K vitamini Ne İşe Yarar? Yetersizliği Belirtileri Nelerdir? Görevleri

0
Advertisement

K vitamini nedir? K vitamininin vücuttaki görevleri nelerdir? K vitamini yetersizliği belirtileri, bulunduğu besinler hakkında bilgi.

vitamin k

Kaynak: commons.wikimedia.org

K Vitamini; Yağda eriyen vitamin bileşiklerindendir. Genellikle “phylloqinones” olarak bilinir. Bir grup vitamindir. Normal beslenenlerde K vitamini eksikliği pek görülmez.

Vücuttaki Görevleri

1.Diğer yağda eriyen vitaminler gibi K vitamini de vücudun gelişmesinde etkilidir.

2.K vitamininin vücuttaki en önemli görevi, kanın pıhtılaşmasına yardım etmektir. Şöyle ki;

K vitamini karaciğerde kanın pıhtılaşma etmeni olan protrombinin yapımında görevlidir. K vitamini yetersizliğinde kandaki protombin miktarı azalır.

Protrombin kalsiyum yardımı ile trombine dönüşür. Fibrinojen proteini trombinin yardımı ile kanın pıhtılaşmasını sağlayan fibrin oluşur.

Advertisement

Çeşitli yaralanmalar, kesikler ve benzeri durumlarda kan bir süre açıkta kalan veya kesilen damarlardan akar. Vücut normal hâllerde sistemini çalıştırır ve kan yavaş yavaş akan kısımda pıhtılar oluşturarak damarlardaki kanın akmasını önleyen bir koruyucu tabaka meydana getirir, böylece kanama durur. İşte K vitamini kanın pıhtılaşmasında çok önemli role sahiptir. Sadece bir an, insanın eline basit bir toplu iğne batması hâlinde akacak kanın pıhtılaşmadan devamlı akacağı, böylece kaybedilecek kan ve sonuçlan düşünülürse, K vitamininin oynadığı rolün yaşamsal | önemi daha iyi kavranmış olur.

K Vitamininin Yetersizliği Belirtileri

1.K vitamininin en önemli yetersizlik belirtisi kanın pıhtılaşmasının gecikmesi, pıhtılaşma süresinin uzamasıdır. Bu duruma yetersiz ve dengesiz beslenmiş kişilerde rastlanır.

2.Çocuklarda, diğer vitamin grubu ile birlikte yetersizliği gelişme bozukluklarına neden olur. Ancak normal beslenen kişilerde eksiklik görülmez.

3.Sık sık kanamalı rahatsızlık geçirilmesi K vitamini eksikliğinin belirtisidir.

4.Bağırsakların normal çalışmadığı durumlarda diğer vitamin eksikliklerinin yanı sıra K vitamini yetersizlik belirtisi de görülür.

5.Safra kesesi hastalarında diğer yağda eriyen vitaminlerle birlikte K vitamini yetersizliği de görülür.

Advertisement

6.Vücudun yağ emilme sisteminde rahatsızlık olduğu zaman K vitamini yetersizliği de ortaya çıkar.

K Vitamini, kan pıhtılaşmasında sorun olduğu hâllerde tedavi amacıyla kullanılır. Bu hâllerin tedavisinde C vitamini de yardımcı olur.

K Vitamini ayrıca sarılık, siroz, şeker hastalıklarının ve tehlikeli tümörlerin tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

K Vitamininin Kaynakları

Klorofili bol yani yeşil olan sebzelerin tümünde vücuda yetecek ölçüde K vitamini bulunur. Özellikle yeşil taze biber, maydanoz, tere ve taze yenilen yeşilliklerde bol bulunur ve gecikmeden kullanılması yararlı olur.


Leave A Reply