Joseph Paxton Kimdir? Kristal Saray’ın Tasarımcısının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Joseph Paxton kimdir ve ne yapmıştır? Kristal Saray’ın tasarımcısı İngiliz bahçıvan ve mimar Joseph Paxton’un hayatı ve eserleri.

Joseph Paxton

Joseph Paxton, Victoria’nın saltanatının en ünlü binalarından biri olan ‘Kristal Saray’ı tasarlamasıyla tanınan bir İngiliz bahçıvan ve mimardı. İngiltere’de çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi, Devonshire Dükü’nün bahçelerinin bitişiğindeki Bahçıvanlık Derneği’nin Chiswick Bahçelerinde çalışmaya başlayana kadar bir dizi bahçe işi yaptı. Yeteneklerinden etkilenen Dük, Paxton’ı Devonshire ailesinin Derbyshire’daki büyük kır evi Chatsworth House’a baş bahçıvan olarak atadı; burada Paxton başarıyla bahçeler, çeşmeler, bir model köy ve bir arboretum tasarlamaya başladı. Ayrıca Chatsworth hizmetçisinin yeğeni Sarah Bown ile evlendi. Görkemli anı, Hyde Park’taki ‘Kristal Saray’ olarak adlandırılan ana salon için muhteşem bir tasarım sunduğu 1851 Büyük Sergisi ile geldi. Olağanüstü planının yeniliği, devrim niteliğinde, modüler, prefabrik tasarımı ve geniş cam kullanımıydı. 2000 kişi tarafından altı ay içinde inşa edilen salon büyük bir başarıydı ve ardından Paxton, Kraliçe Victoria tarafından şövalye ilan edildi. Bundan sonra, Chatsworth’te baş bahçıvan olarak görevini sürdürürken, Paxton ayrıca halka açık parkların düzeni üzerinde çalışmak ve çeşitli kır evlerinin yaratılmasına yardımcı olmak gibi bir dizi başka projeye de katıldı. Daha sonra, gelişen demiryolu endüstrisindeki başarılı spekülasyonlarla zengin oldu ve ölümüne kadar Parlamento Üyesi olarak görev yaptı.

Çocukluk ve Erken Yaşam

Joseph Paxton, 3 Ağustos 1803’te Milton Bryan, Bedfordshire’da çiftçi bir ailede doğdu. Bir çiftçinin yedinci oğluydu. 15 yaşında, Woburn yakınlarındaki Battlesden Park’ta Sir Gregory Osborne Page-Turner için bahçıvan oldu. Birkaç bahçe işini değiştirdikten sonra, 1823’te Bahçıvanlık Derneği’nin Chiswick Bahçeleri’nde bir pozisyon aldı. Bahçıvanlık Derneği’nin bahçeleri Devonshire 6. Dükü William Cavendish’in bahçelerine yakın olduğu için Paxton, Duke ile tanıştı ve Dük, Paxton’ın çalışmalarından etkilendi. Paxton’a Chatsworth’te Baş Bahçıvanlık pozisyonunu teklif etti ve Paxton bunu neşeyle kabul etti.

Kariyeri

1831’de, baş bahçıvan olarak çalışmanın yanı sıra, Paxton, 1817’de Loudon tarafından icat edilen bir sistem olan, camlı çatıların sırt ve karık sistemini kullanarak Chatsworth’te konservatuarlar tasarlamaya başladı. Chatsworth’te 1836 ve 1840 yılları arasında inşa edilen ve o zamanlar dünyanın en büyük cam binası olan ‘Great Stove’ konservatuvarı ile öne çıktı. Ardından Avrupa’nın en büyük cam evini tasarladı, tamamen camdan yapılmış. Kavisli mahya ve oluk camlı ahşap çatı, dökme demir sütunlar üzerinde desteklenen kemerli lamine ahşap çerçeveler üzerinde taşındı ve yan kemerler tarafından yan koridorlar üzerinde desteklendi.

1838-48 yıllarında Chatsworth yakınlarındaki Edensor köyünü yarattı, çeşitli stiller çizdi ve ayrıca Liverpool, Glasgow, Halifax ve ilk İngiliz halka açık parklarından sonuncusu Birkenhead Park’taki halka açık parklarda çalıştı.  Avrupa’nın en yüksek 280 fit yüksekliğindeki ‘imparator çeşmesini’ başarıyla inşa etti. 1840’larda peyzaj bahçeciliği üzerinde çalışmaya ve halka açık parkları düzenlemeye devam etti. Ayrıca çeşitli kır evleri ve diğer ev binalarını da tasarladı.

Advertisement
Kristal Saray

Kristal Saray – Kaynak: wikipedia.org

1849–50’de Paxton, büyük yapraklı ‘Victoria regia’ zambağı için özel bir kış bahçesi inşa etti, egzotik bitki ilk kez İngiltere’de çiçeklendi. Zambak evindeki yapısal gelişmeler, Paxton’un en etkili eseri olan ve Londra’daki ‘Tüm Ulusların Eserlerinin Büyük Sergisi’ne ev sahipliği yapan Kristal Saray’ın yaratılmasına yardımcı oldu. Salon, 1850 ve 1851 yılları arasında tasarlandı ve inşa edildi; bunun için Paxton, Chatsworth’teki sera deneyimlerinden yararlandı. Kristal Saray birkaç nedenden dolayı dikkat çekiciydi; bina, kendisini oluşturan tüm parçaların yerinde prefabrike, dikilmiş ve sökülebilecek şekilde tasarlandı. Çok büyük ölçekli sanayileşmiş bir binanın ilk örneğiydi ve inşa edilmesi altı aydan biraz fazla sürdü.

1852’den 1854’e kadar, Güney Londra’daki Sydenham’da yeniden inşa edilen ve büyütülen Kristal Saray’ın yanına, büyük beğeni toplayan bahçeleri yerleştirdi. Bu süre zarfında Paxton, Rothschild ailesi için Mentmore Towers, Bucks ve Jacobethan tarzında görkemli bir kır evi tasarlamada da işbirliği yaptı. 1850 ve 1858 yılları arasında Devonshires’ Lismore Castle, Co. Waterford, İrlanda’da kapsamlı değişiklikler yaptı. Ayrıca Paris yakınlarındaki Ferrières’teki evi ve bahçeleri Fransız Rönesans tarzında tasarladı. Paxton ayrıca 1854’ten ölümüne kadar Coventry Parlamento Üyesi olarak görev yaptı.

Önemli Eserleri

Paxton’ın en zarif şaheseri 1851’deki “Büyük Sergi” için “Kristal Saray”dı. 293.655 cam levha, 330 devasa demir sütun ve 24 mil uzunluğundaki oluklarla bina sadece altı ayda inşa edildi. Ayrıca Büyük Konservatuarı veya Great Stove, devasa bir serayı ve bitkinin yapraklarına dayalı bir tasarımla dev bir zambak için özel olarak inşa edilmiş bir zambak evini inşa etti.

Ödüller ve Başarılar

Muhteşem ‘Kristal Saray’ tasarımı nedeniyle Kraliçe Victoria tarafından şövalye ilan edildi.

Kişisel Yaşam ve Miras

1827’de Paxton, Chatsworth’teki ilk iş gününde tanıştığı Chatsworth hizmetçisinin yeğeni Sarah Bown ile evlendi. Joseph Paxton, 8 Haziran 1865’te Sydenham’daki Rockhills’deki evinde öldü. Karısı, 1871’deki ölümüne kadar Chatsworth Malikanesi’ndeki evlerinde kaldı.

Advertisement


Leave A Reply