John O’Mahony Kimdir?

0
Advertisement

John O’Mahony kimdir ve ne yapmıştır? John O’Mahony hayatı, biyografisi, Amerikan tarihindeki yeri hakkında bilgi.

John O’Mahony

John O’Mahony; (d. 1816, Mitchelstown yakınları, Cork ili, İrlanda – ö. 6 Şubat 1877, New York kenti, ABD), İrlanda’nın bağımsızlığını amaçlayan Fenian hareketinin ABD kolunun kurucusudur.

Dublin’deki Trinity College’da (bugün Dublin Üniversitesi) öğrenim gördü. 1848’de Yeni İrlanda hareketinin öncülük ettiği ayaklanmaya katıldı. Ayaklanmanın başarısızlığa uğraması üzerine ülkeden kaçarak önce Fransa’ya, 1853’te de ABD’ye gitti ve New York kentine yerleşti. New York’ta bulunduğu yıllarda, sonradan Fenian hareketine dönüşen Emmet’i Anma Derneği’nin kurulmasına yardımcı oldu.

1857’de arkadaşı James Stephens ile birlikte İrlanda’da devrimci bir örgüt kurmaya karar verdi. Örgütün ABD kolunun önderliğini O’Mahony, İrlanda kolununkini ise Stephens üstlendi. Efsanevi Fianna Eire-ann’dan (bak. Fenian efsaneleri) esinlenerek örgüte Fenian Kardeşlik Örgütü adı verildi. Bununla birlikte Fenianlann İrlanda kolu İrlanda Cumhuriyetçi (Devrimci) Birliği (IRB) olarak da adlandınldı.

Fenianlann ABD kolu başlangıçta pek başarı kazanamadıysa da 1865’e doğru güçlenerek İrlanda’ya silah ve para göndermeye başladı. Daha fazla mali destek sağlamak için Fenian tahvilleri satıp satmama konusundaki anlaşmazlık örgütün Aralık 1865’te ikiye bölünmesine yol açtı. O’Mahony, İrlanda’nın özgürlüğünü sağlamak için İngilizlerin yönetimi altındaki Kanada’ya bir dizi saldırı düzenleme planını gönülsüzce destekledi. New Brunswick’teki (Kanada) Campobello Adasına yapılan başarısız bir saldırının ardından örgüt başkanlığından istifa ettiyse de 1872’de bu göreve yeniden getirildi.

Advertisement

Leave A Reply