Joseph Lister Kimdir? Ameliyatlarda ‘mikroptan arınmış’ antiseptik koşulların kurucusu

1
Advertisement

Joseph Lister kimdir? İngiliz bir cerrah olan ve Ameliyatlarda ‘mikroptan arınmış’ antiseptik koşulların kurucusu olarak kabul edilen Joseph Lister hayatı ve başarıları

  • Doğumu: Nis 5, 1827, Upton, Essex
  • Ölümü: Walmer, Kent 10 Şubat 1912 (84 yaşında)
  • Uyruğu: İngiltere
  • Çalışmaları: Cerrahi steril teknikler
  • Ödüller: Copley Madalyası
  • Kitapları: İngiliz İç Savaşı Sırasında İki Hayat

Joseph Lister (5 Nisan 1827, Upton House, Newham – 10 Şubat 1912, Walmer, Birleşik Krallık), Joseph Lister en çok cerrahi sterilizasyon tekniği ile bilinir. Çalışmaları büyük taktirle karşılanmış, 1883’ten 1897’ye kadar Sir Joseph Lister, Birinci Baronet Lister olarak adlandırılmıştır. Lister, şimdi cerrahi prosedürlere kullanılan karbolik asidin uygulanmasını ilk yapan kişidir. Bunu, amputasyona ihtiyaç duyan birçok hastanın daha sonra sepsis nedeniyle öldüğünü gözlemledikten sonra, yaraları temizlemek ve sterilize etmek için kullanmıştır. Sadece dört yılda, hastanesindeki ölüm oranını % 15 azalttı.

Erken dönem

Joseph, J.J.’nin oğluydu. Bileşik mikroskoplarda kullanılan akromatik nesne lenslerinin mucidi olan Lister, Upton, Essex’te bulunan Quaker evinde rahat bir yaşam sürdü. Fransızca ve Almanca dillerinin akıcı olarak konuşabiliyordu. Bu diller o dönemde en çok kullanılan tıbbi metin diliydi. University College London’a girdi ve başlangıçta botanik eğitimi aldı. Daha sonra bir tıp öğrencisi olarak kaydoldu ve onur derecesiyle mezun oldu. Bundan sonra, 26 yaşındayken Royal College of Surgeons adında bir kuruma girdi.

Joseph Lister

Antiseptiklerle Çalışmak

1867’de Lister, ameliyat sırasında karbolik asiti bir antiseptik olarak kullanmaya başladı. Bu madde, hızla tıp alanında sterilizasyon için yaygın olarak kullanılan bir madde haline geldi.

Advertisement

Lister’in keşfinden önce, birçok insan enfeksiyonların, hava kaynaklı kimyasal hasar nedeniyle geliştiğine inanıyordu. Hasta odaları gün boyunca havalandırılırdı. Ameliyattan önce hasta yaralarının yıkanması veya tıbbi ekipmanın sterilize edilmesi gibi bir uygulama yoktu. Doktorlar ve cerrahların ellerini temizlemek bile gerekli görülmüyordu.

Cerrahi teknik

Lister, çalışanlarına temiz eldiven giymelerini emretti ve ameliyat odasına girmeden önce ellerini % 5 karbolik asitle yıkadı. Ameliyathanede kullanılan tüm aletler de aynı çözelti ile temizlendi. Karbolik asidin yaralara sürülmesi durumunda, hastanın kangren geliştirme riskinin azaldığını keşfetti.

Ayrıca, gözenekli doğal materyallerin, cerrahi aletler ile uğraşmak için en iyi yol olmadığını, çünkü bunların daha yüksek bir enfeksiyon riski getirdiğini ileri sürdü. Bu keşiflerin yanı sıra, Lister ayrıca kırık dizleri tellerin kullanımıyla onarmak için yeni bir yol geliştirdi. Ayrıca kariyeri sırasında mastektomi yapılması yöntemini geliştirdi.

Joseph Lister

Lister’in Mirası

Lister, Royal Society’nin başkanlığını 1895 ve 1900 yıllarında beş yıl süreyle yaptı. Ölümünden sonra, seçkin cerrahları onurlandırmak için Lister Madalyası olarak bilinen bir anıt fonu oluşturuldu. Cerrahın alabileceği en prestijli ödül budur ve cerrahi bilime herhangi bir katkı sağlamak için İngiltere Kraliyet Cerrahları Koleji tarafından ödüllendirilmiştir.


Kaynak – 2 (Kısa Hap Bilgi Arayanlar İçin)

JOSEPH LISTER (1827 – 1912), Joseph Lister gençliğinde çok parlak bir cerrahtı. Çağının en önde gelen cerrahlarından James Syme’ın asistanıydı ve 1856’da Syme’ın kızıyla evlendi. Joseph Lister’in zamanında ameliyatların yarısı hastanın ölümüyle sonuçlanırdı. Ölümün nedeni genellikle iltihaplanmaydı. Bu işe bir son vermek isteyen Joseph Lister Pasteur’ün hastalık yayan mikroplar kuramını 1865’te okuduktan sonra yaranın çevresine ve cerrahın ellerine ve aletlerine mikrop öldüren kimyasal bir engel koymaya karar verdi. Hasta ölümleri birkaç ay içinde üçte iki azalmıştı.

Advertisement

Önemli başarısı: Ameliyatlarda ‘mikroptan arınmış‘ antiseptik koşulların kurucusu.


1 Yorum

Leave A Reply