José Américo de Almeida Kimdir?

0
Advertisement

José Américo de Almeida Kimdir? Brezilya’lı yazar José Américo de Almeida hayatı ve eserleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

José Américo de Almeida Kimdir?

José Américo de Almeida (d. 10 Ocak 1.887, Parafta – ö. 10 Mart 1980, Rio de Janeiro, Brezilya), Brezilya’nın kuzeydoğu bölgesindeki bölgesel edebiyatçılar kuşağının ilk önemli romancısıdır. Bu kuşağın ürünleri, Brezilya’nın en yoksul ve kurak bölgesindeki yaşamın daha çok sosyoekonomik bir yorumudur.

José Américo de Almeida

José Américo de Almeida

Almeida’nın yazarlık yaşamı, siyasal yaşamıyla birlikte yürüdü; başkan Getulio Vargas’ın ilk kabinesinde bayındırlık ve ulaştırma bakanlığı (1930-34), sonra Parafta eyaleti valiliği (1951-54) yaptı.

İç bölgelerdeki eşkiyalık, daha verimli kıyı kesiminde ise şekerkamışı işçilerinin cehalet ve yoksulluğu gibi Brezilya’nın kuzeydoğusuna özgü yerel sorunlar Almeida’nın romanlarının odak noktasını oluşturur. En tanınmış yapıtı A Bagaceira (1928; Şekerkamışı Özü), kuraklık yüzünden büyük çiftliklerini tferkedip tropik şekerkamışı tarlalarında kölelerinkine benzer koşullarda çalışmak zorunda kalan bir grup sertanejos’u (bağımsız küçük toprak sahibi) anlatır. Almeida Boqueirâo (1935; Kanyon) ve Coiteiros (1935; Eşkıya Yatakları) adlı yapıtlarında da aynı temayı işler.


Leave A Reply