Joseph Louis Lagrange Kimdir

0
Advertisement

Joseph Louis Lagrange kimdir? Joseph Louis Lagrange çalışmaları ve bilimsel başarıları hakkında bilgi.

Joseph Louis Lagrange25 Ocak 1736 ile 10 Nisan 1813 tarihleri arasında yaşamış tanınmış Fransız matematikçisi ve astronomi bilginidir. Torino (İtalya)’da doğdu. Fransız-İtalyan karışımı bir ailenin çocuğudur. Daha yirmi yaşına gelmeden Torino’da geometri öğretmenliği yapmaya başlamıştı. 1759’da öğrencileriyle birlikte bir bilim derneği kurdu. Bu dernek daha sonra kurulan Torino Bilim Akademisi’nin çekirdeği oldu.

Lagrange doğayı büyük bir dikkatle inceleyerek doğa olaylarından çeşitli kuramlar çıkarmaya çalışıyordu. Sesin titreşimiyle ilgili kuramları büyük bir ilgiyle karşılandı. Ayrıca astronomi üzerinde de çalışmalar yapan Lagrange Jüpiter gezegeniyle Ay’a ait birçok bilinmezleri aydınlattı.

Prusya Kralı Büyük Friedrich 1766’da Lagrange’ı Berlin Bilim Akademisi’ne Matematik Profesörü tayin etti. Lagrange burada çalışırken bir yandan da en büyük eseri olan Mekanik Analitik‘i tamamladı. Bu kitap 1788’de Paris’te de yayınlandı. Lagrange’la yakından ilgilenen Fransa Kralı XVI. Louis onu Paris’e davet etmişti. 1793’te Ağırlıklar, Ölçüler Komisyonu’na başkan seçildi. Ondalık sistemin kabul edilmesinde Lagrange’ın çok büyük rolü olmuştur.

Napoléon devrinde Lagrange senatör oldu. Kont ünvanını kazandı. Lagrange’ın matematik bilimine çok büyük faydaları dokunmuştur. Cebir problemlerinin formüllerle çözülmesini sağlamak onun en büyük başarılarındandır.

Advertisement

Leave A Reply