile karşılaştı ve İngiliz gemilerinin 2’si hariç hepsi spanyollar tarafından yok edildi.

Advertisement

Hawkins tarafından komuta edilen ‘Minion‘ ve Drake’in komuta ettiği ‘Judith‘ kaçmayı başardı ve 20 Ocak 1569’da geldikleri Plymouth’a doğru yola çıktılar. Bu olay İngiltere ile İspanya arasında oldukça büüyük bir sorun olmuştur. 1571’de Hawkins, Kraliçe I. Elizabeth’in yerine İskoç Kraliçesi Mary ile değiştirmek için bir komplo düzenlendiği bilgisini aldı. Bu komploya katılmış gibi yaparak İspanyol Büyükelçisini kandırdı. “Ridolfi Komplosu” olarak bilinen planın ayrıntılarını aldı ve hükümeti bilgilendirdi. Ardından komplocular tutuklandı ve komplo engellendi.

1577’de, kayınpederinin ölümünün ardından Hawkins, Kraliyet Donanması Haznedarı olarak atandı. Aile işinden öğrendiği becerileri kullanarak, askeri gemilerin tasarımını ve yapımını geliştirmeye başladı. 1588’de, daha hızlı ve daha manevra kabiliyetine sahip yeni tasarlanan gemiler, İspanyol Armadası’nı yenmede büyük rol oynadılar. Hawkins, Drake ve Sir Martin Frobisher ile birlikte savaşa katıldı ve eylemlerinden dolayı şövalyelik unvanını aldı.

1589’da Drake’in eşlik ettiği Sir John Hawkins, Meksika’dan döndüklerinde hazine gemilerine saldırarak İspanya’nın yeniden silahlanmasını engellemek için başarısız bir girişimde bulundu. 1591’de karısı Katherine öldü ve Margaret Vaughan ile evlendi. 1595’te Sir John Hawkins, Drake’e Batı Hint Adaları’ndaki İspanyol gemilerine saldırmak için bir seferde katıldı. Keşif sırasında ikisi de ölümcül bir şekilde hastalandı. Sir John Hawkins, 12 Kasım 1595’te Porto Riko açıklarında denizde sefer sırasında iken öldü.


Leave A Reply