Jozef Israëls Kimdir?

0
Advertisement

Jozef Israëls kimdir? Jozef Israëls hayatı, biyografisi, eserleri ve tabloları hakkında bilgi.

Jozef IsraëlsJozef Israëls; (d. 27 Ocak 1824, Groningen-ö. 12 Ağustos 1911, Lahey, Hollanda)

Hollandalı Millet adıyla anılan ressam ve aside yedirme baskı ustası. 1870-90 arasında Lahey’de gelişen ve köylülerin günlük yaşamının ele alındığı tür resmi okulunun kurucusudur. Sanat eğitimine Amsterdam’da başladı, daha sonra 1845-47 arasında Paris’ te Horace Vernet ve Paul Delaroche gibi akademik eğilimli ressamların yanında çalıştı.

Önceleri romantik portrelerle geleneksel türde tarihsel resimler yaptıysa da pek başarılı olamadı. 1855’te sağlığının bozulması nedeniyle Amsterdam’dan ayrılıp Haarlem yakınlarındaki bir balıkçı köyü olan Zandvoort’a yerleşmesi, sanatında yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Orada köylülerle balıkçıların gerçekçi ve sevecen portrelerini yapmaya başladı (“Ringa Avına Çıkmış Kayıkları Beklerken”, 1875). 1871’de Lahey’e taşındı ve çoğunlukla Scheveningen yakınlarında çalıştı.

Yağlıboyadan başka suluboya da yapan Israels aynı zamanda üstün nitelikli bir aside yedirme baskı ustasıydı. Her üç teknikte gerçekleştirdiği son çalışmaları yaşama trajik bir bakışı yansıtır. Bu resimlerinde genellikle hiçbir ayrıntıyı göz ardı etmeden, temel öğeyi öne çıkaran geniş ışık ve gölge alanlarından yararlanmıştır. Üslubunun Rembrandt’ın son yapıtlarının etkisi altında olduğu görülür; Rembrandt gibi o da çoğunlukla ülkesindeki Yahudi gettolarının yoksul insanlarını (“Seçilmiş insanların Oğlu” 1889, Belediye Müzesi, Amsterdam) canlandırmıştır. Son dönem yapıtlarında, izlenimciliği benimsemiş bir ressam olan oğlu Isaac’ tan (1865-1934) etkilendiği anlaşılmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply