John Robinson Pierce Kimdir?

0
Advertisement

John Robinson Pierce kimdir? Amerikalı iletişim mühendisi ve haberleşme uydularının gelişiminde önemli rol oynayan John Robinson Pierce hayatı.

John Robinson Pierce Kimdir?

John Robinson Pierce, (d. 27 Mart 1910, Des Moines, lowa, ABD – 2 Nisan 2002, Sunnyvale, Kaliforniya, ABD), haberleşme uydularının geliştirilmesine öncülük eden ABD’li iletişim mühendisi.
John Robinson Pierce
1936’da New York’taki Bell Telefon Laboratuvarları’nda çalışmaya başlayan Pierce, geniş bantlı bir mikrodalga yükselteci olarak kullanılan ilerleyen dalga lambası üzerinde geliştirmeler yaptı ve duyarlı bir ışınım algılayıcısı olarak kullanılan, elektrostatik odaklamalı yeni bir elektron çoğaltıcı lamba tasarımı gerçekleştirdi. Ayrıca kendi adıyla anılan ve elektron demeti üretmekte kullanılan bir elektron tabancası geliştirdi. II. Dünya Savaşı sırasında. J. O. McNally ve W. G. Shepherd ile birlikte, ABD radar alıcılarına yerleştirilen alçak gerilimli klistron osilatörünü gerçekleştirdi.

1952’de Bell Laboratuvarlan’nın New Jersey’deki elektronik araştırmalar bölümünün yöneticisi olan Pierce, iki yıl sonra haberleşme uyduları kuramı üzerinde çalışmaya başladı. Radyo dalgalarının yeryüzünün her yanına uydular aracılığıyla iletilmesi üzerine pek çok makale yayımladı, ama önceleri bu düşünceleri pek ilgi görmedi. Bir süre sonra, “Echo” balon uydularıyla sürdürülen uzay araştırmalarının sunduğu olanaktan yararlanarak, aluminyumla kaplı 30 metre çapındaki plastik balonlardan oluşan bu uydulardan birinin radyo dalgası yansıtıcısına dönüştürülmesi konusunda Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ni (NASA) ikna etmeyi başardı.

Bu amaçla geliştirilen “Echo-1”, 12 Ağustos 1960’ta fırlatıldı. “Echo l”le gerçekleştirilen haberleşme deneylerinin başarıyla sonuçlanması, yerdeki bir istasyondan aldığı sinyali güçlendirerek başka bir yer istasyonuna iletmek üzere tasarımlanan “Telstar” uydusunun geliştirilmesi çalışmalarını hızlandırdı.

Pierce, J. J. Coupling takma adıyla pek çok bilimkurgu öyküsü de yazdı. İlk öykülerinden birinde, haberleşme uydularını önceden haber vermişti. Başlıca yapıtları Travelling-wave Tubes (1950; İlerleyen Dalga Lambaları) ve Symbols, Signals and Noise’ dır (1961; Simgeler, Sinyaller ve Gürültü).

Advertisement

Leave A Reply