Joseph Papp Kimdir?

0

Joseph Papp kimdir ve ne yapmıştır? Joseph Papp hayatı, biyografisi, tiyatro kariyeri ve eserleri hakkında bilgi.

Joseph Papp

Joseph Papp; asıl adı Yosl Papirofsky (d. 22 Haziran 1921, Brooklyn, New York – ö. 31 Ekim 1991, New York, ABD), ABD’li tiyatro yapımcısı ve yönetmenidir. New York Shakespeare Festivali’nin ve Public Theatre’ın kurucusudur. ABD tiyatrosunun 20. yüzyılın ikinci yarısındaki önde gelen yenilikçi adlarındandır.

Hollywood’daki Actor’s Laboratory The-atre’da 1946’da oyunculuk ve yönetmenlik eğitimine, 1948’de de yöneticilik yapmaya başladı. 1950’de, ülke çapında turneye çıkarılan Arthur Miller’ın Death of a Salesman (Satıcının Ölümü) oyununda yardımcı teknik yönetmen olarak çalıştı. İki yıl New York kentinde, CBS televizyonunda sahne amirliği yaptıktan sonra, 1954’te Shakespeare Atölyesi’ni kurdu. Bu kuruluş 1960’ta New York Shakespeare Şenliği’ne dönüştü. Festival kentteki çeşitli yerlerde ve Central Park’ta açık havada halka parasız tiyatro gösterileri sundu. Topluluk 1962’de yeni yapılan Delacorte Tiyatrosu’yla, sürekli kullanacağı bir yapıya kavuştu.

Papp 1967’de çağdaş deneysel yapıtlar sahneleyen Public Theatre’ı kurdu. Sticks and Bones (1971), That Championship Season (1972) ve A Chorus Line (1975) gibi birkaç oyunu daha sonra Broadway’de de sahneye kondu. Manhattan’daki eski Astor Kütüphanesi yeniden düzenlenerek yedi salonlu bir tiyatro merkezine dönüştürüldü ve Public Theatre’ın kullanımına verildi. Papp ayrıca tiyatroyla ilgili kamu hizmetlerinde bulundu, Yale ve Columbia üniversitelerinde yönetmenlik dersleri verdi.


Leave A Reply